رسانه خبری پیامِ ایرانی

ماریا ریسا، روزنامه‌نگار منتقد فیلیپینی، به جرم اتهام‌زنی سایبری به زندان محکوم شد


ماریا ریساحق نشر عکس
EPA

Image caption

ماریا ریسا می‌گوید که حکم صادره سیاسی است

ماریا ریسا، خبرنگار سرشناس فیلیپینی، به جرم اتهام‌زنی سایبری به زندان محکوم شد. از این پرونده و روند دادرسی به عنوان آزمونی برای آزادی رسانه‌ها در فیلیپین یاد شده است.

خبرنگار پیشین شبکه سی‌ان‌ان در حال حاضر رئیس یک سایت خبری منتقد رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین به نام “راپلر” است.

رینالدو سانتوس، نویسنده سابق سایت “راپلر” هم محکوم شده است. هر دو به قید وثیقه آزاد هستند اما به ۶ سال زندان محکوم شدند.

ریسا این اتهام را رد کرد و صدور این حکم را حرکتی سیاسی خواند. اما رئیس جمهور فیلیپین و هوادارانش خانم ریسا و سایت او را به انتشار گزارش‌های دروغ متهم می‌کنند.

روند محاکمه ماریا ریسا، در کشوری که روزنامه‌نگاران تهدید می‌شوند و رتبه پایینی از نظر آزادی رسانه ها دارد جنبه سمبلیک پیدا کرده و از نزدیک به وسیله افکار عمومی داخل فیلیپین و خارج از این کشور دنبال می‌شود.

علت محاکمه ماریا ریسا چه بود؟

جلسه دادگاه هشت سال پس از انتشار مقاله‌ای برگزار شد که در آن آلفردو کنگ، تاجر به ارتباط داشتن با تجارت غیرقانونی مواد مخدر و قاچاق انسان متهم شده بود. حتی گفته شد که او خودرو خود را به قاضی عالیرتبه‌ای قرض داده است.

محکومیت این دو روزنامه‌نگار بر اساس قانون اتهام‌زنی سایبری صورت گرفته که از سپتامبر سال ۲۰۱۲، یعنی چهار ماه پس از انتشار مقاله مذکور در فیلیپین به اجرا گذاشته شده است.

اما مقامات قضایی به روز رسانی این مطلب را که برای اصلاح یک “غلط تایپی” انجام شده، معیار زمان انتشار قرار دادند و اعلام کردند که این مقاله پس از اجرایی شدن قانون بازنشر شده است.

قاضی در دادگاه که امروز، دوشنبه ۱۵ ژوئن در شهر مانیل برگزار شد گفت که خانم ریسا نتوانسته مدارک کافی برای اتهاماتی که به آلفردو کنگ زده ارائه دهد.

Image caption

ماریا ریسا پس از محکوم شدن در دادگاه به خبرنگاران و هوادارانش گفت که به این حکم اعتراض خواهد کرد

ماریا ریسا، کیست؟

ماریا ریسا، ۵۶ ساله، در فیلیپین متولد شده است اما در آمریکا بزرگ شد. او در سالهای ۱۹۸۰ و پس از سرنگونی حکومت فردیناند مارکوس، رئیس جمهور پیشین فیلپپین که به سرکوب آزادی و فساد مالی شهرت داشت، به فیلیپین بازگشت.

خبرنگار پیشین شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان، در سال ۲۰۱۲ سایت خبری “راپلر” را که یکی از معدود رسانه هایی است که در فیلیپین به طور علنی از حکومت رودریگو دوترته و جنگ بیرحمانه با مواد مخدر که باعث مرگ هزاران نفر شده است، انتقاد می‌کند.

این سایت یکی از محبوبترین رسانه‌ها در فیلیپین است که بخشی از موفقیت خود را مدیون این است که تمرکز اخبارش را به موضوعات مورد پسند مخاطبان جوان‌تر و شبکه های اجتماعی اختصاص داده است.

ماریا ریسا همچنین با پرونده دیگری هم در زمینه فرار مالیاتی و نقض مقررات مالکیت خارجی رو به روست.

عفو بین‌الملل با محکوم کردن این حکم اعلام کرد که ادامه فشار بر رسانه های مستقل نشان از تداوم نقض حقوق بشر در فیلیپین است و سازمان ملل باید تحقیقات مستقلی را در این راستا انجام دهد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.