رسانه خبری پیامِ ایرانی

شرکت برق در کالیفرنیا مسئول مرگ ۸۴ نفر در یک آتش‌سوزی شناخته شد


a home burns during the Camp fire in Paradise, California on November 8, 2018حق نشر عکس
AFP/Getty Images

یک شرکت برق در کالیفرنیا نقش خود در مرگ ۸۴ نفر در یک آتش سوزی طبیعی را پذیرفته است.

آتش سوزی موسوم به “کمپ فایر” در سال ۲۰۱۸ مرگبارترین و ویرانگرترین آتش سوزی در تاریخ ایالت کالیفرنیا بود که در اثر ایراد فنی در تاسیسات برق شرکت “گاز و برق پاسیفیک” (پی جی اند ای) شروع شد.

قاضی در جریان محاکمه نام کلیه قربانیان را برای بیل جانسون مدیر این شرکت قرائت کرد.

این شرکت میلیون ها دلار جریمه خواهد شد اما کسی به زندان نخواهد رفت.

بسیاری از قربانیان آن آتش سوزی که در هوای گرم و خشک در میان باد شدید به سرعت شعله ور شد و گسترش یافت افراد سالخورده یا ناتوان بودند.

اجساد شماری از قربانیان در اتومبیل های سوخته پیدا شد. آنها هنگام فرار از آتش سوزی با خانواده و همسایگان خود گرفتار شدند.

اجساد تعداد دیگری هم در داخل یا اطراف خانه پیدا شد. برخی از ساکنان سالخورده شهر کوچک پارادایز که ابعاد واقعی خطر آتش سوزی را درک نمی کردند آنجا را ترک نکردند.

روز سه شنبه عکس کلیه قربانیان آتش سوزی در بخش (کانتی) بوت در دادگاه نمایش داده شد و مدیر شرکت “پی جی اند ای” در برابر اتهام قتل غیرعمد کلیه این ۸۴ نفر اعلام گناه کرد.

آقای جانسون در اقدامی کم سابقه از خانواده ها عذرخواهی کرد: “من صدای رنج و عذاب شما را شنیدم. کلمه ای نیست که من بتوانم بر زبان بیاورم تا از شدت این رنج کم کنم. ما می دانیم که نمی توانیم چیزی که را آتش نابود کرد جایگزین کنیم.”

با این حال برخی بازماندگان توافق میان دادستانی و شرکت متهم را بی احترامی به خود می دانند. آنها مقام های ایالتی را متهم می کنند به علت نفوذ سیاسی “پی جی اند ای” در پاسخگو کردن این شرکت کوتاهی کرده اند چون تاسیسات آن از سال ۲۰۱۵ به این طرف به چند آتش سوزی خطرناک دیگر گره زده شده است.

“گاز و برق پاسیفیک” بزرگترین شرکت خدمات انرژی در بازار سهام آمریکاست و حالا باید حداکثر سه و نیم میلیون دلار جریمه بپردازد و هزینه ۵۰۰ هزار دلاری تحقیقات درباره علت آتش سوزی را پرداخت کند.

این شرکت همچنین اتهام شروع غیرقانونی یک آتش شوزی به دلیل عدم نگهداری صحیح از خطوط برق خود را – که افتادن آن در یک ناحیه بادگیر عامل آتش سوزی بود – پذیرفت.

در آن حریق بیش از ده هزار بنای مسکونی در شهر پارادایز در شمال شرقی سانفرانسیسکو ویران شد و بیش از ۱۵۳ هزار جریب زمین سوخت. مجازات این شرکت به زودی اعلام خواهد شد.

حق نشر عکس
EPA

این شرکت قبلا نسبت به حل و فصل شکایات از سوی بیمه کنندگان و سازمان های دولتی محلی به ارزش بیش از ۲۵ میلیارد دلار را تعهد کرده است که شامل ۱۳.۵ میلیارد دلار غرامت برای قربانیان می شود.

گاز و برق پاسیفیک در سال ۲۰۱۶ هم در زمینه نقض مقررات ایمنی و کارشکنی در تحقیقات درباره انفجار در یک خط لوله گاز که به کشته شدن هشت نفر در سال ۲۰۱۰ در شهر کوچکی در جنوب سانفرانسیسکو منجر شد محکوم شده بود.

این شرکت همچنین در سال ۱۹۹۶ مجبور شد بزرگترین مبلغی که تاکنون در پی یک شکایت جمعی اعطا شده است را پرداخت کند. این پس از آن بود که یک فعال اجتماعی به نام ارین براکوویچ این شرکت را در ارتباط با مسمومیت ساکنان شهر هینکلی کالیفرنیا با ماده کرومیوم شکایت کرد. فیلم معروفی بر این اساس با بازیگری جولیا رابرتس ساخته شده است.

آتش سوزی کمپ در ماه نوامبر ۲۰۱۸ شروع شد که بعد از شکستن تجهیزات یک دکل تقریبا صد ساله و سقوط کابل برق و جرقه خوردن علف های خشک در ناحیه بود.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.