رسانه خبری پیامِ ایرانی

قطع روابط سعودی با قطر توجیه‌پذیر است


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئن ۲۰۲۰ اعلام کرد اقداماتی که پادشاهی عربی سعودی در قبال قطر انجام داده توجیه‌پذیر و برای محافظت از امنیت سعودی ضروری بوده‌اند و قطر از اجرای توافقات سرباز زده است.

هیات داوری منازعات در سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه بیانیه‌ای درباره مطرح شده از سوی شکایت قطر درباره مالکیت معنوی اعلام کرد بر اساس ماده استثناهای امنیتی مورد اشاره در اساسنامه این سازمان که می‌گوید « در صورت وجود شرایط فوق‌العاده میان دو کشور، کشورهای عضو می‌توانند اقداماتی در دستور کار قرار دهند که آنها را برای محافظت از منافع اساسی خود ضروری ببیند» موضع سعودی در قابل قطر برای محافظت از امنیت منافع اساسی این کشور توجیه‌پذیر است.

هیات داوری همچنین تاکید کرد که سعودی کوشیده شهروندان، نهادها و سرزمین خود را از تهدیدات تروریستی و افراط‌گرایی که قطر در منطقه منتشر کرده، حمایت کند و اقدامات گسترده‌ای که سعودی در چنین حالت فوق‌العاده‌ای اتخاذ کرد، به استناد شواهد زیادی است که سعودی درباره نقض توافقات منطقه‌ای از سوی قطر و عدم اجرای تعهداتش درباره کنار گذاشتن حمایت از خشونت و ناآرامی در منطقه است.

در این بیانیه آمده که هیات داوری متوجه است که قطع روابط دیپلماتیک و کنسولی سعودی با قطر به دلیل سرباز زدن دوحه از اجرای توافقات منطقه‌ای شورای همکاری کشورهای عربی خلیج درباره توجه به امنیت و ثبات منطقه و همچنین دست نکشیدن دوحه از حمایت از تروریسم، افراط‌گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها است.

پادشاهی عربی سعودی توضیحات و اسناد و مدارک مهمی درباره اقدامات این کشور برای حمایت منافع امنیتی اساسی خود از خطرات قطر در اختیار سازمان تجارت جهانی قرار داد.

از مجموع ۶ ادعای مطرح شده از سوی قطر، هیات داوری سازمان تجارت جهانی ۵ ادعا را رد کرد و تنها در یک مورد متعلق به مالکیت فکری به نتیجه رسید ولی توصیه‌های هیات داوری هیچ اقدام عملی در پی ندارد، زیرا با توجه به اعتراض سعودی، این حکم هنوز به قطعیت نرسیده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.