رسانه خبری پیامِ ایرانی

اتحادیه اروپا از ایران خواست به تعهدات برجامی عمل کند | ایران | DWاتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (۲۷ خرداد) در بیانیه‌ای از  بحث جاری  درباره “راستی‌آزمایی و نظارتِ بر ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» استقبال کرد.

این بیانیه در واکنش به تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده است. در گزارش آژانس ایران به عدم همکاری لازم و از جمله ممانعت از بازدید او دو سایت مشکوک در تولید و ذخیره‌سازی اورانیوم متهم شده است.

در بیانیه اتحادیه اروپا که شماری از کشورهای اروپایی غیرعضو در اتحادیه اروپا هم آن را امضا کرده‌اند از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای “انجام مأموریت در زمینه راستی‌آزمایی اجرای برجام توسط  ایران با بی‌طرفی و رویکرد حرفه‌ای” تقدیر شده و گزارش‌های منظم و عینی آژانس مورد ستایش قرار گرفته است.

کشورهای اروپایی در ادامه ضمن متهم کردن ایران به نقض برجام برحمایت خود از این توافقنامه تاکید کرده و نوشته‌اند: «به عنوان طرف‌های برجام تداوم حمایتمان از این توافق و تعهدمان برای همکاری در جهت حفظ و اجرای کامل آن را یادآور می‌شویم. ما به شدت از نقض تعهدات هسته‌ای توسط ایران که تبعات جدی و برگشت‌ناپذیردر مسیر اشاعه تسلیحات هسته‌ای داشته نگران هستیم.»

بیانیه اتحادیه اروپا سپس با توصیف برجام به عنوان “دستاوردی مهم و چندجانبه” بر پایبندی اتحادیه  به حمایت از آن تاکید کرده و این حمایت را در صورتی که توافقنامه به طور کامل از سوی ایران اجرا شود  در خدمت حصول اطمینان از صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای این کشور دانسته است.

در بیانیه اتحادیه اروپا سپس به اقدام ایران در غنی‌سازی در سایت فردو و نیز غنی‌سازی فراتر از حد تعیین‌شده برجام اشاره شده و با توصیف آنها به عنوان نقض برجام، نسبت به این موارد ابراز نگرانی عمیق شده است.

کشورهای اروپایی سپس با اشاره به اقدام در راه فعال‌کردن مکانیسم ماشه در ژانویه گذشته، خاطرنشان کرده‌اند: «ما به صراحت گفته‌ایم که راه حلی دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران به پایبندی به برجام را دنبال می‌کنیم و اقدام به فعال‌کردن مکانیسم ماشه به معنای تصمیم به گام‌گذاشتن در مسیر خودکارِ منتهی به شورای امنیت سازمان ملل نبود. ما ایران را به تعامل سازنده در این خصوص طی رایزنی‌های جدی با ما و طرف‌های باقی‌مانده در برجام ترغیب می‌کنیم.»

کشورهای اروپایی سپس از “خروج آمریکا از برجام و به خصوص عدم تمدید معافیت‌های تحریمی مربوط به پروژه‌های منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای که از بخش‌های کلیدی برجام بوده و در قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت هم تایید شده” ابراز تاسف و نگرانی کرده‌اند. در بیانیه آمده است که عدم همراهی اروپا با تحریم‌های آمریکا از جمله در به راه انداختن اینستکس از سوی کشورهای اروپایی طرف توافقنامه برجام نمود یافته است.

 طرف‌های اروپایی برجام در پایان بار دیگر از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بابت صدور گزارش فصلی خود در خصوص اجرای برجام توسط ایران تقدیر کرده‌اند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.