رسانه خبری پیامِ ایرانی

نزاع بر سر تندیس‌ها در اروپا | جهان | DW


روز شنبه، ۲۲ خرداد (۱۳ مه) شهر لندن شاهد تظاهراتی بی‌سابقه بود. صدها تن از راست‌گرایان افراطی و هولیگان‌ها در میدان پارلمان پایتخت بریتانیا گردآمده بودند تا به گفته خودشان از “آثار تاریخی جنگی” کشورشان در برابر تخریب از جانب مخالفان نژادپرستی “دفاع” کنند.

در گزارشی که اشپیگل آنلاین روز یکشنبه از این گردهمایی منتشر کرد، چند تن از تظاهرکنندگان در باره حرکت‌های اعتراضی روزهای اخیر صحبت کرده‌اند.

اعتراضات خیابانی سه هفته اخیر تنها مختص لندن نیست، بلکه پیامد کشته‌شدن جورج فلوید، شهروند سیا‌ه‌پوست آمریکایی در عملیات خشونت‌آمیز یک مامور پلیس سفیدپوست هستند که در شماری از کشورهای دو قاره آمریکا و اروپا برگزار می‌شوند.

معترضان خواهان برچیدن تمامی نمادهای نژادپرستی هستند و در این راستا مجمسه‌ها را یا با رنگ و وسایل دیگر تخریب می‌کنند یا آنها را پایین می‌کشند.

آنها معتقدند، حضور این مجسمه‌ها در معابر عمومی نشان می‌دهد که هنوز تفکرات نژادپرستانه در این کشورها وجود دارد. به همین دلیل خواستار برچیدن تندیس‌های کریستوف کلمب که به کاشف اصلی قاره آمریکا شهره است، وینستون چرچیل، نخست‌وزیر اسبق بریتانیا، لئوپولد دوم، پادشاه اسبق بلژیک و شمار زیادی از چهره‌های مشهور سیاسی و نظامی دوران استعمار هستند.

اعتراضات خشونت‌بار

اشپیگل آنلاین در گزارش خود پیرامون گردهمایی لندن در روز شنبه می‌نویسد، راست‌گرایان و هولیگان‌ها برای “دفاع” نیامده بودند بلکه بطری‌ آبجو به‌دست، شعارهای ناسیونالیستی سر می‌دادند و به ماموران پلیس و خبرنگاران و عکاسان حمله می‌کردند.

به گفته مقامات مسئول، در این روز ۱۵ نفر، از جمله دو مامور پلیس به دلیل جراحاتشان مورد مداوا قرار گرفته‌اند.

قرار بود که روز شنبه هم‌زمان تظاهراتی از جانب مخالفان نژادپرستی برگزار شود، اما پلیس برای جلوگیری از درگیری میان دو گروه، تظاهرات مخالفان را به روز جمعه موکول کرد.

شهرداری لندن برای جلوگیری از تخریب برخی مجسمه‌ها دستور جمع‌آوری آنها را داده است

شهرداری لندن برای جلوگیری از تخریب برخی مجسمه‌ها دستور جمع‌آوری آنها را داده است

در گزارش وبسایت خبری هفته‌نامه آلمانی اشپیگل همچنین آمده است که شمار زیادی از معترضان برای “دفاع از هویت بریتانیایی” خود در این گردهمایی شرکت کرده بودند.

یکی از معترضان به نام شان گفته است که تا کنون نام ادوارد کولستون را که از برده‌داران معروف بریتانیایی به‌شمار می‌رود، نشنیده است. قصد او و دوستانش از شرکت در تظاهرات، دفاع از “آثار تاریخی جنگی” است.

شان تاکید کرده که چرچیل بخشی از “تاریخ پر افتخار” کشورش است.

بحث نژادپرستی

اشپیگل آنلاین در ادامه گزارش خود می‌افزاید که برای شان و دوستانش بحث نژادپرستی تا حد زیادی نامفهوم است.

او در باره امتیازهایی که سفیدپوستان نسبت به سیاه‌پوستان دارند، می‌گوید: «ما از طبقه کارگر هستیم و در آپارتمان‌هایی که دولت برای نیازمندان ساخته بزرگ شده‌ایم».

جانی، یکی دیگر از تظاهرکنندگان که بدنش خالکوبی شده و جای زخمی در سمت راست صورتش جلوه‌نمایی می‌کند، ضمن بیان این که برای او هم بحث در باره نژادپرستی بی‌معناست، تاکید کرده است که “تاریخ متعلق به گذشته است”.

در حاشیه تظاهرات روز شنبه شمار کمی از فعالان جنبش ضدنژادپرستی هم حضور داشتند تا مخالفت خود با این تظاهرات را به نمایش بگذارند.

دوحا راگنی یکی از آنهاست. به اعتقاد او کسانی که از این مجسمه‌ها دفاع می‌کنند، در واقع از این تفکر دفاع می‌کنند که سفیدپوستان بهتر از دیگران هستند.

این زن ۲۸ ساله در لندن و در یک خانواده هندی-جامائیکایی زاده شده و خود را شهروند بریتانیا می‌داند. او تاکید کرده است که حاضر است با تظاهرکنندگان راست‌گرای افراطی هم در باره نژادپرستی بحث کند، «اما به این شرط که مست نباشند».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.