رسانه خبری پیامِ ایرانی

″ایران صدور بنزین به ونزوئلا را ادامه خواهد داد″ | ایران | DW


تحریم‌های گسترده اقتصادی و همچنین تحریم‌های نفتی ایران از یکسو و شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر، باعث تولید مازاد بر نیاز بنزین در پالایشگاه‌های ایران شده است. اکنون، صدور بنزین به ونزوئلا یکی از گزینه‌هایی است که جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم‌ها دنبال می‌کند.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از لندن خبر از تمایل ایران برای فرستادن دو یا سه نفتکش حامل بنزین در ماه به ونزوئلا داده است. جمهوری اسلامی از این طریق می‌تواند بخشی از مازاد تولید بنزین خود را به فروش رسانده و همچنین بر نفوذ خود در ونزوئلا بیافزاید.

ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا تحریم شده‌اند. دولت آمریکا قصد دارد با اعمال فشار بر نیکلاس مادورو، زمینه‌های جابه‌جایی قدرت در آن کشور را به سود خوان گوایدو فراهم سازد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ونزوئلا که یکی از کشورهای عضو اوپک است، به علت تحریم‌ها و فرسوده بودن شبکه پالایشگاهی خود با کمبود شدید سوخت و بنزین روبه‌رو است.

جمهوری اسلامی ایران از ماه آوریل تا کنون پنج نفتکش حامل یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بنزین به ونزوئلا فرستاده است. به‌رغم آن، کمبود سوخت و بنزین در این کشور همچنان باقی است.

تهدیدهای آمریکا

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پس از انتشار خبر صدور بنزین ایران به ونزوئلا دو کشور را تهدید به مقابله کرده بود. به‌رغم آن آمریکا تا کنون اقدامی برای مانع شدن از عبور نفتکش‌های ایران و تحویل سوخت به ونزوئلا نکرده است.

آمریکا شرکت‌های بیمه و کشتیرانی و همه شرکت‌هایی که در این زمینه با دو کشور ایران و ونزوئلا همکاری می‌کنند را تهدید به تحریم کرده است.

به‌رغم این تهدیدها، خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام وابسته به وزارت نفت و همچنین سپاه پاسداران خبر داد که این کشور به صدور بنزین به ونزوئلا ادامه خواهد داد.

صف‌های طولانی برای دریافت بنزین در ونزوئلا

صف‌های طولانی برای دریافت بنزین در ونزوئلا

یکی از مقامات وابسته به سپاه به خبرنگار خبرگزاری رویترز گفته است که تصمیم صدور بنزین به ونزوئلا از سوی خامنه‌ای اتخاذ شده و جمهوری اسلامی با انجام این اقدام تلاش برای گسترش نفوذ خود در آن منطقه دارد.

الزام صدور بنزین

جمهوری اسلامی که یکی از کشورهای وارد کننده بنزین بود، پس از به راه اندازی پالایشگاه بندرعباس به خودکفایی در این عرصه رسیده است.

خبرگزاری رویترز ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس را ۳۵۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. این در حالی است که در پی شیوع بیماری کووید-۱۹، میزان تقاضای داخلی برای بنزین در ایران کاهش یافته است.

همین منبع خبری نوشته است که میزان تقاضای ایران به بنزین در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی به ۴۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. این رقم در قیاس با سال گذشته کاهشی بالغ بر ۲۰۰ هزار بشکه در روز است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

از آنجا که ایران مخازن بزرگ و مناسب برای ذخیره کردن مازاد تولید بنزین در اختیار ندارد، صدور بنزین برای این کشور الزامی شده است.

حتی پیش از شیوع ویروس کرونا نیز ایران با مازاد تولید بنزین به میزان ۸۴ هزار بشکه در روز روبه‌رو بوده است.

از این رو، درخواست نیکلاس مادورو برای خرید بنزین از ایران، استقبال زیاد مسئولان جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت.

مازاد ماهانه تولید بنزین ایران برای ۱۵ تا ۲۰ نفتکش نیمه‌بزرگ کفایت می‌کند. این در حالی است که جمهوری اسلامی هر ماه قادر به صدور پنج محموله به کشورهای آسیایی و آفریقایی است.

به همین دلیل مسئولان جمهوری اسلامی چاره را در صدور سوخت به ونزوئلا دیده‌اند. موضوعی که ناخشنودی آمریکا را در پی داشته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.