رسانه خبری پیامِ ایرانی

اگر مشتری در زمان معامله به جنون خود عالم نباشد معامله صحیح است؟۴۲ دقیقه

با سلام؛

 عموی من به همراه خواهرانش در سال ۱۳۸۰ باغ موروثی خود را به فروش رسانده‌اند. در سال ۱۳۸۹دادگاه حقوقی در حکمی حجر خواهران را اعلام نموده و زمان شروع حجر را متصل به زمان صغر دانسته است. با توجه به اینکه این رای حاکی از این است  که در زمان انجام معامله نامبردگان دچار جنون دائمی بوده اند :
۱- آیا امکان بطلان معامله با گذشت این زمان طولانی وجود دارد؟ در صورت جواب مثبت ارزش کم شدن پول مشتری چگونه محاسبه میشود؟
۲-با توجه به اینکه  برادر نامبردگان ایشان را به پای معامله برده آیا در این زمینه مسوولیتی متوجه وی هست؟
۳-اگر مشتری در زمان بیع به جنون عالم بوده باشد آیا تغییری در مسئله می‌کند؟

 

 با سلام! با توجه به اینکه حجر متصل به صغر بوده خواهران به هنگام معامله اراده نداشته اند به همین دلیل معامله باطل و کان لم یکن است. وقتی معامله باطل میشود مانند این است که هیچ معامله ای انجام نشده است به همین دلیل مبیع به فروشنده و ثمن به خریدار باز میگردد. البته باید توجه شود معامله در اینجا فقط نسبت به سهم خواهران محجور باطل است نه برادر. بعد از بطلان مشتری فقط میتواند قیمتی را که در زمان معامله پرداخت کرده بگیرد نه غرامت و سود پول و غیره را. ضمن اینکه حتی قیم محجوران یا ولی قهری اشان در صورت وجود میتواند اجرت المثل دوران تصرف مشتری بر ملک را هم بگیرد. عالم بودن و نبودن مشتری تاثیری نخواهد داشت. برادر هم مسئولیتی ندارد اما احتمالا پول ملک را در آن زمان برادر گرفته است در این صورت قیم یا ولی قهری خواهران میتوانند برای گرفتن پولی که مشتری در آن زمان داده به برادر مراجعه کرده و بعد پول را به مشتری برگردانند. موفق باشید!منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.