رسانه خبری پیامِ ایرانی

سرنوشت هدایت عبدالله‌پور زندانی سیاسی محکوم به اعدام، همچنان نامعلوم


Share

ابوبکر عبدالله‌پور، پدر هدایت عبدالله‌پور، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام روز دوشنبه ۲۶ خرداد با انتشار یک فایل صوتی از مقامات حکومت جمهوری اسلامی خواسته است تا در صورت اعدام فرزندش، دست‌کم جسد یا مکان دفن او را نشان دهند.

هدایت عبدالله‌پور

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، پدر این زندانی سیاسی در این فایل صوتی گفته است:

«از اینها که به خودشان می‌گویند جمهوری اسلامی، می‌خواهم که اسلام جای خودش، به انسانیت عمل کنند. اگر واقعا بچه مرا اعدام کرده‌اند، جای قبرش را، جنازه‌اش را به زنش، به مادرش بگویید.»

روز ۲۱ خرداد و به ‌دنبال مراجعه خانواده هدایت عبدالله‌پور، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام به دفتر اجرای احکام دادگاه ارومیه، به آنها اعلام شد که فرزندشان اعدام شده است.

هدایت عبدالله‌پور از روز ۲۰ اردیبهشت ‌ماه و پس از احضار به دفتر نگهبانی زندان مرکزی ارومیه، ناپدید شده است.

این زندانی سیاسی در اواسط خرداد ماه ۱۳۹۵ به اتهام «همکاری با حزب دموکرات کردستان» در روستای «قره‌سقل» از توابع شهرستان اشنویه توسط نیروهای امنیتی سپاه پاسداران بازداشت شد.

هم‌زمان با بازداشت عبدالله‌پور، شش نفر دیگر نیز بازداشت و در مراجع قضایی ارومیه به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند.

عبدالله‌پور اما  به مدت دو ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه تحت شکنجه‌های شدید جسمی و روحی از جمله نگهداری در سلول انفرادی، شوک الکتریکی، شلاق زدن به کف پاها با کابل، آویزان کردن و … قرار گرفته بود.

سرانجام در ۲۸ دی‌ ماه ۱۳۹۵ شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی چابک، هدایت عبدالله‌پور را از بابت اتهام یاد شده، به اعدام محکوم کرد.

با وجود اعتراض وکیل و خانواده این زندانی سیاسی به حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب ارومیه، دیوان عالی کشور حکم اعدام او را مجددا تأیید کرد.

به ‌گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، هدایت عبدالله‌پور بامداد روز ۲۱ اردیبهشت ماه در زندان مرکزی ارومیه با حضور خانواده تعدادی از اعضای سپاه که در درگیری روستای قره‌سقل اشنویه کشته شده بودند و بدون اطلاع به وکلای پرونده او و خانواده‌اش، اعدام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل اما روز ۲۲ خردادماه/ ۱۱ ژوئن، با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست تا درباره این «اعدام مخفیانه» شفاف‌سازی کنند.

این سازمان در بیانیه خود، خودداری مقامات ایرانی از ارائه اطلاعات به خانواده‌های این زندانی را مصداق عینی «ناپدیدسازی قهری» توصیف کرده که طبق قوانین بین‌المللی جرم محسوب می‌شود.

عفو بین‌الملل همچنین روز ۱۳می/ ۲۴ اردیبهشت‌ ماه، در بیانیه دیگری از مقام‌های دولتی ایران خواسته بود تا بی‌درنگ سرنوشت و محل نگهداری حسین سیلاوی، علی خسرجی و ناصر خفاجیان (خفاجی)، سه زندانی عرب اهوازی در صف اعدام و هدایت عبدالله‌پور، زندانی کرد در صف اعدام را روشن کنند.

ابوبکر عبدالله پور، پدر این زندانی سیاسی خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه گفته است:

«آقای رئیسی، من به جای تو خجالت می‌کشم. خجالت بکش. اگر بچه‌ مرا اعدام کردید، عرضه داشته باش و جنازه‌اش را نشان بده. به جای پیغمبر خدا نشسته‌ای، اسلام را کنار بگذار و انسان باش.»


ابراز نگرانی جمعی از نمایندگان پارلمان اروپا درباره وضعیت هدایت عبدالله‌پور

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.