رسانه خبری پیامِ ایرانی

درآمد نفتی ما از ۱۰۰ میلیارد به ۸ میلیارد دلار در سال رسیده‌ است


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، روز شنبه ۱۳ ژوئن عنوان کرد «ما کشوری بودیم که در یک سال ۱۰۰میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، اما کل درآمد نفتی کشور در سال ۹۸ حدود ۸ میلیارد دلار بود».

وی با متهم کردن آمریکا، سعودی و اسرائیل به «توطئه علیه ایران» گفت که درآمد نفتی کشور از سالی ۱۰۰ میلیارد دلار به ۸ میلیارد دلار در سال گذشته رسید اما به تعبیر او «اقتصاد ایران آسیب دید اما فروپاشی در آن اتفاق نیفتاد».

به گفته تحلیل گران مسائل ایران، جهانگیری در سخنان خود، توضیح نداد که درآمد یکصد میلیارد دلاری مربوط به چه سال یا دوره‌ای بوده‌است.

شایان ذکر است که سازمان اوپک در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود که میزان درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۰٫۲ میلیارد دلار بود.

به گفته جهانگیری «نماد اصلی این توطئه‌های آمریکا و اسرائیل، اعمال تحریم‌هاست».

شایان ذکر است که ترامپ در اردیبهشت ۹۷ (شمسی) خروج آمریکا را از برجام اعلام داشت و علت آن را «اقدامات مخرب منطقه‌ای» و همچنین فعالیت‌های موشکی نظام ایران، عنوان کرد و متعاقباً نیز تمامی تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

اسحاق جهانگیری در سخنانش همچنین به موضوع تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اشاره کرد و گفت: «آمریکایی‌ها مقدمات این کار را آغاز کرده‌اند».

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در حمایت از برجام صادر شد، تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (چهار ماه دیگر) منقضی می‌شود و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که به خرید و فروش جنگ‌افزار بپردازد.

از سوی دیگر اسحاق جهانگیری در سخنان روز شنبه‌اش به موضوع بالا رفتن اجاره مسکن نیز اشاره کرد اما گفت: «مردم باید بدانند ما با شرایط تحریم و کرونا روبه‌رو هستیم».

تحلیل گران بر این باورند که اینونه توجیهات و تعلیل‌ها صرفاً برای فرار از مسئولیت دولت از رساندن أمور معیشتی مردم به وضعیت بحرانی کنونی و گونه ای فرافکنی در پاسخ‌گوئی غیر مستقیم به انتقادهای جناح تندرو و شخص خامنه‌ای در طرح ناکارآمدی‌های مدیریت دولتی کابینه روحانی است.

به گفته تحلیل گران مسائل اجتماعی و اقتصادی ایران، قیمت مسکن و اجاره‌بها در ایران در سال‌های گذشته همواره رشدی تصاعدی داشته اما در چند سال اخیر، به ویژه با سقوط ارزش ریال، اجاره‌های بسیار بالا در شهرهای بزرگ بشدت به طبقه متوسط و آسیب‌پذیر جامعه ایران، فشار می‌آورد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.