رسانه خبری پیامِ ایرانی

تکرار ماجرای سعید طوسی در شادگان؛ یک معلم قرآن متهم به آزار جنسی دانش‌آموزان شد 


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

فعالان محلى اهواز گزارش دادند که عبدالامیر ولی‌زاده، دبیر قرآن و احکام در مدارس شهرستان شادگان که سمت معاون پرورشی را نیز به عهده دارد، با دادن وعده تضمین نمره قبولی به دانش‌آموزان، آنها را مورد تجاوز قرار می‌داد.

اهرو سازمان حقوق بشر اهواز، یکشنبه ۱۴ ژوئن ۲۰۲۰ به نقل از منابع محلی گزارش داد که این معلم با نفوذ و جایگاه ویژه‌ای که خود و خانواده‌اش در سازمان سپاه و اطلاعات دارد، در عین اقدام به تجاوز جنسى علیه دانش‌آموزان فقیر و محروم منطقه، علیرغم مدارک و شواهد و اعترافات خودش، از پاسخگویى طفره رفته و علیه کودکانی که تجاوز او را افشا کردند، پرونده‌سازى کرده است.

به گفته این فعالان، ولى‌زاده به تأسى از سعید طوسی قاری قرآن بیت رهبری، بعد از درخواست یکی از دانش‌آموزان برای مساعدت در نمرات پایانی وی، از او می‌خواهد که به خواسته‌های جنسى وى تن دهد. این دانش‌آموز بعد از پی بردن به نیت این معلم که از مداحان معروف منطقه است، خانواده و دوستانش را از این موضوع مطلع می‌کند، پس از آن تعدادى از جوانان شهر ولى‌زاده را در نخلستان‌های فلاحیه به دام می‌اندازند که وى نیتش براى تجاوز جنسى به این کودک دانش‌آموز را رد مى‌کند و شاهدان عینى سخنان او را با موبایل ضبط می‌کنند.

قربانی در بازداشت و متهم در آزادی

بر اساس این گزارش، روز جمعه نیروهای امنیتی در این موضوع دخول کرده و شبانه وارد منزل نوجوان قربانی شده و او را که تنها ۱۷ سال دارد دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند. اما عبدالامیر ولى‌زاده، معلمی که به تجاوز متهم شده همچنان آزاد است.

برخی از شهروندان به سازمان حقوق بشر اهواز گزارش دادند که یک فیلم از اعترافات تصویری این معلم در فضای مجازی منتشر شده اما پس از آن او یک فایل صوتی نیز منتشر و در آن ادعا کرده که «تحت فشار واجبار» آن اعتراف‌ها را انجام داده بود. او در این فایل صوتی مدعی شده که او را ربوده‌اند و چاقو به طرفش گرفته و او را مجبور به انجام چنین اعترافی کرده بودند و پول او را نیز به سرقت برده‌اند.

این در حالی است که چت‌های منتشر شده از مکالمه این معلم و نوجوان قربانی نشان می‌دهد که او قرار ملاقاتی با دانش‌آموز خود در نخلستان خلوت به منظور رسیدن به خواسته خود، تعیین کرده بود اما مطابق گزارش‌های رسیده در همان مکان توسط دوستان نوجوان گرفتار شده و فیلمی از اعترافات او ضبط می‌شود.

شهروندان همچنین اعلام کردند که این معلم سابقه «فساد» دارد و به همین علت سال‌ها پیش، از دانشسرا اخراج شده و بعدها با ادمه تحصیل در دبیرستان، جذب آموزش و پرورش شده است.

این نخستین بار نیست که در ایران یک قاری قرآن متهم به آزار جنسی کودکان می‌شود. پیش از این سعید طوسی؛ قاری قرآن و آموزگار کلاس‌های قرآن برای نوجوانان و از مؤذن‌های مصوب صداوسیما نیز پس از انتساب و اثبات چنین اتهامی، تبرئه شد.

پرونده اتهام او در سال ۲۰۱۱ پس از شکایت چند نفر از قاریان جوان باز و در سال ۲۰۱۶ در رسانه‌ها علنی شد.

اگرچه مدارک و اسناد درباره تجاوز جنسی طوسی به کودکان مورد تایید برخی مقامات رسمی از جمله محمود صادقی نماینده وقت مجلس ایران قرار گرفت اما حمایت برخی دیگر از مقامات عالی‌رتبه منجر به تبرئه او شد.

بر اساس گزارش فرارو، ۲۴ اکتبر ۲۰۱۶، غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای سخنگوی وقت قوه قضائیه ایران، درباره پرونده سعید طوسی، هر گونه اتهام پیش از صدور حکم را «جرم و قابل تعقیب» دانست.

صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه ایران و رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در ارتباط با این پرونده، بدون نام بردن از سعید طوسی گفت: «کسانی که از داخل کشور به رسانه‌های معاند کمک می‌کنند باید به عنوان معاونت در جرم تحت تعقیب قرار بگیرند».

در نهایت این متهم در تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸ تبرئه شد، محمود صادقی نماینده وقت مجلس ایران، با نوشتن توئیتی این خبر را اعلام کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.