رسانه خبری پیامِ ایرانی

چه تعداد از شهروندان کشورهای عربی تاکنون بر اثر کرونا جان باختند؟


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

بیماری ناشی از ویروس کرونا که از ماه نوامبر سال گذشته در وهان چین ظهور کرد و سپس به کشورهای مختلف جهان شیوع پیدا کرد تاکنون تلفات سنگینی بر بسیاری از کشورهای جهان در همه قاره‌ها وارد کرده است. این بیماری باعث مرگ صدها هزار نفر و ابتلای میلیون‌ها انسان در سراسر جهان شده است کما اینکه پیامدهای این بیماری یعنی تعطیلی همه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری نیز تلفات سنگینی بر اقتصاد کشورها وارد کرده است. به طوری که همه کشورهای از آمریکا گرفته تا چین و کشورهای اروپایی و آسیای میانه همه از این بیماری زیان دیدند. در این میان بررسی‌ها و آمار نشان می‌دهد که زیان و تلفات انسانی از نظر آمار مرگ و میر در کشورهای عربی در مقایسه با خیلی از کشورهای جهان بسیار کمتر بوده است.

آمارهای رسمی ۱۹ کشور عربی با جمعیت ۴۲۴ میلیون نفر طی ۶ ماه گذشته نشان می‌دهد که از تعداد ۴۲۵ هزار مبتلا به این بیماری تنها ۶ هزار و ۲۳۲ نفر جان باختند. با این حساب می‌توان نتیجه‌گیری کرد که تقریبا از هر ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به بیماری تنها ۱۵ نفر جان باختند. بقیه مبتلایان یا بهبود یافته یا در حال طی کردن مراحل بهبودی هستند. البته این آمار شامل سوریه با ۹ میلیون پناهده و آواره نیز شده است.

جدول آمار تلفات کرونا در جهانجدول آمار تلفات کرونا در جهان

از داده‌های جدول آمار می فهمیم که قطر با توجه به جمعیت ۲ میلیون و ۸۰۷ هزار نفر، هنوز اولین رتبه را در موارد ابتلا به این بیماری را در جهان عرب و در جهان دارد. درهیچ کشوری یا منطقه‌ای در جهان از هر یک میلیون نفر ۲۸٫۳۵۰ نفر به این بیماری مبتلا شده است جز در قطر یعنی حدود ۲٫۸٪ در هر یک میلیون نفر.

طبق گزارش « worldOmeter » که آمار کرونا و تعداد فوتی‌ها و مبتلایان این بیماری در جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد، قطر با بیش از ۷۹٫۶۰۰ مورد ابتلا به این بیماری با توجه به جمعیت‌ این کشور مقام اول را در جهان کسب کرده است.

وقتی به جدول آمار نظری بندازیم می‌بینم حتی چین خواستگاه اصلی این بیماری با جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ هزار نفر نیز مبتلایانش نسبت به قطر کمتر هستند البته این مقایسه با در نظر گرفتن جمعیت دو کشور صورت می‌گیرد.

جدول آمار مبتلان و جانباختگان کرونا در کشورهای عربی جدول آمار مبتلان و جانباختگان کرونا در کشورهای عربی

جدول آماری که العربیه آن را منتشر کرده نشان می‌دهد که کشور پادشاهی عربی سعودی با ۱۲۷٫۵۴۱ مورد ابتلا و ۹۷۲ فوتی و ۸۴۷۲۰ بهبود یافته در میان کشورهای عربی از حیث تلفات مقام اول را کسب کرده است یعنی از هر ۱۳۱ نفر یک مورد فوتی داشته است.

آمار مرگ و میر در کشورهای شوری همکاری خلیج

با نگاه به داده‌های آماری منتشر شده در روز جمعه گذشته «مرکز آماری خلیج» که تنها مربوط به کشورهای شورای همکاری خلیج است، در می‌یابد که روند تلفات تقریبا رو به کاهش و در جاهایی ثابت مانده است آمار کل فوتی‌های کرونایی در کشورهای عربی خلیج تاکنون ۱۶۶۷ نفر بود این تعداد از شمار ۳۱۱٫۳۲۱ مبتلا به این بیماری است. شمار بهبودیافتگان به ۲۰۴،۷۱۱ مورد رسیده است.

جدول همچنین نشان می دهد که آمار از نظر میزان مرگ و میر این کشورها در مقایسه با کشورهای آمریکایی و اروپایی تفاوت بزرگی دارد
برای نمونه موارد ابتلا در سعودی تا روز جمعه ۱۱۹٫۹۴۲ نفر بود یعنی طی ۳ روز کمتر از ۸۰۰۰ نفر افزایش یافته است در این مدت ۸۱،۰۲۹ مورد بهبود یافته است.

در این میان قطر دومین موارد ابتلا جدید را داشت یعنی از ۷۶،۵۸۸ روز جمعه به ۷۹۶۰۲ در روز دوشنبه افزایش کرد.

در امارات روز تعداد مبتلایان ۴۰٫۹۸۶ بود و امروز به ۴۲۲۹۴ اما در کویت از ۳۴۹۵۲ مبتلا در روز جمعه به ۳۵۹۲۵ مورد ابتلا در روز دوشنبه رسید.
اما بحرین از ۱۷۲۶۹ روز جمعه به ۱۸۲۲۷ نفر در روز دوشنبه رسید. یعنی ۹۵۸ نفر در سه روز اضافه شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.