رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از خاک آلمان را تائید کرد


حق نشر عکس
AFP

Image caption

سربازان آمریکایی در آلمان به عنوان بخشی از نیروی بازدارنده علیه اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد حضور داشته‌اند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا طرح خارج کردن بخشی از نیروهای آمریکایی مستقر در آلمان را تائید کرده است.

آقای ترامپ از “هزینه عظیم” استقرار سربازان آمریکایی در آلمان شکایت و این کشور را متهم کرد که به اندازه کافی برای دفاع خود هزینه نمی‌کند.

قرار است ۹۵۰۰ نفر از نیروهای آمریکایی مستقر در خاک آلمان کاسته شود و شمار این نیروها به ۲۵ هزار نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

امیلی هابر، سفیر آلمان در واشنگتن گفته است نیروهای آمریکایی نه برای دفاع از آلمان بلکه برای دفاع از امنیت کشورهای دو طرف اقیانوس اطلس در آلمان مستقر هستند.

خبرنگار دفاعی بی‌بی‌سی می‌گوید این اقدام آمریکا متحدانش در ناتو را نگران خواهد کرد و از آن به عنوان اقدامی یاد خواهد شد که بیشتر به نفع روسیه است.

روزنامه وال استریت اولین روزنامه‌ای بود که ده روز پیش خبر خروج قریب الوقوع این نیروها را منتشر کرد و یکی از دلایل آن را اختلاف نظر جدی آمریکا و آلمان بر سر هزینه‌های نظامی مربوط به این نیروها دانست.

از زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا بارها از این که کشورهای اروپایی عضو پیمان ناتو به حد کافی در مسایل دفاعی هزینه نمی‌کنند، انتقاد کرده است.

سربازان آمریکایی در آلمان به عنوان بخشی از نیروی بازدارنده علیه اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد حضور داشته‌اند. در حال حاضر هم آنها کماکان چنین نقشی به عهده دارند و در صورت نیاز اعضای ناتو برای حمایت وارد عمل می‌شوند.

آقای ترامپ قبلا فلسفه وجودی ناتو را زیر سوال برده و شکایت کرده که آمریکا سهمی ناعادلانه در تامین هزینه های ناتو دارد و گفته است کشورهای اروپایی عضو ناتو باید سهم بیشتری از هزینه‌های تامین امنیت در اروپا را بپردازند و بودجه دفاعی خود را افزایش دهند. در واکنش، شماری از کش.رهای اروپایی بودجه دفاعی خود را افزایش داده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.