رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ رسما سیاست کاهش حضور نظامی آمریکا در آلمان را اعلام کرد | جهان | DWدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا رسما خبر کاهش حضور نظامی آمریکا در آلمان را اعلام کرد. او تصمیم دارد شمار سربازان آمریکایی مستقر در آلمان را به ۲۵ هزار نفر کاهش دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد (۱۶ ژوئن) با انتشار گزارشی از واشنگتن به موضوع کاهش حضور نظامی آمریکا در آلمان پرداخته است.

بر اساس اظهارات رئیس جمهوری آمریکا، شمار سربازان این کشور از ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر به ۲۵ هزار نفر کاهش خواهد یافت. ترامپ اعلام کرد که  در صورت لزوم روند کاهش حضور نظامی آمریکا در آلمان ادامه خواهد یافت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت که تصمیم ناظر بر کاهش حضور نظامی آمریکا در آلمان بدون مشارکت کنگره اتخاذ شده است. شماری از نمایندگان کنگره آمریکا و حتی برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه این کشور نیز خواستار تجدیدنظر در اجرای این سیاست شده‌اند.

حضور نظامی آمریکا در آلمان

سایت خبری “اشپیگل‌آنلاین” نیز با انتشار گزارشی در همین رابطه می‌نویسد که دولت آمریکا تصمیم ناظر بر کاهش حضور نظامی این کشور در آلمان را اوایل ماه جاری ژوئن اتخاذ کرده است. اکنون اعلام این موضوع از سوی دونالد ترامپ به تصمیم اتخاذ شده دولت این کشور رسمیت می‌دهد.

ترامپ در اظهارات خود شمار شهروندان آمریکایی مستقر در آلمان را ۵۲ هزار نفر اعلام کرده است. این در حالی است که شمار سربازان این کشور که در خاک آلمان مستقر هستند، ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر است. گزارشگر اشپیگل احتمال می‌دهد که ترامپ شمار شهروندان آمریکایی غیرنظامی ساکن آلمان را نیز در آمار خود منظور کرده است. حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ شهروند غیرنظامی آمریکایی نیز در آلمان حضور دارند.

علت کاهش حضور نظامی

دولت آمریکا می‌گوید علت اتخاذ این تصمیم عدم افزایش کافی بودجه نظامی آلمان بوده است. بر اساس توافق ناتو، کشورهای عضو این پیمان ملزم به اختصاص دو درصد از تولید ناخالص مالی خود برای مصارف نظامی هستند.

ترامپ در سخنرانی خود در کاخ سفید اعلام کرد که هرگاه آلمان به تعهدات نظامی خود عمل نکند، آمریکا به سیاست کاهش حضور نظامی خود در آلمان ادامه خواهد داد.

گفته می‌شود علت اتخاذ این تصمیم بی‌ربط با پروژه تامین انرژی “نورداستریم-۲” نیست. ترامپ نیز در سخنرانی خود ناخرسندی دولت آمریکا از همکاری آلمان و روسیه در زمینه تامین انرژی از طریق این خط لوله گازی را مورد انتقاد قرار داد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری آمریکا گفته است: «چرا آلمان میلیاردها دلار برای تامین انرژی به روسیه می‌پردازد و چگونه است که ما باید از آلمان در برابر روسیه دفاع کنیم؟ چنین چیزی چگونه ممکن است؟ چنین چیزی نمی‌تواند عمل کند.»

منظور ترامپ از پرداخت میلیاردها دلار به روسیه از سوی آلمان، همکاری دو کشور در پروژه “نورداستریم-۲” است. آلمان با اجرای این پروژه قصد دارد تا بخشی از نیازهای خود به انرژی را از طریق واردات گاز روسیه تامین کند.

آمریکا مخالف اجرای این پروژه است و به همین دلیل در ماه‌های پایانی سال گذشته میلادی شرکت‌های فعال در اجرای این پروژه را مشمول سیاست‌های تحریمی خود کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.