رسانه خبری پیامِ ایرانی

روسیه پل ویلان، نظامی سابق آمریکایی را به شانزده سال زندان با اعمال شاقه محکوم کرد


پل ویلانحق نشر عکس
AFP

Image caption

پل ویلان

پل ویلان، درجه‌دار سابق نیروی دریایی آمریکا، در روسیه به اتهام جاسوسی به شانزده سال زندان با اعمال شاقه محکوم شده است. دادگاه مسکو او را برای دریافت اطلاعات طبقه‌بندی شده مجرم شناخته است. آقای ویلان خود را بی‌گناه می‌داند.

جان سولیوان، سفیر آمریکا در مسکو، گفته صدور این حکم به روابط آمریکا و روسیه لطمه می‌زند.

دیپلمات‌های آمریکایی می‌گویند این حکم “مانعی عمده” بر سر بهبود روابط نچندان گرم دو کشور است و خواستار آزادی سریع آقای ویلان شده‌اند.

آقای ویلان هجده ماه پیش در هتلی در مسکو دستگیر شد و نیروهای امنیتی روسیه می‌گویند او را همراه با مدرک جرم، یک حافظه فلش حاوی اطلاعات محرمانه دولتی، غافلگیر کرده‌اند.

در زمان صدور حکم در جایگاه متهم در دادگاه مسکو، آقای ویلان پلاکاردی را به دست گرفته بود که روی آن نوشته شده بود “دادگاه نمایشی.” او پیش از صدور حکم نیز، دادگاه را “نمایشی” خوانده و از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواسته مداخله کند.

مقامات آمریکا پیشتر درخواست وکیل آقای ویلان را رد کرده بودند، او از دولت خواسته بود در تبادل زندانی، امکان آزادی موکلش را فراهم کنند.

این دادگاه علنی نبود و دیپلمات‌های آمریکایی آن را ناعادلانه و غیرشفاف خوانده‌اند.

ویلان که شهروندی بریتانیا، کانادا و ایرلند را دارد این اتهام‌ها را قبلا رد کرده و گفته برایش پاپوش دوخته‌اند و او فکر می‌کرده در این حافظه فلش که یک آشنای روس به او داده بود، عکس‌های سفری تفریحی است.

دادگاه مسگو آقای ویلان را که پنجاه سال دارد در رده سرهنگ در نیروهای اطلاعاتی ارتش آمریکا توصیف کرد.

آقای ویلان از پدر و مادری بریتانیایی در کانادا متولد شد و در کودکی به میشیگان آمریکا نقل مکان کردند. بر اساس مدارک، او در سال ۱۹۹۴ به نیروی ذخیره نیروی دریایی آمریکا پیوست و بنا به گزارش‌ها پیش از آن شش سال در پلیس آمریکا کار می‌کرده است.

او در نیروی دریایی دو بار در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ به عراق رفت. او همچنین در زمان خدمتش در نیروی دریایی برای اولین بار به روسیه سفر کرد، سفری که در سال‌های بعد بارها تکرار شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.