رسانه خبری پیامِ ایرانی

ربیعی: علت تاخیر ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ویروس کرونا بود | ایران | DW


علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه ۲۶ خرداد (۱۵ ژوئن) در نشست مطبوعاتی خود در تهران بار دیگر تاکید کرد که جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی برای بررسی بیشتر کارشناسان به اوکراین فرستاده خواهد شد. مقامات ایران چند روز پیش اعلام کرده بودند که جعبه سیاه را به فرانسه می‌فرستند.

سخنگوی دولت در پاسخ در  باره علل تعویق فراوان ایران از ارسال جعبه سیاه این هواپیما پاسخ داد که تصمیم به ارسال جعبه سیاه به خارج از کشور  گرفته شده است و جعبه سیاه این هواپیما “با نمایندگان ایران در اسرع وقت” به این کشور  فرستاده می‌شود. 

ربیعی گفت: «در صورتی که امکان بازخوانی در اوکراین براساس ادعای طرف اوکراینی فراهم شده باشد، این کار در آنجا انجام می‌شود. در غیر این صورت، با توجه به سابقه طولانی موسسه فرانسوی که مورد تایید ایکائو هم است، جعبه سیاه در فرانسه بازخوانی خواهد شد.»

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

پیش‌بینی می‌شود که جعبه‌های سیاه اطلاعات مربوط به آخرین لحظات قبل از اصابت هواپیما و سقوط هواپیما را داشته باشد.

هواپیمای پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دی‌ماه ۹۸ اندکی پس از ترک فرودگاه تهران به مقصد کی‌یف، هدف موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.

این رویداد پس از حمله تلافی‌جویانه موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه‌های آمریکایی در عراق در تاریخ ۸ ژانویه اتفاق افتاد.

تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند. اکثر مسافران را ایرانیان تشکیل می‌دادند، اما در بین آنان ده‌ها شهروند  کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا نیز بودند.

“دلیل تاخیر ویروس کرونا است”

ربیعی بر شیوع جهانی ویروس کرونا و لغو پروازهای بین‌المللی تاکید کرد و یادآور شد که تصمیم ایران برای ارسال جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی پیش از شیوع این ویروس بوده است. ربیعی گفت که کرونا باعث “تعللی ناخواسته در این روند” بوده است.

سخنگوی دولت اظهار امیدواری کرد: «با بازگشایی تدریجی پروازهای بین‌المللی و مشخص شدن نتایج گفت‌وگوهای سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت خارجه با همتایان‌شان در پنج کشور ذینفع پیرامون این موضوع داشته‌اند، این روند را از سرخواهیم گرفت.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ربیعی افزود که ایران خواستار “روشن شدن ابعاد این حادثه، توافق درباره میزان غرامت‌ها و پرداخت آن” است. در ادامه سخنگوی دولت مدعی شد که جمهوری اسلامی “از نخستین روزها آمادگی خود را برای بررسی جعبه سیاه” اعلام کرده است. او گفت: «هیچ چیزی از جانب ما برای پنهان‌کاری وجود نداشت.»

جمهوری اسلامی از نخستین دقایق سرنگونی هواپیمای اوکراینی رویکرد و برخوردی شفاف از خود نشان نداد و مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی بارها تناقض‌گویی کرده‌اند. واکنش‌های متناقض ایران این شبهه را پدید آورده که مقام‌های جمهوری اسلامی شاید قصد پنهان کردن برخی از حقایق در ارتباط با سرنگونی هواپیما را دارند.

“معیار اقدامات و نه فقط سخنان مقامات است” 

پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی تا سه روز مقامات ایران علت این حادثه را نقص فنی اعلام می‌کردند اما با انتشار ویدیوی لحظه اصابت موشک و راستی آزمایی آن از سوی نیویورک تایمز، این حادثه بازتابی جهانی یافت به طوری که مقام‌های ایران ناچار به اعتراف به سرنگون کردن این هواپیمای مسافربری شدند.

بسیاری از مسافران خارجی هواپیمای ساقط شده اتباع کانادایی بودند. اوتاوا از ماه‌ها پیش خواسته است به دلیل این‌که ایران ابزار فنی لازم را برای رمزگشایی جعبه سیاه این هواپیما در اختیار ندارد آن را برای بررسی و تجزیه و تحلیل به خارج از کشور بفرستد.

در ماه مارس (حدود سه ماه پیش) پس از اعلام تهران در آمادگی انتقال جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی به فرانسه یا اوکراین فرانسوا-فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا، آن را “گامی در جهت درست” خواند و از آن استقبال کرد.

وزیر امور خارجه کانادا اما همزمان خاطرنشان کرد که درباره مقامات ایران “اقدام عملی آنها و نه فقط سخنانشان” معیار قضاوت خواهد بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.