رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ درخواست برخی نمایندگان برای قرنطینه استان‌ها | ایران | DWبهرام پارسایی، نماینده شیراز، از استاندار فارس خواسته است که قرنطینه را آغاز کند تا به گفته او، استان فارس به گیلان تبدیل نشود. او در توییتی که در این باره نوشته از عدم وجود مدیریت واحد برای مقابله با کرونا در کشور انتقاد کرده است: «گزارش امروز وزیر بهداشت و رئیس مجلس را با دقت گوش دادم، صادقانه بگویم تا مدیریت واحد فاصله داریم و خودمان باید مراقب خود باشیم. به استاندار محترم، رک عرض می‌کنم، قرنطینه استان و جلوگیری از سفرها به مقصد استان را اجرا کنید تا فارس، تبدیل به گیلان بعدی نشود.»

اما پارسایی، نماینده شیراز، با درخواست قرنطینه کردن استان‌‌ها و شهرهای ایران تنها نیست و حتی برخی از استان‌های کشور مثل گیلان عملا قرنطینه شده‌اند.

محمود قاسم‌نژاد درویشی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان، گفته است که گیلان هیچ پذیرش مهمانی در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها ندارد و در عید تمامی این مراکز تعطیل هستند. به گفته معاون استاندار گیلان در ورودی استان نیز اکیپ‌های بهداشتی قرار داده شده تا افرادی که وارد استان می‌شوند از نظر تب‌سنجی چک شوند و چنانچه افراد مشکوک باشند این افراد به قرنطینه اعزام شوند.

اما این مقام محلی گفته است که برای مسدود شدن راه‌های ورودی استان و قرنطینه استان گیلان نیازمند دستور کشوری است.

نماینده مجلس: استفاده از قوه قهریه برای ماندن مردم در خانه‌ها

ابوالفضل سروش، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، حتی توصیه کرده است که دولت با رفع فیلتر از شبکه‌های اجتماعی دارای محبوبیت، مردم را برای ماندن در خانه‌ها تشویق کند.

این نماینده مجلس استفاده از قوه قهریه برای ماندن در خانه‌ها به جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا را ضروری می‌داند.

به گفته سروش دولت سیاست “شلاق و شیرینی” را برای ماندن مردم در خانه‌‌ها در پیش گیرد. او می‌گوید: «برای افراد ناآگاه یا ناسازگار که سلامت عمومی را به خطر می‌اندازند باید سیاستی مبتنی بر دو بعد تشویق و تنبیه در نظر گرفت و در صورت عدم رعایت منافع عمومی با قوه قهریه آنان را ملزم به اطاعت از سیاست عمومی کرد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

محمدرضا نجفی، یک نماینده دیگر مجلس هم انتقاد کرده است که در خانه ماندن مردم بدون تعطیل کردن ادارات اشتباه است. او تاکید کرد: «وقتی مبتلایان را قرنطینه نکنیم، آزادانه می‌چرخند و ویروس را منتشر می‌کنند. در چنین شرایطی معلوم است که ما هر لحظه باید منتظر گسترشِ ابتلا باشیم.»

اما علاوه بر قرنطینه ‌استان‌ها درخواست‌ها برای تعطیلی ادارات هم بیشتر شده است.

وبسایت عصر ایران در این باره می‌نویسد کرونا از قم آغاز شد و این شهر بیشترین آلودگی ویروسی را تابحال داشته است. بیشترین تعداد قربانیان نیز در این شهر بوده است. گسترش ویروس کرونا به اقصی‌ نقاط ایران و کشورهای همسایه هم بیشتر از قم بوده است و مسئولین به این پرسش که چرا قم قرنطینه نشده هنوز پاسخ قانع‌کننده‌ای نداده‌اند.

عصر ایران در گزارش خود آورده است: «قم قرنطینه نشد و کرونا به سراسر ایران رسید و بعدها که نقشه شیوع کرونا بر اساس “تردد” منتشر شد، همه دیدند که کانون انتشار این شهر بوده است و اگر آن را قرنطینه می کردند، دستکم ابعاد فاجعه به میزان کنونی نبود.»

عصر ایران در ادامه گزارش خود خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور هم نوشته است: «این روزها نمایندگان بسیاری از شهرها، از شما می‌خواهند مقررات منع آمد و شد بین شهرها برقرار کنید اما شما باز هم نمی‌شنوید. کار به جایی رسیده که مردم برخی شهرها، در ورودی شهرهایشان مستقر شده و با چوب و چماق هم که شده، جلوی ورود افراد غیر بومی را به شهرشان می‌گیرند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در این گزارش از روحانی خواسته شده است ادارات را تعطیل، کشور را قرنطینه و ترددها را منع کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.