رسانه خبری پیامِ ایرانی

تنش میان ایران و کره جنوبی بر سر پول‌های مسدود شده | ایران | DWمحمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی به دولت کره جنوبی توصیه کرده “اعتماد دهه‌های اخیر ملت ایران به تولیدات و فناوری آن کشور و منافع درازمدت کشورش در بازار ایران را فدای خواست و فشارهای رژیم آمریکا نکند”.

واعظی در حساب کاربری خود در توییتر خطاب به دولت کره جنوبی نوشته است: «لازم است دسترسی ایران به وجوه مسدود شده‌اش در کره جنوبی را تسهیل و تسریع نماید.»

کره جنوبی به دلیل تحریم بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا دستکم هفت میلیارد دلار پول جمهوری اسلامی را مسدود کرده است. این کشور پیش از لغو معافیت‌ خرید نفت از ایران یکی از خریداران بزرگ نفت ایران در آسیا بود.

سایت خبرآنلاین نوشته است کره حنوبی روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد و پولی که در این کشور بلوکه شده، بالاترین مبلغی است که ایران در کشورهای طرف معامله خود داشته است. این پول که به نوشته خبرآنلاین، هفت میلیارد دلار است، در ووری بانک کره جنوبی، که دومین بانک بزرگ و مهم این کشور به شمار می‌رود، مسدود شده است.

به‌رغم درخواست‌های مکرر ایران در دوسال گذشته، کره جنوبی حاضر نیست امکان دسترسی ایران به این پول را فراهم کند و تا کنون تنها نیم میلیون دلار کالای بشردوستانه به ایران فرستاده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران حال از هماهنگی با وزارت خارجه جمهوری اسلامی و طی مراحل حقوقی برای بازگرداندن پول ایران از بانک کره جنوبی خبر داده است. عبدالناصر همتی دوشنبه ۲۶ خرداد در حاشیه جلسه “ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران” در جمع خبرنگاران گفت: «با استفاده از روش‌های حقوقی و بین‌المللی پول‌هایمان را که در بانک کره است باز می‌گردانیم و در این راستا با وزارت امور خارجه هماهنگی کرده‌ایم.»

رئیس کل بانک مرکزی به جزئیات روش‌های حقوقی و بین‌المللی ایران برای بازگرداندن پول بلوکه شده این کشور در کره جنوبی اشاره نکرد. مشخص نیست که ایران چرا تا کنون از این رو‌ش‌ها برای دسترسی به پول خود استفاده نکرده است.

همتی روز دوشنبه از ابراز آمادگی و همکاری “یکی دو کشور” برای بازگرداندن منابع مالی ایران خبر داد و گفت: «با بازگشت این منابع مالی کالاهای اساسی و داروی مورد نیاز کشور را تأمین خواهیم کرد.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه نیز ضمن تأکید بر اینکه وزارت خارجه “از مدتها پیش” پیگیر مطالبات از کره جنوبی است گفت: «ملت، تجار ما و خود دولتی‌های ما رابطه خوبی همواره با بخش‌های مختلف در کره جنوبی داشتند، ولی تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران در این کشور به بهانه تحریم‌ها و فشارهای آمریکا به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تأکید بر موضع جمهوری اسلامی که می‌گوید تحریم‌های آمریکا پشتوانه حقوقی و بین‌المللی ندارد، گفت: «متعجب نیستیم عده‌ای زیر بار می‌روند، آنها حق دارند تصمیم بگیرند چطور زندگی کنند و زیر بار فشارهای دیگران بروند، ولی حق ندارند اموال ملت ایران را برای مدت مدیدی با این بهانه بلوکه کنند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ناتوانی دولت روحانی برای بازگرداندن پول فروش نفت از کره جنوبی، با انتقادهای فروانی در داخل کشور مواجه شده است.

حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی  می‌گوید کره جنوبی نه تنها برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی کاری نمی‌کند بلکه “ووری بانک” کره اعلام کرده “حق‌‌العمل و اجرت نگهداری پول” را هم از ایران می‌خواهد.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که کره جنوبی از ماه‌ها پیش تلاش می‌کند نظر موافق آمریکا را برای از سرگیری صدور کالاهایی به ایران که مشمول تحریم نیستند جلب کند تا از این طریق بخشی از بدهی‌های نفتی تسویه شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.