رسانه خبری پیامِ ایرانی

خودکشی مدافع حقوق هم‌جنس‌گرایان در مصر؛ زندان نابودم کرد | جهان | DWروز دوشنبه، ۲۶ خرداد (۱۵ ژوئن) خبر خودکشی ساره حجازی، سرشناس‌ترین فعال حقوق اقلیت‌های جنسی (ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌) مصر در رسانه‌های بین‌المللی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

حجازی در اکتبر سال ۲۰۱۷ در کنسرت گروه لبنانی “مشروع لیلی” در قاهره پرچم رنگین کمان را که نشانه همجنس‌گرایان است، بلند کرد و با آن خشم مقامات قضایی مصر را برانگیخت.

او جزء معدود زنانی بود که بعد از کنسرت به اتهام “تبلیغ همجنس‌گرایی و انحراف جنسی” با ۵۰ تا ۷۰ نفر دیگر دستگیر شد و مدت سه ماه زندانی بود. ادامه کار کنسرت مشروع لیلی هم ممنوع شد.

خودش در مصاحبه‌ای گفته بود که اقدامش در بلندکردن پرچم نماد همجنسگرایان ابراز همبستگی با خواننده همجنسگرای گروه مشروع لیلی و سایر سرکوب‌شدگان بوده است، ولی در چشم مقام‌های مصری من با این اقدامم به کسی تبدیل شدم که گویا مبانی اخلاقی جامعه را متزلزل کرده است. 

حجازی پس از آزادی به کانادا پناهنده شد اما بر اساس گزارش‌برخی رسانه‌ها آنجا هم آرامش نداشت، زیرا به سبب فشار و آزاری که در زندان کشیده بود از افسردگی رنج می‌برد و مدتی تحت معالجه قرار داشت. او در مصاحبه‌ای گفته بود که زندان فنا و نابودش کرده است.

این مبارز حقوق اقلیت‌های جنسی بعدها گفت که پلیس همبندانش را تحریک می‌کرده است تا او را کتک بزنند و آزار دهند.

“نامه خداحافظی “

نامه‌ای منتسب به ساره حجازی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن آمده است: «به خواهران و برادرانم: کوشیدم زنده بمانم اما نتوانستم؛ مرا ببخشید. به دوستانم: آن تجربه هولناک بود و من ضعیف‌تر از آن که در برابرش مقاومت کنم؛ مرا ببخشید. به دنیا: در حد وحشتناکی بی‌رحم بودی، اما می‌بخشمت.» 

در پی انتشار خبر خودکشی ساره حجازی گروهی به عنوان ابراز تاثر و اعتراض در برابر سفارت مصر در بیروت، پایتخت لبنان گردآمدند و شمع روشن کردند.

همجنس‌گرایی در مصر از نظر قانونی ممنوع نیست اما یک تابوی اجتماعی تلقی می‌شود و پلیس و مقامات قضایی با شدت با آن برخورد می‌کند.

بنا بر گزارش‌ها تنها در سال ۲۰۱۹ به طور رسمی ۹۲ مورد دستگیری در این رابطه صورت گرفته است «اما رقم واقعی دستگیری‌ها به مراتب بیشتر است».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.