رسانه خبری پیامِ ایرانی

شکایت دولت ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون


جان بولتونحق نشر عکس
AFP

Image caption

آقای بولتون از آوریل ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹ مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود

وزارت دادگستری آمریکا با تنظیم شکایتی در دادگاه سعی دارد مانع انتشار کتاب جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دولت، که در آن درباره وقایع داخلی کاخ سفید شرح می دهد شود.

براساس این دعوی کتاب آقای بولتون حاوی “اطلاعات محرمانه” است.

یک روز پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت که آقای بولتون ممکن است با انتشار این کتاب با “مشکلات قضایی” مواجه شود.

این کتاب تحت عنوان “اتاق حوادث” قرار است روز ۲۳ ژوئن منتشر شود.

آقای ترامپ روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: “من هر محاوره ای که به عنوان رئیس جمهور داشته ام را کاملا محرمانه می دانم. این یعنی اگر او کتابی نوشت و کتاب منتشر شد، قانون را نقض کرده و فکر می کنم با مشکلات قضایی روبرو خواهد شد.”

با این حال “انجمن آزادی های مدنی آمریکا” که یک سازمان غیرانتفاعی است گفت که “هر تلاشی از سوی دولت ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون محکوم به شکست است.”

کاخ سفید در ماه ژانویه گفته بود که این کتاب حاوی جزییات “فوق محرمانه” است که باید حذف شود، هرچند آقای بولتون این موضوع را رد کرد.

با این حال ادعاهایی که گفته می شود در این کتاب مطرح شده – از جمله اینکه آقای ترامپ کمک نظامی به اوکراین را متوقف کرد تا به ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور این کشور برای شروع تحقیقات فساد درباره جو بایدن نامزد حزب دمکرات و پسرش فشار آورد – بخش محوری استیضاح رئیس جمهور آمریکا بود که پیشتر در سال جاری انجام شد.

آقای ترامپ که در مجلس نمایندگان استیضاح شده بود بعدا در یک محاکمه دو هفته ای در سنا، که در کنترل هم حزبی های اوست، تبرئه شد. سنا حاضر به فراخواندن آقای بولتون برای شهادت دادن در این زمینه نشد.

آقای بولتون در آوریل ۲۰۱۸ به تیم امنیت ملی کاخ سفید پیوست و در ماه سپتامبر سال بعد آن را ترک کرد و گفت که به تصمیم خود چنین کرده است.

با این حال آقای ترامپ گفت که آقای بولتون را به دلیل اختلافات “شدید” برکنار کرده است.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.