رسانه خبری پیامِ ایرانی

انصاری‌فرد ۳۳ میلیارد تومان دیگر را ناپدید کرد و استعفا داد۰ minutes

«محمدحسن انصاری‌فرد» از مدیرعاملی «باشگاه پرسپولیس» استعفا داد. این مهم‌ترین اتفاق برای باشگاهی است که به دلیل بدهی‌های انباشته، در یک قدمی بسته شدن پنجره‌های نقل و انتقالاتی، کسر امتیاز و حتی سقوط لیگ پایین‌تر قرار دارد.

فدراسیون جهانی فوتبال در تازه‌ترین رای خود، باشگاه پرسپولیس را به پرداخت جریمه‌ای حدود ۴۵ میلیارد تومان محکوم کرده است. آیا انصراف یک مدیرعامل در مقطع زمانی کنونی، به دلیل آن‌چه «برکناری مدیر روابط عمومی باشگاه» از سوی اعضای هیات مدیره و بدون هماهنگی با او اعلام شده، قابل باور است؟ 

***

محمدحسن انصاری‌فرد کیست؟ بازیکنی در دهه ۶۰ خورشیدی که با پیراهن پرسپولیس و تیم ملی ایران به زمین می‌رفت یا کارمند بانفوذ سازمان وقت تربیت‌ بدنی ایران؟ آن‌چه مشخص است، در تمام دوره‌های حضورش در فوتبال ایران، چه به عنوان بازیکن، چه مربی و چه مدیر، صاحب نفوذی مثال‌زدنی در دستگاه‌های سیاسی ایران بود.

انصاری‌فرد را می‌توان در دوران بازی‌گری، با این جمله خطاب به «احمد ابهران» به یاد آورد: «تو می‌دانی من کی هستم که بِهِم کارت زرد دادی؟»
ابهران، داور بازنشسته فوتبال ایران در سال ۱۳۷۹، در بازخوانی برخی رفتارهای خاص از سوی بازیکنان نام‌دار فوتبال ایران، به این جمله اشاره کرده بود: «او بر سرم فریاد زد که من آقای انصاری‌فرد هستم.»

می‌توان او را به عنوان یک برادر کوچک‌تر هم که شانه‌های برادرش را پله کرد و بالا رفت، دید. محمدحسن، برادر کوچک‌تر «عباس» است. عباس تقریبا همه جا برای محمدحسن بزرگی کرد. در دهه ۶۰، وقتی محمدحسن بازیکن تیم ناشناس «تکاور» تهران بود، به واسطه ارتباطاتی که در بنیاد مستضعفان داشت، او را به «عباس وکیل»، مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس معرفی ‌کرد تا ناگهان بازیکنی متوسط، میانه‌دار زمین پرسپولیس شود. همان سال‌ها هم او را به استخدام سازمان تربیت بدنی وقت در آورد.

چندی بعد با کمک «حمید درخشان»، باندی هفت نفره را در تیم ملی ساختند؛ گروهی که قرار بود تنها ستاره وقت تیم ملی که نه در استقلال حضور داشت و نه در پرسپولیس، اما بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازو می‌بست را از چشم «علی پروین» بیاندازد. «سیروس قایقران» را آن‌ها حذف کردند.

او نه بازیکن بزرگی بود، نه در دوران مربی‌گری، به‌ویژه در فوتسال، کارنامه‌ای درخشان داشت. اما طعم مدیریت را هم چشید. محمدحسن در سال ۱۳۸۴ مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شد. یک سال بعد به دلیل بدهی‌های مالی و ضعف اداره باشگاه، پس از آخرین اخراج علی پروین از پرسپولیس و البته اضافه شدن دو عضو شورای شهر که به دولت «محمود احمدی‌نژاد» نزدیک بودند، استعفا داد. درحالی که سازمان وقت تربیت بدنی باید استعفای او را بررسی می‌کرد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از «محمد علی‌آبادی»، رییس سازمان تربیت بدنی در آن زمان درخواست کردند که با استعفای مدیرعامل پرسپولیس مخالفت شود.

فضاحت‌های مالی محمدحسن انصاری‌فرد در همان بازه کوتاه مدیریت بر باشگاه پرسپولیس چنان فاجعه‌بار بود که حتی قدرت مجلس هم نتوانست او را حفظ کند. یکی از شاهکارهایش را «خشایار محسنی»، مدیربرنامه وقت «آری‌هان»، سرمربی هلندی پیشین پرسپولیس این‌گونه برای روزنامه «جهان فوتبال» تعریف کرده بود: «سال ۸۵، وقتی از اردوی اتریش به ایران برگشتیم، آری هان به من گفت که دیگر قادر به همکاری با پرسپولیس نیست. گفت از مدیرعامل وقت بگیر، برویم و حضوری استعفا بدهم. هنوز لیگ شروع نشده بود و ما می‌خواستیم به مدیریت باشگاه فرصت بدهیم تا دنبال مربی جدید برود. متن استعفا آماده بود. ولی وقتی آقای انصاری‌فرد شنید که ما می‌خواهیم استعفا بدهیم، گفت که خودش او را اخراج می‌کند. ما حیرت‌زده بودیم. اگر آری هان استعفا می‌داد، باشگاه نباید حتی یک سنت به او پرداخت می‌کرد. اما اگر انصاری‌فرد حکم اخراج را امضا می‌زد، باید تا پایان فصل آینده پول قرارداد مربیان را می‌پرداخت. در نهایت هم مدیرعامل استعفا را نگرفت و آری هان را اخراج کرد.»

نتیجه مدیریت انصاری‌فرد بر پرسپولیس، حکم کسر شش امتیاز از پرسپولیس بود در فصلی که البته پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شد و دیگر نشانی از خود انصاری‌فرد هم در باشگاه نبود.

او دوباره برگشت؛ این بار با حکم «مسعود سلطانی‌فر»، وزیر ورزش و جوانان که گویی می‌خواست نتیجه فضاحت مدیریتی «ایرج عرب» را با یک مدیر دیگر کامل کند.

حالا استعفا داده و از این مجموعه کنار رفته است؛ آن‌هم در حالی که باشگاه پرسپولیس کمتر از یک هفته تا رسیدن به جریمه‌های سنگین فیفا فاصله دارد.

ابتدا دلایل استعفایش را مرور کنیم؛ آن‌چه بسیاری از زبان خودش روی خط مستقیم برنامه «فوتبال برتر» شنیدند. محمدحسن انصاری‌فرد در دقایق پایانی دوشنبه شب مدعی شد که مسعود سلطانی‌فر او را به عنوان عضو هیات مدیره معرفی نمی‌کند تا اعضای هیات مدیره با او با لحنی توهین‌آمیز صحبت کنند. گفت که هیات مدیره جلوی قرارهای اقتصادی و قراردادهای مالی که او پیش‌تر هماهنگ کرده بود را گرفته است. مدعی شد که «مهدی رسول‌پناه»، رییس هیات مدیره از الفاظی رکیک برای او استفاده کرده است. بعد هم اعلام کرد که خداحافظ پرسپولیس!

اما این چه‌قدر به حقیقت نزدیک است؟ بگذریم از تکذیبیه‌ای که روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان دقایقی بعد منتشر کرد و مدعی شد هر‌آن‌چه محمدحسن انصاری‌فر به زبان آورده است، کذب بوده‌اند و دروغ. اما می‌توان کارنامه‌ مدیریتی او را کمی بررسی کرد.

در روزهایی که باشگاه پرسپولیس می‌داند باید دست به گریبان بدهی‌های انباشته قدیمی‌ خود باشد، محمدحسن انصاری‌فرد قید حضور «گابریل کالدرون» را زد و «یحیی گل‌محمدی» را جای او به پرسپولیس آورد. همین، به معنای ۹ میلیارد تومان هزینه جدید فقط برای نیم فصل دوم بود.

از سویی هم سراغ «آنتونی استوکس» رفت؛ بازیکن پرحاشیه‌ای که بعد از سه بازی برای پرسپولیس، این تیم را ترک کرد، در امارات ماند و سپس به ایرلند بازگشت. خبر رسید که پرسپولیس رقمی که برای رضایت‌نامه «علی‌رضا بیرانوند» دریافت کرده بود را به استوکس داده و او هم از ایران رفته است و دیگر بر نمی‌گردد؛ یعنی ۷۰۰ هزار یورو ضرر مالی.

داستان زمانی هیجان‌انگیزتر می‌شود که وب‌سایت خبری «بانک ورزش» مدعی می‌شود محمدحسن انصاری‌فرد در کمتر از شش ماه، ۱۳ میلیارد تومان چک بی‌محل دولتی در اختیار طلب‌کاران باشگاه گذاشته است.

محمدحسن انصاری‌فرد فقط با همین سه قلم جنس، ۳۳ میلیارد تومان در شش ماه به باشگاه پرسپولیس ضرر مالی زده است.

سایت بانک ورزش خبر از ورود سازمان بازرسی کل کشور به پرونده‌های محمدحسن انصاری‌فرد داده و نوشته است: «بعید به نظر می‌رسد پرونده‌های مالی او با یک استعفا بسته شوند.»

اما همین امروز سه باشگاه پرسپولیس، «استقلال» و «تراکتورسازی» طبق احکام قطعی فدراسیون جهانی فوتبال، به بیش از شش میلیون یورو بدهی و محکومیت قطعی محکوم شده‌اند. بیش از ۵۰ مدیرعامل و عضو هیات مدیره طی چهار سال اخیر، بدهی‌های همین سه باشگاه را مهندسی کرده‌اند. سازمان بازرسی حتی به پرونده مدیرانی مانند «علی فتح‌الله‌زاده» یا «محمد رویانیان» که بیشترین ارقام بدهی خارجی را برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ساخته‌اند، ورود نکرد.

محمدحسن انصاری‌فرد با این بهانه که مهدی رسول‌پناه به عنوان عضو و رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس و دندان‌پزشک اختصاصی وزیر ورزش و جوانان در فعالیت‌های او کارشکنی کرده است، از این مجموعه جدا شد.

دندان‌پزشک اختصاصی وزیر ورزش اما امروز به خبرگزاری «برنا» گفته است: «اجازه نمی‌دهیم با هیاهو، هواداران را مقابل باشگاه و وزارت قرار دهند.»

کمی دورتر، «مهرداد میناوند»، بازیکن سابق پرسپولیس و یار نزدیک انصاری‌فرد در استوری اینستاگرامش نوشت: «وقتی انصاری‌فرد از رسول‌پناه پرسیده بود چه کسی جواب مردم را می‌دهد، او جواب داد مردم هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.»

این پاسخ البته از عضو شورای مرکزی «حزب اعتماد ملی» و کاندیدای سابق ورامین در انتخابات مجلس عجیب نیست. او پیش‌تر ادعا کرده بود که می‌توان از مقبره برادر «امام رضا» که در ورامین دفن شده است، به عنوان یکی از مناطق گردش‌گری و منبع درآمدزایی مردم این منطقه استفاده کرد.

پرسپولیس این‌گونه اداره می‌شود؛ ۴۵ میلیارد تومان بدهی. مقابل این مدل مدیریتی، چیزی نیست.

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.