رسانه خبری پیامِ ایرانی

ابراز نگرانی مدیرکل آژانس اتمی از عدم همکاری کامل ایران | ایران | DWنشست کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که این بار به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود، امروز دوشنبه (۱۵ ژوئن/۲۶ خرداد) با صحبت‌های رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس آغاز شد.

رافائل گروسی در بخشی از بیانیه‌ آغازین نشست امروز شورای حکام “نگرانی جدی” خود را از دو موضوع اعلام کرد؛ از اینکه ایران “به مدت بیش از چهار ماه است که دسترسی به دو محل را ایجاد نکرده و به مدت تقریبا یک سال است که در مذاکراتی اساسی برای پاسخگویی به پرسش‌های ما در ارتباط با مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی و فعالیت‌های هسته‌ای، مشارکت نکرده است.”

گروسی ایران را به همکاری کامل و فوری با آژانس فراخوانده است.

گروسی امروز ساعت ۱۲:۱۵ به وقت محلی، کنفرانسی مطبوعاتی با موضوعات مختلف از جمله موضوع ایران برپا خواهد کرد.

آژانس وارد حاشیه‌سازی بی‌مورد نشود

در حالی که نشست شورای حکام آژانس در حال برگزاری است، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری روز دوشنبه (۲۶ خردادماه)  گزارش جدید دبیرکل سازمان ملل متحد علیه ایران را که در آن به منشاء ایرانی بودن پرتاب موشک به آرامکو اشاره شده، “کاملا همسو با سیاست و نقشه جدید آمریکا علیه ایران دانست”.

موسوی در این نشست خبری، محتوای این گزارش را “ادعای بی‌پایه و اساس” دانست و گفت: «اتهام عنوان شده را بر مبنای فشارهای آمریکا و رژیم عربستان ارزیابی می‌کنیم. »

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مبنای اتهامات به ایران را، “ادعای رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو” دانست و گفت: «جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران تا این لحظه، ادعاهای رژیمی را می‌پذیرد و مبنای سوالات خود قرار می‌دهد که خصومت آن با مردم و نظام ما و نظام بین‌الملل برای همه محرز است.» موسوی با بیان اینکه “آمریکا سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی را گروگان اهداف خود گرفته” به آژانس توصیه کرد: «در این زمینه واقع‌نگری داشته باشند و ادعای آمریکا و رژیم صهیونیستی را مبنای سوال خود قرار ندهد.»

موسوی در این نشست خبری تأکید کرد که ” آژانس باید این همکاری‌ها را قدر بداند و وارد حاشیه سازی بی‌مورد نشود.”

گزارشی بر پایه “ادعاهای بی‌اساس”

در تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با تأکید بر نقض محدودیت‌های تعیین‌شده در برجام از سوی ایران، این آژانس، “نگرانی جدی” خود را از ممانعت ایران برای دسترسی به چند سایت‌ هسته‌ای مورد تردید اعلام کرده بود.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یکی از دو رکن سیاست‌گذاری در آژانس، در جلسه امروز خود، این گزارش را مبنا قرار داده است.

هرچند که دو سایتی که از آنها سخن می‌رود، از نظر فعالیت‌های هسته‌ای کنونی ایران چندان پراهمیت نیستند، اما آژانس انرژی اتمی، به دست آوردن اطلاعاتی در این مورد که آیا فعالیت‌های گذشته در این مراکز که تقریبا به دو دهه پیش بازمی‌گردند، از سوی ایران طبق اصول و مقررات، اعلام و شناسانده شده‌ و  آیا همه فعالیت‌ها لحاظ شده‌اند، لازم می‌داند.

در گزارش اخیر آژانس شرح مفصلی از تلاش‌های مقامات این نهاد برای دسترسی به  اماکن یادشده داده شده است.  ایران با ابراز “تأسف عمیق” در واکنشی گفته بود که این گزارش، با استناد به “اطلاعات جعلی سرویس‌های اطلاعاتی” گردآوری شده است.

اسرائیل پیش از این ادعا کرده بود که سرویس‌های اطلاعاتی‌ این کشور گزارش‌هایی در مورد برنامه و فعالیت‌های پیشین ایران در زمینه سلاح‌های اتمی کشف کرده‌اند. کشورهای غربی هم مراتب نگرانی خود را از ممانعت ایران از دسترسی به تأسیسات اتمی ابراز کرده‌اند.

تازه‌ترین اختلاف بر سر دسترسی به تأسیسات هسته‌ای در حالی رخ می‌دهد که توافق تاریخی میان ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ رو به شکست است.

 در چارچوب برجام، ایران متعهد شده بود در ازای رفع تحریم‌ها و برخورداری از دیگر مزایا، فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند.

ایران اما در پاسخ به خروج یکجانبه آمریکا از توافقنامه و وضع تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه این کشور، گام به گام خروج تدریجی خود از این تعهدات را اعلام کرد.

در آخرین گزارش آژانس آمده است که اکنون ذخایر اورانیوم غنی شده ایران هشت برابر حد تعیین شده در توافقنامه است. بااین حال این سطح از غنی‌سازی هنوز بسیار پایین‌تر از حد لازم برای تولید سلاح هسته‌ای است.

آژانس انرژی اتمی می‌گوید، این نهاد همچنان به تمامی امکانات لازم برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دسترسی دارد.

تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران

تنش اخیر، تلاش‌های سه کشور اروپایی امضا کننده برجام یعنی آلمان، بریتانیا و فرانسه را برای حفظ برجام و جلوگیری از شکست آن، پیچیده‌تر خواهد کرد. ترامپ این کشورها را به پیروی از آمریکا در خروج از برجام فراخوانده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد جمعه گذشته گفت که ایالات متحده پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در اختیار روسیه قرار داده است. هرچند روسیه و چین اعلام کرده‌اند که اقداماتی در جهت جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران آغاز کرده‌اند امامقام‌های آمریکایی نسبت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران ابراز اطمینان می‌کنند و می‌گویند واشینگتن برای رسیدن به این هدف برنامه‌ریزی کرده است.

ایران تلاش‌های آمریکا در این زمینه را با نگرانی دنبال می‌کند. بر اساس توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تحریم تسلیحاتی ایران در مهرماه به پایان می‌رسند. هفته گذشته، رئیس جمهور ایران، دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل، به ویژه دو کشور دارای حق وتو یعنی روسیه و چین را به ایستادگی در برابر “توطئه” آمریکا فراخواند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.