رسانه خبری پیامِ ایرانی

کیم یو جونگ، قدرتمندترین زن کره شمالی کیست؟


کیم یو جونگحق نشر عکس
Reuters

کیم یو جونگ در چند سال گذشته به عنوان یکی از عناصر اصلی ساختار مبهم قدرت در کره شمالی ظهور کرده است.

او خواهر کوچکتر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، است و تنهاهم‌نیای اوست که متحد نزدیک و قدرتمندش محسوب می‌شود.

کیم یو جونگ در سال ۲۰۱۸ به عنوان اولین عضو خاندان کیم به خاک کره جنوبی قدم گذاشت و توجه جهانیان را به خود جلب کرد. دو کره در آن سال در قالب تیمی مشترک در المپیک زمستانی شرکت کردند و او عضو هیات اعزامی بود.

گرمی روابط در سال ۲۰۱۸ به همکاری او و برادرش در روابط بین‌المللی منجر شد که دیدار با مون جه این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، و مهمتر از همه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، ماحصل آن بود.

رابطه نزدیک او با برادرش و محول شدن مناصب مهم حکومتی به او باعث شد تا بار دیگر در آوریل ۲۰۲۰، وقتی برادرش برای مدتی طولانی و غیرعادی در مناسک عمومی حضور پیدا نکرد، در کانون توجه قرار بگیرد.

گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت جسمانی کیم جونگ اون، و حتی احتمال مرگش، کیم یو جونگ را به یکی از گزینه‌های اصلی جانشینی تبدیل کرده است.

خانم کیم نخستین بار در اکتبر ۲۰۱۷ ترفیع رتبه پیدا کرد و عضو دایره سیاسی حزب حاکم شد. او تا پیش از آن به عنوان معاون دایره تبلیغات و تحریکات ایفای نقش کرده بود، نقشی که به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد و وظیفه‌اش رسیدگی به وجهه عمومی برادرش در داخل کشور است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

خانم کیم در مذاکرات دیپلماتیک برادرش حضور داشته است و با مون جه این،رئیس‌جمهوری کره جنوبی، دیدار کرده است

خانم کیم در عین حال به نقض حقوق بشر متهم شده است و به همین خاطر در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. شهروندان آمریکایی حق معامله با او را ندارند و هرگونه املاک و دارایی در آمریکا توقیف خواهد شد.

قدرت کیم یو جونگ چقدر است؟

درک درست روابط قدرت در کره شمالی کار بسیار سختی است و لذا نمی‌توان به جمع‌بندی دقیقی درباره نفوذ کیم یو جونگ رسید.

شایعاتی مبنی بر ازدواج او با پسر چو ریونگ هی، دبیر قدرتمند حزب و نفر دوم حکومت بعد از کیم جونگ اون مطرح است. اگر این شایعه درست باشد، جایگاه او بسیار قدرتمندتر می‌شود.

اولیور هوثام، از وبسایت ان‌کی نیوز،(که اخبار کره شمالی را رصد می‌کند) به بی‌بی‌سی گفت: “به نظرم واضح است که او به عنوان یک زن سی و چند ساله – یعنی بخشی از جامعه که اصولا قدرت خاصی در کره شمالی ندارد – عمده نفوذ خود را مدیون جایگاه برادرش است.”

با این حال اگر روزی نیاز باشد تا جانشینی برای کیم جونگ اون پیدا شود، روابط خانوادگی قطعا تعیین‌کننده خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

افسانه‌های حکومتی و تبلیغاتی این کشورها برای چندین دهه بر میراث پکتو که به کیم ایل سونگ، بنیان‌گذار کره شمالی، منتهی می‌شود تاکید کرده‌اند. گمان می‌رود که کیم جونگ اون فرزندانی داشته باشد، اما سن آنها کم است.

خانم کیم به این خانواده تعلق دارد و برای همین رسانه‌های حکومتی کار سختی برای توجیه انتقال قدرت به او نخواهند داشت. اما این رابطه خانوادگی می‌تواند در صورت عدم انتخابش او را در چشم رهبر بعدی به تهدیدی جدی تبدیل کند.

فیودور ترتیتسکی، استاد دانشگاه کوکمین سئول، می‌گوید “سرنوشت بسیار مشخصی در انتظار او است، مگر اینکه عضو دیگری از خاندان کیم پا به عرصه بگذارد. یا جایگاه رهبری را تسخیر خواهد کرد یا همه چیز از جمله شاید جانش را از دست بدهد.”

او کجای خاندان حاکم می‌گنجد؟

کیم یو جونگ کوچکترین دختر کیم جونگ ایل، رهبر فقید کره شمالی، است. او خواهر تنی کیم جونگ اون و کیم جونگ چول است، برادری که به نظر می‌رسد جایگاه مهمی در ساختار سیاسی ندارد.

او متولد ۱۹۸۷ است و چهار سال از برادرش کیم جونگ اون جوانتر است. آن‌ها همزمان در سوئیس زندگی و تحصیل می‌کردند.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

کوچکترین فرزندان کیم جونگ ایل در کنار یکدیگر

مقامات مدرسه در سوئیس گفته‌اند که او به شدت محافظت می‌شد. گفته می‌شود که او یک بار به خاطر سرماخوردگی ساده از مدرسه به بیمارستان منتقل شد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که او لای پر قو بزرگ شده است، و اکثر اعضای خاندان کیم تماس چندانی با او نداشته‌اند.

نقش او چیست؟

از سال ۲۰۱۴، کار اصلی کیم یو جونگ مراقبت از وجهه برادرش بوده است و به همین خاطر مسئولیت مهمی در دایره تبلیغات حزب به او محول شده است. ترفیع جایگاه او به عضو علی‌البدل دایره سیاسی حزب در سال ۲۰۱۷ به نظر می‌رسید که نوعی تغییر در ارشدیت سیاسی باشد، اما وظیفه اصلی او در حیطه تبلیغات باقی ماند.

گفته می‌شود که او تمامی برنامه‌های عمومی برادرش را مدیریت می‌کند و در عین حال مشاور سیاسی او هم است.

بعد از شکست اجلاس هانوی در سال ۲۰۱۹ و عدم توافق با آمریکا، به نظر می‌رسید که شاید از عضویت دایره سیاسی حزب کنار گذاشته شده باشد و تنها در اوایل سال ۲۰۲۰ بود که مجددا به عضویت این دایره منصوب شد.

او تا پیش از سال ۲۰۱۴ حضور عمومی چندانی نداشت و فقط در سال ۲۰۱۱ در تشییع جنازه پدرش شرکت کرده بود. خانم کیم بعضا در برخی از تصاویر رسانه‌های حکومتی در کنار برادرش دیده شده است.

هر بار که وضعیت کیم جونگ اون نامشخص می‌شود، نقش او نیز به عنوان جانشین احتمالی برادرش در کانون توجه قرار می‌گیرد.

در سال ۲۰۱۴ نیز وقتی کیم جونگ اون برای مدتی از دید عموم خارج شد، شایعات مشابهی بروز کرد، تا اینکه سر و کله آقای کیم که منهای یک عصا حال و روز خوبی داشت دوباره پیدا شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.