عربستان تولید نفت خود را از ماه آوریل ‘افزایش می‌دهد’

به اشتراک گذاشتن


عربستانحق نشر عکس
AFP

امین ناصر، مدیر عامل شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو گفته است تولید نفت عربستان از ماه آینده میلادی (آوریل) به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

او گفته این میزان تولید، مصرف داخلی و مشتریان خارجی را در بر خواهد گرفت.

رقم اعلام شده ۳۰۰ هزار بشکه در روز فراتر از حداکثر ظرفیت تولید آرامکوست. احتمالا شرکت ملی نفت عربستان از ذخایر مازاد خود هم استفاده خواهد کرد.

طی ماه‌های گذشته عربستان به طور متوسط روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تولید داشته است.

این تصمیم در حالی اعلام شده که هفته پیش اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و روسیه تصمیم داشتند روزانه یک و نیم میلیون بشکه‌ از تولید خود بکاهند که توافقی حاصل نشد و در پی تنش نفتی عربستان و روسیه قیمت نفت دیروز ۲۵ درصد کاهش یافت و متعاقب آن بازارهای مالی جهان سقوط کرد.

اعلام تصمیم عربستان برای افزایش تولید در حالی است که الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه برای مذاکره با اوپک (در ماه مه-ژوئن) اعلام آمادگی کرده است اما عبدالعزیز بن سلمان، همتای سعودی او این پیشنهاد را نپذیرفته است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

قیمت هر بشکه نفت برنت در ابتدای سال جاری میلادی حدود ۶۵ دلار بود

دو منبع که رویترز از آنها نامی نبرده به نقل از وزیر انرژی روسیه گفته‌اند آقای نواک هم‌زمان خواستار دیداری با شرکتهای نفتی شده؛ او گفته شرکتهای نفتی روسیه ممکن است تولید خود را تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند.

به گفته آقای نواک شرکت‌های روسی توان افزایش تولید تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز را دارند.

سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی جهان نگران تبعات اختلاف میان عربستان و روسیه در بازار نفت هستند.

ناکامی در رسیدن به توافق در اجلاس هفته پیش وین، باعث شد ارزش سهام آرامکو، در معاملات یکشنبه (هشتم مارس/۱۸ اسفند) به کمتر از قیمت عرضه اولیه آن در حدود سه ماه پیش برسد.

در این معاملات هر سهام آرامکو با کاهشی معادل ۹ درصد به نزدیک ۳۰ ریال سعودی رسید. در ماه دسامبر که برای اولین بار آرامکو در بورس عرضه شد قیمت این سهام ۳۲ ریال سعودی بود.

دیروز هم با باز شدن بازار معاملات نفت، قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۳۱ دلار رسید.

قیمت نفت دیروز ۲۵ درصد افت کرد و کمترین نرخ از فوریه ۲۰۱۶ تاکنون ثبت شد. سقوط دیروز قیمت نفت همچنین بالاترین افت روزانه قیمت از ژانویه ۱۹۹۱ میلادی تاکنون بود.

امروز البته بخشی از ارزش از دست رفته بازار در معاملات امروز ترمیم شد و قیمت نفت برنت در معاملات بعدازظهر به بالای ۳۷ دلار رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت در ابتدای سال جاری میلادی حدود ۶۵ دلار بود.

با شیوع ویروس کرونای ۲۰۱۹، نگرانی از کاهش تقاضا باعث پایین آمدن قیمت نفت در بازارهای جهانی شد.

چین بزرگترین وارد‌کننده نفت در جهان است و حدود ۱۴ میلیون بشکه نفت در روز مصرف می‌کند. نگرانی از کاهش تقاضا در بازار نفت یکی از دلایل افت قیمت بوده است.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *