رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمارتیا سن، فیلسوف و اقتصاددان، برنده جایزه صلح ناشران آلمان شد | جهان | DWنام برنده امسال جایزه صلح ناشران آلمان، امروز چهارشنبه (۱۷ ژوئیه) در شهر فرانکفورت آلمان اعلام شد: آمارتیا سن، اقتصاددان و فیلسوف هندی و برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۹۸.

آمارتیا سن در سال ۱۹۳۳ در شانتی‌نیکیتن هند به دنیا آمد. سن سابقه تدریس در دانشگاه‌هایی از جمله دهلی، استنفورد، برکلی، آکسفورد و کمبریج را از دهه‌ی ۶۰ میلادی، در کارنامه خود دارد و از سال ۲۰۰۴ به عنوان پروفسور در دانشگاه هاروارد مشغول تدریس و تحقیق است.

در بیانیه اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان آمده است، سن برای چندین دهه به موضوع عدالت جهانی پرداخته و در این عرصه از پیشگامان است. هیئت داوران جایزه صلح ناشران آلمان، فعالیت‌ها و آثار این فیلسوف هندی را در مبارزه با نابرابری اجتماعی به ویژه در دوران کنونی حائز اهمیت می‌‌دانند.

آمارتیا سن: پیشگامی در عرصه عدالت جهانی

هیئت داوران می‌گوید، از محوری‌ترین اندیشه‌ها و خواسته‌های سن این است که در سنجش رفاه اجتماعی نه تنها معیار رشد اقتصادی بلکه معیار امکان پیشرفت و رشد به ویژه برای طبقات ضعیف هم در نظر گرفته شود.

هیئت داوران در استدلال خود برای اهدای این جایزه به سن آورده است: «فعالیت الهام‌بخش سن فراخوانی است برای تقویت و ترویج گونه‌ای از فرهنگ تصمیم‌گیری سیاسی که بر احساس مسئولیت در قبال دیگران استوار است و از هیچ کس حق تصمیم‌گیری را نمی‌گیرد.»

آثار آمارتیا سن به فارسی

مهم‌ترین آثار آمارتیاسن به فارسی نیز ترجمه شده‌اند. از این ترجمه‌ها می‌توان برای نمونه به کتاب‌های “برابری و آزادی”، “اخلاق و اقتصاد”، “توسعه به‌مثابه آزادی” و “هویت و خشونت: توهم تقدیر” و “اندیشه‌ی عدالت” اشاره کرد. به اعتقاد صاحبنظران، اساس اندیشه آمارتیا سن را می‌توان در دو کتاب “توسعه به‌مثابه آزادی” و “اندیشه‌ی عدالت” بررسی کرد.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

با جایزه ۲۵ هزار یورویی صلح، اتحادیه کتابفروشان و ناشران آلمان هر ساله از شخصیت‌های بین‌المللی در عرصه ادبیات، دانش یا هنر که با آثار و فعالیت‌هایشان به تحقق ایده صلح در جهان کمک می‌کنند، تقدیر می‌کند.

نوید کرمانی از برندگان سال گذشته

برنده این جایزه هر ساله از میان پیشنهادهای ارسالی و توسط هیئت داورانی مستقل انتخاب می‌شود. نخستین جایزه‌ این بنیاد ۷۰ سال پیش اعطا شد. 

سال گذشته سباستیائو سالگادو، عکاس، نقاش و فعال محیط‌زیست برزیلی، برنده این جایزه شد.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

از دیگر برندگان این جایز می‌توان به یورگن هابرماس فیلسوف آلمانی، مارگارت اتوود، نویسنده سرشناس کانادایی و روشنفکران و نویسندگانی چون نوید کرمانی، اورهان پاموک، سوزان زونتاگ و ماکس فریش در سال‌های گذشته اشاره کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.