رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ فرمان اصلاح نیروی پلیس را امضاء کرد


US President Donald Trump shows his signature on an Executive Order on Safe Policing for Safe Communities, in the Rose Garden of the White Houseحق نشر عکس
AFP

دونالد ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی اصلاحاتی در نیروی پلیس را خواستار شده اما همزمان گفته اعتقادی به انحلال یا قطع بودجه پلیس ندارد.

فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری آمریکا با هدف بهبود عملکرد پلیس طراحی شده و بخشی از آن به ایجاد بانک اطلاعاتی مربوط به سوءرفتار پلیس و خشونت این نیرو علیه مظنونان مربوط می‌شود.

آقای ترامپ که روز سه‌شنبه، ۱۶ ژوئن، در باغ رز کاخ‌سفید درباره این فرمان اجرایی سخن می‌گفت، امیدوار است بتواند معترضان به خشونت پلیس که پس از مرگ جورج فلوید در اکثر نقاط آمریکا و چند کشور جهان به خیابان‌ها آمده‌اند را قانع کند.

اما دموکرات‌ها فرمان اجرایی آقای ترامپ را مبهم و ضعیف خوانده‌اند و می‌گویند این اصلاحات پاسخگوی مطالبات معترضان به مرگ جورج فلوید و خشونت پلیس نیست.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، دقایقی بعد از امضای این فرمان در بیانیه‌ای گفت که آنچه آقای ترامپ به اجرای آن فرمان داده، “غیرالزام‌آور و اندک” است.

همزمان چندین ایالت آمریکا اصلاحات به مراتب رادیکال‌تری را پیش گرفته‌اند؛ از جمله شهر مینیاپولیس، محل کشته شدن جورج فلوید به دست مامور پلیس سفیدپوست، که شورای شهر آن دستور به انحلال نیروی پلیس داده است. ممنوع شدن گرفتن گلو و ممنوع شدن استفاده از گاز اشک‌آور، از دیگر اصلاحات در ایالاتی چون نیویورک و کالیفرنیا است.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

تظاهرات اعتراضی به مرگ جورج فلوید طی چند هفته گذشته در سراسر آمریکا گسترش یافته است

فرمان اجرای دونالد ترامپ چیست؟

آقای ترامپ روز سه‌شنبه، ۱۶ ژوئن، سخنان خود درباره این فرمان اجرایی را این چنین شروع کرد که در چند روز گذشته با چند خانواده سیاه‌پوست که عزیزان خود را در جریان خشونت‌ پلیس یا وقایعی که ناشی از نژادپرستی علیه سیاهان نامیده شده، از دست داده‌اند.

او به اعضای خانواده‌های آنتوآن رز و بوتام جین و احمد آربری اشاره کرد. احمد آربری، مرد جوان سیاه‌پوستی بود که چند ماه پیش و در بحبوحه آغاز شیوع ویروس جدید کرونا، در ایالت جورجیا و در حالی که مشغول دویدن روزانه بود توسط دو مرد سفیدپوست که او را متهم به دزدی از یک خانه مسکونی نیمه‌ساز کرده بودند، کشته شد.

با این حال، هیچ کدام از اعضای این خانواده‌ها که آقای ترامپ امروز نامبرد، در مراسم امضای فرمان اجرایی او حضور نداشتند. اما آقای ترامپ را جمعی از مقام‌های پلیس به نمایندگی این نیرو در نقاط مختلف آمریکا، احاطه کرده بودند.

رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود یک بار دیگر با دفاع از پلیس گفت که از نظر او در فقدان این نیرو، غارت، ناامنی و هرج و مرج روی خواهد داد و گفت: “من قویا مخالف تلاش‌های رادیکال و خطرناک برای متوقف کردن بودجه پلیس یا انحلال ساختاری آن هستم… بدون پلیس، آشوب همه جا را خواهد گرفت.”

“مردم آمریکا معتقدند که ما باید مردان و زنان شجاع در یونیفرم‌های آبی (پلیس) را حمایت کنیم تا خیابان‌های ما را امن نگه دارند.”

“مردم آمریکا همچنین معتقدند که ما باید شفافیت و مسئولیت‌پذیری (پلیس) را افزایش دهیم و برای آموزش بیشتر، استخدام و تعامل پلیس با مردم محله و منطقه، منابع بیشتری در نظر بگیریم.”

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

در شهر آلباکورکی نیومکزیکو، یک معترض، روز گذشته، ۱۵ ژانویه، در جریان اعتراضات مورد اصابت گلوله قرار گرفت

اعتراضات جدید برای اصلاحات جدی در نیروی پلیس آمریکا، پس از مرگ جورج فلوید در روز ۲۵ ماه مه گذشته در شهر مینیاپولیس آغاز شد.

در آن روز، دریک شاون، مامور سفیدپوست پلیس پس از آن که جورج فلوید را به کمک همکارانش دستبند زده و روی زمین خوابانده بود، زانویش را برای حدود ۹ دقیقه روی گردن مظنون نگه داشت و با وجود این که جورج فلوید بارها گفت که نمی‌تواند نفس بکشد او را رها نکرد. حتی وقتی جورج فلوید به حالت نیمه بیهوش درآمده بود هم این افسر سابق پلیس، ۳ دقیقه دیگر زانویش را روی گردن او نگه داشت.

جورج فلوید دقایقی بعد درگذشت و پزشکی قانونی علت مرگ او را خفگی و نحوه مرگ او را قتل تشخیص داد.

دریک شاون هم ابتدا اخراج و چند روز بعد بازداشت شد. او اکنون در دادگاه به قتل درجه دو متهم است.

مرگ جورج فلوید، جرقه تازه‌ای به جنبش “جان سیاهان ارزش دارد” زد که در چند سال گذشته بارها خواستار مواجهه با خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان شده است.

این اعتراضات که طی ۳ هفته گذشته از مینیاپولیس به تمامی آمریکا و حتی کشورهای دیگر چون بریتانیا، فرانسه و استرالیا کشیده شده، از روز جمعه گذشته فصل جدیدی را هم تجربه کرده است.

جمعه گذشته ریشارد بروکس، مرد سیاهپوست ۲۷ ساله، پس از درگیری مختصر با دو مامور پلیس سفیدپوست، هدف دو گلوله قرار گرفت و کشته شد.

درگیری میان او و ماموران پلیس از آنجا آغاز شد که کارمندان اغذیه فروشی زنجیره‌ای ویندی به پلیس خبر داده بودند، یک مرد در داخل خودرو خود خوابیده و صف خودروهایی که برای سفارش و تحویل غذا پشت او ایستاده اند را بند آورده است.

کشته شدن ریشارد بروکس اعتراضات جدیدی را در آتلانتا جرقه زد به طوری که شنبه شب این شعبه اغذیه فروشی ویندی به آتش کشیده شد.

رئیس پلیس آتلانتا استعفاء داد و مامور پلیسی که به ریشارد بروکس شلیک کرد هم اکنون با اتهام قتل روبروست.

بیشتر بخوانید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کشته شدن یک سیاهپوست دیگر بدست پلیس آمریکا؛ این‌بار در آتلانتا

جزییات فرمان اجرای ترامپ چیست؟

فرمان اجرایی آقای ترامپ روز سه‌شنبه و در حالی که چند افسر پلیس او را احاطه کرده بودند امضاء شد که نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره این کشور، مشغول رایزنی و بحث درباره اصلاحات ساختاری در نیروی پلیس هستند و امیدوارند لوایح آنها هم به خشونت و هم به تبعیض نژادی منتسب به افسران پلیس علیه سیاه‌پوستان خاتمه دهد.

در فرمان اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا برای ادارات پلیسی که این اصلاحات را پیش بگیرند مشوق‌هایی از جمله منابع مالی فدرال در نظر گرفته شده است.

همزمان ایجاد یک بانک اطلاعاتی واحد برای جمع آوری شکایات مرتبط با خشونت پلیس در نظر گرفته شده است.

در این فرمان استفاده از مددکاران اجتماعی در کنار افسران پلیس برای کمک به مواردی که خشونت در آن دخیل نیست توصیه شده است؛ مانند ماموریت‌هایی که به اعتیاد و مصرف موادمخدر یا مسائل بی‌خانمان‌ها می‌پردازد.

کاخ‌سفید تاکید می‌کند که این اصلاحات به تعامل بیشتر و روابط سازنده میان پلیس و ساکنان منطقه گشتی آنها کمک خواهد کرد.

این فرمان همچنین منابع مالی را به عنوان مشوق به ادارات پلیسی خواهد داد که دوره‌های آموزشی عالی مربوط به چگونگی حل موقعیت‌های بحرانی را گذرانده و گواهی مربوط به آن را دریافت کرده باشند.

آقای ترامپ همچنین گفته یکی از معیارهای اعطای این منابع مالی، ممنوع شدن تکنیک‌های فشار بر گلو و مجاری تنفسی است مگر جان افسر پلیس در خطر باشد.

“همه می‌گویند که زمان آن رسیده که این کار بکنیم.”

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفته دولت به دنبال ارایه سلاح‌های کمتر مرگبار است تا از درگیری‌های خشن و کشنده میان پلیس و مظنونان بکاهد.

وی همچنین با اشاره به کشته شدن ریشارد بروکس در آتلانتا، آن را “بسیار ناراحت کننده” توصیف کرده و گفته اقداماتی که او در فرمان اجرایی خود گنجانده با هدف “ایمنی بیشتر” در تعاملات میان پلیس و مظنونان” تهیه شده است.

او همچنین کشته شدن جورج فلوید به دست افسر پلیس مینیاپولیس را محکوم کرده اما ادعای وجود نژادپرستی در میان ماموران پلیس را رد کرده است.

منتقدان آقای ترامپ می‌گویند فرمان اجرایی او با اصلاحات جدی که بسیاری از معترضان به دنبال آن هستند بسیار فاصله دارد.

سناتور چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها که در مجلس سنا در اقلیت‌اند گفته اعضای حزب او به دنبال لوایج بسیار قوی‌تری هستند.

“متاسفانه، این فرمان اجرایی تغییرات وسیع و مهمی را پیشنهاد نمی‌کند و پاسخ‌گویی و احساس مسئولیتی که جامعه آمریکا از نیروی پلیس انتظار دارد را برآورده نمی‌کند.”

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان هم گفته فرمان اجرایی آقای ترامپ “به طور جدی از مورد توجه قرار دادن مطالبات عاجز است و گره‎ای از اپیدمی خشونت پلیس و بی‌عدالتی نژادی که موجب قتل صدها سیاه‌پوست آمریکایی می‌شود، باز نمی‌کند.”

خانم پلوسی که قدرتمندترین دموکرات در ساختار فعلی حکومت آمریکاست گفته: “در چنین روزهایی که ملت عصبانی و خشمگین است، ما باید به دنیال تغییرات عمده برویم نه این که با عقب‌نشینی جزیی به دنبال تغییرات حداقلی باشیم.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.