رسانه خبری پیامِ ایرانی

صلیب سرخ: کرونا و خشونت زندگی میلیون‌ها افغان را تهدید می‌کند


این کمیته گفته که شماری از کارمندان بهداشت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اندحق نشر عکس
ICRC

Image caption

این کمیته گفته که شماری از کارمندان بهداشت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی.سی.آر.سی) گفته که افزایش خشونت‌ها در افغانستان و حملات هدفمند بر مراکز بهداشت در هنگام شیوع ویروس کرونا در این کشور، باعث جلوگیری از دسترسی میلیون‌ها افغان به خدمات بهداشتی شده است. افرادی که به گفته این کمیته با شیوع کرونا نیاز به ارایه خدماتی بهداشتی دارند.

خوان پیدرو اسکاریر، رئیس نمایندگی این کمیته در افغانستان گفته که وضعیت کنونی در افغانستان سبب نگرانی جدی آنان است. به گفته او در ماه فوریه و مارس امسال افغانستان کاهش نسبی خشونت را تجربه کرد ولی اکنون خشونت‌ها افزایش یافته و تلفات غیر نظامیان همزمان با شیوع ویروس کرونا در حال افزایش است.

در اعلامیه این نهاد آمده که سیستم بهداشت افغانستان مثل سایرکشورهای جنگ زده فعالیت بیشتر از ظرفیت خود داشته و در مناطق جنگی خدمات بهداشتی اندک بوده و با مشکلات نیز همراه است که اکنون کرونا نیز در آنجا شیوع یافته است.

این نهاد با اشاره به حمله افراد مسلح به زایشگاه دشت برچی کابل که ۲۴ غیر نظامی در آن کشته شدند، گفته که حمله بر کارمندان و مراکز بهداشت وضعیت را در این کشور بیشتر وخیم ساخته است.

بعد از آن حمله پزشکان بدون مرز فعالیت خود را در زایشگاه دشت برچی متوقف کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تعلیق فعالیت صلیب‌سرخ در افغانستان

رئیس این کمیته در افغانستان گفته که شیوع کرونا کشورهای پیشرفته جهان را با مشکلاتی روبرو کرده است. اکنون در افغانستان مردان مسلح بر مراکز درمانی حمله می‌کنند و کارمندان بهداشت فرصتی برای ارایه خدمات با کیفیت ندارند. او افزوده که این کمیته شاهد بوده در مناطق جنگی و زندان‌ها که مردم از قبل نیز به خدمات بهداشتی محدود دسترسی نداشتند، وضعیت نگران کننده است.

به گفته این سازمان در بیمارستان میرویس ولایت قندهار که این نهاد بیشتر از ۲۰ سال آنجا فعال است، کارمندان این مرکز در حال کمک رسانی به بخش نسای ولادی (مامایی) و قربانیان جنگ هستند. به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا ظرفیت پذیرش کاهش یافته ولی مراجعین آن همانند سابق است.

این کمیته افزوده که این بیمارستان برای حدود شش میلیون تن در حوزه غرب افغانستان خدمات ارایه می‌کند و اغلب بیماران بخصوص کسانی که نیاز به جراحی دارند از مناطقی به این بیمارستان آورده می‌شود که جنگ میان نیروهای دولتی و افراد طالبان ادامه دارد.

حق نشر عکس
ICRC

Image caption

این کمیته بیشتر به قربانیان جنگ افغانستان کمک می‌کند

این کمیته گفته که نگرانی از این است که شماری از کارمندان بهداشت در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که در نتیجه فشار بیشتری را بر سیستم بهداشت وارد کرده است. به گفته این نهاد کارمندان بیمارستان میرویس قندهار به دلیل اختلال در روند تدارکات به طورت مرتبط با کمبود ماسک و مایع ضد عفونی کننده مواجه است.

این نهاد گفته که اهدای خون در این بیمارستان کاهش یافته درحالی‌که نیاز به آن همچنان زیاد است.

ایرین او کانر، مسئول کمیته صلیب در بیمارستان میرویس قندهار گفته که “با مشکلاتی مانند اختلال در روند تدارکاتی کمیته صلیب سرخ می‌تواند کمک کند ولی وادار کردن مردم به اهدای خون با شیوع کرونا از آن هم مشکل‌تر است.”

به گفته کمیته صلیب سرخ برای مبارزه با بیماری کووید ۱۹ تمام طرفهای درگیر باید، تعهد کنند. این کمیته خواستار تقویت و حمایت از سیستم بهداشت در زندان‌ها و جاهایی است که این خدمات ضعیف شده است.

رئیس این کمیته نیز گفته که “صلیب سرخ در سراسر جهان با یک دشمن در حال مبارزه است و در هر کشور نیازمند تعهد همگانی هستیم که بتوانیم با بیماری کووید ۱۹ رسیدگی کنیم. در آغاز، تمام طرف‌های درگیر، بدون استثنا باید به حقوق بین المللی بشردوستانه احترام بگذارند تا از افراد غیر نظامی در افغانستان حمایت شوند.”

این نهاد افزوده که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در افغانستان با هلال احمر جهانی و جمعیت هلال احمر افغانستان همکاری می‌کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.