رسانه خبری پیامِ ایرانی

کره شمالی دفتر ارتباطات با کره جنوبی در کائسونگ را منفجر کرد | جهان | DW


تلاش‌های ناظر بر استقرار صلح میان دو کشور کره شمالی و کره جنوبی عملا بی‌حاصل بوده است. پخش اعلامیه از سوی کره جنوبی بار دیگر باعث افزایش تنش در مناسبات میان این دو کشور شده است. کره شمالی نه تنها تهدید به پخش اعلامیه در خاک کره جنوبی کرده است، بلکه حتی احتمال حضور نظامی مجدد در مناطق مرزی را منتفی ندانسته است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی خبر از انهدام ساختمان دفتر ارتباطات این کشور با کره جنوبی در منطقه مرزی کائسونگ داده است.

دو کشور کره شمالی و کره جنوبی در سال ۲۰۱۸ بر سر ایجاد یک منطقه غیرنظامی و بری از تسلیحات در مرزهای مشترک به توافق رسیده بودند. اکنون کره شمالی در واکنش به پخش هوایی اعلامیه‌های تبلیغاتی از سوی کره جنوبی از احتمال حضور نظامی در این مناطق خبر داده است.

رسانه‌های کره شمالی روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد (۱۶ ژوئن) اعلام کردند که رهبری ارتش این کشور در حال حاضر سرگرم بررسی این موضوع است. گفته می‌شود که برنامه‌هایی در زمینه حضور نظامی مجدد در این مناطق مرزی از سوی دولت کره شمالی و حزب کارگران این کشور برای بررسی به رهبری ارتش تحویل داده شده است.

رهبری ارتش کره شمالی اعلام کرده است: «ارتش ما با دقت اوضاع ناشی از به وخامت گراییدن مناسبات این کشور با کره جنوبی را رصد می‌کند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رهبری ارتش در عین حال اعلام کرده است که آماده‌باش نظامی افزایش خواهد یافت و حضور نظامی در مناطق مرزی تقویت خواهد شد. هنوز روشن نیست که از حضور نظامی در کدام بخش‌های مرزی این کشور با کره جنوبی سخن می‌رود.

واکنش کره شمالی

کره شمالی اعلام کرده است که این کشور برای مقابله با اقدامات کره جنوبی از “آمادگی کامل” برخوردار است. رسانه‌های کره شمالی از احتمال پخش هوایی اعلامیه در خاک کره جنوبی نیز خبر داده‌اند.

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی

چند روز پیش، کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، تهدید به ویران کردن دفتر مشترک ارتباطات دو کشور در شهر مرزی کائسونگ کرده بود. تهدیدی که اکنون از سوی ارتش این کشور رسما اجرا شده است.

کیم یو جونگ که از او به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی جانشینی کیم جونگ اون یاد می‌شود، این دفتر را “کاملا بی‌فایده” توصیف کرده بود و از احتمال برچیدن آن سخن گفته بود.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

در این میان، رسانه‌های کره جنوبی از احتمال استقرار سربازان کره شمالی در کائسونگ خبر داده‌اند. تا سال ۲۰۰۴، محل ساختمان دفتر ارتباطات دو کشور در کائسونگ در اختیار ارتش کره شمالی بود.

پس از آن رهبران دو کشور کره شمالی و کره جنوبی توافق کرده بودند که در این منطقه یک پارک صنعتی ایجاد کرده و نیروهای نظامی خود را از مناطق مرزی میان دو کشور عقب برانند.

افزایش تنش

مناسبات دو کشور کره شمالی و کره جنوبی از زمان توافق رسمی ناظر بر استقرار صلح در سال ۲۰۱۸ رو به وخامت نهاده است.

در همین رابطه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در سه دور از مذاکرات مشترک رهبران دو کشور حضور یافته بود. تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش تنش میان دو کشور گرچه در دوره‌هایی به خوش‌بینی در این عرصه میدان داده بود، اما نتیجه مشخصی به همراه نداشته است.

برخی از تحلیلگران بر این باورند که رهبری کره شمالی برای انحراف اذهان عمومی مردم این کشور از اوضاع نابسامان اقتصادی، آگاهانه سیاست افزایش تنش با کره جنوبی را دنبال می‌کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.