رسانه خبری پیامِ ایرانی

یک تحقیق مقدماتی: کارآیی داروی ارزان دگزامتازون علیه کرونا | جهان | DWپژوهشگران بریتانیایی در یک تحقیق مقدماتی به این نتیجه رسید‌ه‌اند که داروی دگزامتازون که در مداوای بیماری‌های عفونی و التهابی به کار گرفته می‌شود می‌تواند جان برخی از مبتلایان به کووید ۱۹ را که در بیمارستان به دستگاه‌های تنفسی وصل هستند نجات دهد.

برای شرکت در این پژوهش که تحت سرپرستی دانشگاه آکسفورد انجام شده، بیش از ۱۱ هزار نفر در ۱۷۵ کلینیک ثبت‌نام کرده بودند. .

دوهزار و ۱۰۴ بیمار مبتلا به کووید۱۹ روزانه و به مدت ده روز شش میلی‌گرم دگزامتازون مصرف کردند و چهارهزار و ۳۲۱ بیمار با وخامت مشابه از این دارو استفاده نکردند.

پژوهشگران پس از ۲۸ روز در رابطه افرادی که دارو مصرف کرده بوند به این نتیجه رسیدند که خطر مرگ در میان بیمارانی که به علت آسیب زیاد ریه‌ها توان نفسکشیدن نداشتند و به دستگاه تنفسی وصل بودند از ۴۰ درصد به ۲۸ درصد رسیده و برای بیمارانی که اکسیژن کمکی می‌گرفتند از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

اوضاع بیمارانی که حالشان وخیم نبود تغییری نکرده است.

به عبارتی دیگر، این دارو بیش از همه به درد بیمارانی که حالشان وخیم است می‌خورد و می‌تواند از هر هشت بیمار، یکی را از مرگ برهاند.

پژوهشگران همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که تخریب سیستم ایمنی بدن در اثر گسترش شدید ویروس و آسیب اعضای داخلی بدن، در مرحله نهایی بیماری کووید۱۹ نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کند.

ارزان و قابل دسترس

پیتر هوربی، یکی از این پژوهشگران می‌گوید: «این نخستین دارویی است که نشان داده، می‌تواند شانس نجات بیماران مبتلا به کووید۱۹ را افزایش دهد».

دگزامتازون یک داروی ارزان است که در حالت عادی برای کاهش التهاب و جلوگیری از عفونت به‌کار می‌رود. به این ترتیب، در صورتی که در آزمایش‌های بعدی هم اثرات دگزامتازون تایید شود، کشورهای فقیر هم می‌توانند به صورت گسترده از آن استفاده کنند .

نیک کامک، کارشناس بنیاد “ولکام” که یکی از حامیان پژوهش دانشگاه آکسفورد بوده است، از یک “موفقیت شگرف” سخن گفته و وزارت بهداشت بریتانیا هم فوری دگزامتازون را به فهرست داروهای استاندارد برای مقابله با کووید۱۹ ثبت کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.