رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نشست شورای حکام


تاسیسات آب سنگین اراکحق نشر عکس
AFP

Image caption

تاسیسات آب سنگین اراک

در آستانه برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وزارت خارجه ایران هشدار داده است که هرگونه “تصمیم غیرسازنده” در این نشست با “واکنش درخور ایران” روبرو می‌شود.

پرونده هسته‌ای ایران و گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره همکاری نکردن جمهوری اسلامی در زمینه بازرسی‌ها در جلسه شورای حکام آژانس بررسی می‌شود. این نشست از امروز دوشنبه ۱۵ ژوئن آغاز می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ده روز پیش در گزارش تازه‌اش از این که ایران به بازرسان آژانس اجازه بازدید از دو مرکز اتمی را نداده “ابراز نگرانی جدی” کرده بود.

با این که این دو مرکز در فعالیت‌های فعلی هسته‌ای ایران نقشی ندارند اما آژانس در گزارش خود گفته بود که نیاز دارد از فعالیت‌های گذشته آن و صحت گزارش‌های ایران درباره این مراکز آگاه شود. در این گزارش جزییات تلاش مقام‌های آژانس برای دسترسی به این مراکز تشریح شده بود.

شورای حکام یکی از نهادهای اصلی سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری آژانس است که ۳۵ کشور عضو در آن نماینده دارند. نشست امروز شورای حکام به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ساعاتی پیش از آغاز نشست شورای حکام به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توصیه کرد که درباره پرونده ایران “واقع‌نگری” داشته باشد و “ادعای آمریکا و رژیم صهیونیستی را مبنای سوال خود قرار ندهد.”

حق نشر عکس
Irna

Image caption

سخنگوی وزارت خارجه ایران: “آژانس ادعای آمریکا و رژیم صهیونیستی را مبنای سوال خود قرار ندهد”

ایران آمریکا را به کارشکنی در پرونده هسته‌ای ایران و تلاش برای تصویب قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس متهم می‌کند.

اگر شورای حکام به دلیل عدم همکاری، قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران صادر کند، اولین قطعنامه از این نوع از سال ۲۰۱۲ تا کنون خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به آژانس توصیه کرده که “آینده‌نگری داشته باشد و قدر همکاری‌های ایران را بداند.”

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در گزارش اخیر خود اعلام کرده که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تقریبا به هشت برابر حد مجاز در برجام رسیده و سطح غنی‌سازی که در این توافق ۳/۶۷ پیش‌بینی شده تا سطح ۴/۵ درصد ادامه دارد.

ایران از حدود یک سال پیش و در اعتراض به خروج آمریکا از برجام و “تعلل” طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان کاهش تعهدات خود در برجام را آغاز و در پنج مرحله آن را عملی کرد تا این که در نهایت اعلام کرد که هرگونه محدودیت فنی از جمله سقف ذخیره‌ کردن اورانیوم غنی‌شده و سطح غنی‌سازی اورانیوم را تعلیق کرده است.

کشورهای غربی بارها از این اقدامات ایران ابراز نارضایتی کرده‌اند اما ایران می‌گوید این کاهش تعهدات بر اساس بندهای پیش‌بینی شده در برجام صورت گرفته و اگر بقیه طرف‌های توافق به تعهدات خود پایبند باشند جمهوری اسلامی هم به تعهدات کامل خود در برجام بر می‌گردد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.