رسانه خبری پیامِ ایرانی

خانه‌های پنج متهم به قتل در خوست ‘به دستور بزرگان قومی’ به آتش کشیده شد


به گفته مردم این کار یک سنت محلی

Image caption

به گفته مردم آتش زدن خانه‌های افراد ظالم یک سنت محلی

گزارش‌ها از ولسوالی مندوزی ولایت خوست در جنوب‌شرق افغانستان حاکی است که پس از به قتل رسیدن هفت عضو یک خانواده، شماری “به دستور بزرگان قومی” خانه متهمان این قتل را به آتش کشیده‌اند.

در این رویداد شب گذشته (دوشنبه، ۲۶ جوزا/خرداد) به گفته شاهدان عینی به بی‌بی‌سی، خانه‌های پنج نفر که مظنون به قتل بوده‌اند، آتش زده شده است.

به گفته برخی ساکنان محل در مناطق دور دست ولایت‌های جنوب شرق افغانستان رسم بر این است، درصورتی که بر فرد یا خانواده‌ای از سوی خانواده دیگر ظلمی صورت بگیرد، بزرگان فیصله می‌کنند خانه “فرد‌ ظالم” را بسوزاند.

پلیس خوست اعلام کرده تمامی اعضای خانواده‌هایی که خانه آن‌ها آتش زده شده، به مکان دیگر منتقل شده‌اند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از این حادثه همرسانی شده است، نشان می‌دهد ده‌ها تن در یک روستا، اطراف چند خانه را محاصره کرده‌اند و خانه‌ها در آتش شعله‌ورند و دود غلیظی از آنها بلند است.

Image caption

به گفته شاهدان این خانه ها توسط بزرگان قوم آتش زده شدند

رویداد قتل هم شب یکشنبه ۲۵ جوزا/خرداد رخ داده است.

به گفته اهالی محل، افراد مسلح ناشناس به یکی از روستاهای منطقه اسماعیل‌خیل ولسوالی مندوزی حمله کردند و هفت عضو یک خانوده از جمله زنان و کودکان را به قتل رساندند.

شمل خان منگل، از برزگان قوم منگل به بی‌بی‌سی گفت که در میان آنان رسم است که وقتی علیه یک فرد ظلم و تعدی صورت می‌گیرد، قوم منگل زیر عنوان “چیغ”( فریاد وا مصیبتا) به پا می‌خیزند، دار و ندار فرد ظالم را به آتش می‌کشند و او را از بین قوم تبعید می‌کنند.

او مدعی است که بر اساس معلوماتی که از باشندگان محل به دست آورده به آن‌ها ثابت شده که این پنج تن در این قتل دست داشته‌اند.

اما اتهام یا جرم افرادی که خانه‌های شان به آتش کشیده شده‌اند از سوی دادگاه یا نهادهای رسمی مطرح نشده است.

Image caption

مردم خانه ها را نیز تخریب کردند

این حادثه در منطقه تحت حاکمیت دولت اتفاق افتاده است. نظرخان، یکی دیگر از بزرگان قومی می‌گوید آنها مطابق رسم و رواج خودشان عمل کردند و انتظار دارند حکومت هم به گفته او “ظالمین” را جزا بدهد.

او گفت: “همین که می‌گویند خانه‌ها را چرا سوختاندید، این کار شورای قومی است، این رسم از پدران و نیاکان به ما به ارث مانده است.”

به گفته او این مسایل را در قدم اول قوم حل می‌کند.

پلیس خوست از ارایه جزئیات در این مورد خودداری کرد و ابراز داشت که در مورد فیصله مردمی حرف نمی‌زند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.