رسانه خبری پیامِ ایرانی

«گل دقیقه ۹۰ کرونا» و امکان بازگشت محدودیت‌ها در ایران | ایران | DWمقام‌های بهداشتی ایران از افزایش موارد کرونا در ایران خبر داده‌اند. ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت از عدم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شکایت کرده و گفته است که ایران هنوز در موج اول اپیدمی است. به گفته او امکان رسیدن موج دوم و سوم وجود دارد. او از مردم خواسته مقررات را جدی بگیرند. مقرراتی که به دلایل مختلف، از جمله نبود امکانات لازم برای تردد در سطح شهرها رعایت آن برای شاغلان عملی نیست.

حریرچی در یک برنامه تلویزیونی حتی از امکان بازگشت محدودیت‌هایی خبر داده است که به آسیب‌های اقتصادی بازهم شدیدتر منجر خواهد شد.  او گفته است: «ما با کلی پروتکل به این مشاغل اجازه بازگشایی دادیم. تا ۲۷ اردیبهشت موارد بهداشتی تا ۷۸ درصد رعایت می‌شده و همین باعث شد تا تعداد مرگ و میر و بستری ناشی از کرونا کاهش چشمگیری داشته باشد.»

بنا بر همین آمار این رقم در نیمه خرداد به ۲۷ درصد و در هفته سوم این ماه به ۱۸ درصد کاهش یافته است. به گفته حریرچی معنای این کاهش این است که «در مراکز خدماتی تا ۸۲ درصد موارد بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.» سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز هشدار داده است که «وضعیت اپیدمی کرونا در کشور به هیچ وجه عادی نیست و اگر مردم رعایت نکنند، ویروس کرونا می تواند دقیقه ۹۰ گل بزند و ما را شکست دهد».

«فاجعه در تهران رخ می‌دهد»

معاون وزیر بهداشت در برنامه تلویزیونی یادشده همچنین به وضع استان‌های جنوبی اشاره کرده و گفته است که رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در این استان‌ها از ۸۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است. وضع در استان‌های شرقی ایران نیز تعریفی ندارد و میزان رعایت مقررات و توجه به فاصله گذاری اجتماعی از ۷۹ درصد به ۱۷ درصد رسیده است. اما «فاجعه» به گفته او در استان تهران رخ می‌دهد، زیرا رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تهران به ۹ درصد رسیده است. او انتقاد کرده که چرا مردم باید برای «گردش و تفریح» به پاساژها بروند.  

به گفته حریرچی هیچ استانی در ایران نیست که  که نگرانی برای روند بیماری در آن وجود نداشته باشد. با وجود این، بیشترین نگرانی مقام‌های وزارت بهداشت متوجه خوزستان است. علی‌اکبر حق‌دوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به همین وضع خواستار بازگشت محدودیت ها شده است.

او به ایرنا از افزایش موارد ابتلا به کرونا گفته و تاکید کرده است: « واقعا باید برای بازگشت محدودیت ها تصمیم عاجل و جدی گرفته شود. حتما باید به گونه ای تصمیم گیری شود که مردم بیشتر نکات بهداشتی را رعایت کنند حتی اگر قرار باشد نوعی آزادسازی اجرا شود باید به گونه ای باشد که مردم اصول فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند.»

عده فوتی‌های هرمزگان در دو هفته اخیر برابر کل فوتی‌ها در سه ماه گذشته

خبرگزاری‌‌های ایران از وضع بد هرمزگان گزارش داده‌اند. حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد (۱۶ ژوئن) ضمن اعلام افزایش ۵۰ درصدی ابتلا به کرونا در این استان طی هفته آینده گفته است «استان هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارد و هرروز نیازمند ۴۸ تخت برای بستری کردن مبتلایان جدید هستیم.» به گفته او تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا طی دو هفته اخیر سه برابر کل فوتی‌ها در سه ماه گذشته است.

بنا بر گزارش ایسنا هرمزگان «در وضعیت بسیار حادی قرار دارد» و در صورت تداوم روند افزایشی ابتلا به کرونا تعداد تخت‌ها جوابگوی نیاز بیماران نیست. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تعداد بیمارانی که طی هفته‌ اخیر بستری شده‌اند از تعداد ترخیصی‌ها بیشتر است. او هشدار داده است که «به‌زودی دچار کمبود فضا برای بستری شدن بیماران خواهیم شد که در نظر داریم تا از ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی و نقاهتگاه‌ها هم برای بستری کردن مبتلایان به کرونا استفاده کنیم.»

این استان مانند بسیاری استان‌های محروم در ایران با کمبودهای دیگری نیز روبروست از جمله کمبود پرستار و پزشک. حسن فرشیدی گفته است تاکنون ۲۸ هزار تست کووید ۱۹ از هرمزگانی‌ها گرفته ‌شده و ۸ هزار و ۴۰۰ بیمار کرونایی شناسایی‌شده است که از این شمار حدود ۱۶۵ بیمار کرونایی و مشکوک به کرونا جان‌باخته‌اند.

آخرین آمار ابتلا به کرونا در ایران

بنا بر آماری که سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران ارائه کرده از روز گذشته تا امروز (۲۷ خرداد) دو هزار و ۵۶۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در این کشور شناسایی شده و مجموع بیماران کووید۱۹ به ۱۹۲ هزار و ۴۳۹ نفر رسیده است.

در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۵ بیمار جان خود را از دست داده‌اند. در مجموع  ۹ هزار و ۶۵ نفر قربانی این ویروس شده‌اند. وضع ۲۸۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ وخیم است. سخنگوی وزارت بهداشت نیز تایید کرده است که ۱۰ استان ایران در وضعیت قرمز هستند. او از استان‌های خوزستان، آذربایجان های شرقی و غربی، خراسان رضوی، لرستان، کرمانشاه، گلستان، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان در این رابطه نام برده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.