رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ تفریح شبانه از این پس چطور خواهد بود؟


در ژاپن بعضی از مشتریان ار محافظ صورت استفاده می‌کنندحق نشر عکس
EPA

Image caption

در ژاپن بعضی از مشتریان ار محافظ صورت استفاده می‌کنند

وقتی از مردم بریتانیا پرسیدند بعد از رفع محدودیت و تعطیلی‌ها، بیشتر چشم‌انتظار چه چیزی هستند، بعد از دیدن خانواده و دوستان، بیشتر افراد در انتظار تفریح‌های شبانه بودند. در حال حاضر که امکان معاشرت محدود است، همه توجه‌ها به بارها، میکده‌ها و کلوپ‌های شبانه است که در بریتانیا دست‌کم تا بیست روز دیگر اجازه ندارند باز کنند.

آیا زندگی شبانه می‌تواند قوانین فاصله اجتماعی را رعایت کند؟ اگر آری، تفریح شبانه چگونه خواهد بود؟

پیست رقص وجود نخواهد داشت

الکس بلک، مدیر یک کلوپ و سالن موزیک با ظرفیت ۶۰۰ نفر به نام تکلا در شهر بریستول می‌گوید: “احتمالا مردم باید ماسک بزنند و باید دمای بدنشان را هنگام ورود چک کرد”.

تکلا یک کلوپ عادی نیست، یک کشتی باری قدیمی است که در اسکله‌ای در مرکز شهر لنگر انداخته با این حال همان مشکلاتی را دارد که جاهای مشابه در خشکی، یعنی داخلش می‌تواند شلوغ و تنگ شود و فضای بیرونی‌اش هم کوچک است.

الکس به بی‌بی‌سی گفت: “در حال حاضر برنامه ما این است که از فضای بیرون استفاده کنیم و داریم با شهرداری منطقه صحبت می‌کنیم تا از پارکینگ خودروها استفاده کنیم”.

آنها باید بیرون، مبلمان سنگین بگذارند یا آنها را به زمین ثابت کنند تا فاصله اجتماعی رعایت شود و به احتمال زیاد باید با اپلیکیشن سفارش گرفت. الکس می‌گوید پیست‌های رقص بسته می‌شوند: “اگر افراد مشروب بنوشند و بخواهند فاصله‌شان را با دیگران کم کنند، نه، پیست رقص دیگر ممکن نخواهد بود”.

از جمله تدابیر تازه می‌تواند مثل سوپرمارکت‌ها یک طرفه کردن مسیرها باشد و توالت‌ها هم موقتا بیرون باشند. افرادی هم مسئول نظارت بر رعایت مقررات خواهند بود. هزینه این کارها به اضافه هر کاهشی که در میزان سفارش با اپلیکیشن ایجاد شود و همچنین هزینه‌های شهرداری منطقه برای استفاده از فضای اضافی، یعنی سوددهی سخت خواهد بود.

حق نشر عکس
THEKLA

Image caption

کلوپ شبانه تکلا در بریستول

الکس می‌گوید ممکن است راه حل کلوپ‌های شبانه این باشد که هر شب برنامه بگذارند با دی جی یا گروه موسیقی و ورودیه بگیرند: “ما باید با یک نوع برنامه تفریحی ورودیه را توجیه کنیم. در حقیقت این تنها راه سودآوری است”.

فقط کلوپ‌ها نیستند که نیاز به موسیقی و فضای بیشتر دارند. میکده‌ها (پاب‌ها) هم ممکن است نتوانند باز کنند. شان هیوز که میکده‌ای درجه دو در سنت آلبانز به نام “بوتز” را می‌گرداند می‌گوید: “معمولا ۷۰ نفر اینجا جا می‌گیرند ولی با رعایت دو متر فاصله اجتماعی، حساب کردیم که می‌توانیم حدود ۵ نفر را جا بدهیم. محل سرو نوشیدنی (بار) ما نعلی شکل و باریک است. از در تا بار حدود دو متر است و میزها هم کنار چیده شده‌اند. یک طرف توالت‌ها هستند و به همین دلیل هیچ میزی آنجا گذاشته نمی‌شود چون مردم جلوی دستشویی‌ها صف می‌کشند”.

تنها راه برای “بوتز” مانند بسیاری از میکده‌های دیگر گذاشتن صندلی در بیرون و خیابان است که شهرداری منطقه موقتا آن را بسته است. حتی در این صورت هم، احتمالا صف برای ورود، سفارش با اپلیکیشن، دستکش و محافظ صورت برای کارکنان ضروری خواهد بود. او نگران است این کارها باعث شوند به مشتریان خوش نگذرد و تعدادشان کم شود. به علاوه، تمام بارها، میکده‌ها و کلوپ‌ها شانس برخورداری از یک فضای بیرونی را ندارند.

ایمی لامه یکی از پرنفوذترین افراد در تفریح‌های شبانه در لندن و ساشا لرد مشاور اقتصادی تفریح‌های شبانه در منچستر از جمله افرادی هستند که برای اطمینان از ایمنی و سودآوری این کسب و کارها در شهرهای بزرگ مانند لندن فعالیت می‌کنند.

ساشا درباره بارها و میکده‌ها می‌گوید: “قطعا به این فکر کرده‌ام که همه مشتریان بنشینند، میزها سرویس داشته باشند و از مشتریان خواسته نشود لیوان‌هایشان را به بار برگردانند”. او می‌گوید منوهای یکبار مصرف و صفحه‌های نمایش متداول می‌شوند: “از آن حال و هوای قبلی مدتی خبری نخواهد بود.”

آیا بارها و میکده‌ها با کاهش ظرفیت، قیمت نوشیدنی‌ها را بالا خواهند برد؟ ایمی می‌گوید: “فکر نمی‌کنم، ما به سمت یک رکود اقتصادی می‌رویم و فکر نمی‌کنم افزایش قیمت جزء گزینه‌ها باشد.”

او قبول دارد که سودآوری سخت خواهد بود: “در اکثر بارها، میکده‌ها و کلوپ‌ها، پولی که بیست درصد مشتریان خرج می‌کنند صرف هرینه‌ها می‌شود بنابراین برای سودآوری بسیار مهم است که حداکثر ظرفیت ممکن را داشته باشند”.

فقط بریتانیا نیست که برای بازکردن اقتصاد شبانه خود تلاش می‌کند. نزدیک به ۴۰ مشاور اوقات شبانه از سراسر دنیا از جمله بریتانیا، آمریکا، استرالیا، برزیل، هلند و آلمان در یک گروه واتس‌اپ عضو شده اند تا راه حل‌های پیشنهادی را به اشتراک بگذارند.

تدبیرهای احتیاطی

در آلمان از حدود یک ماه پیش به مکان‌هایی که فضای خارجی بزرگ داشتند اجازه بازگشایی داده‌اند. اینها مثل حیاط‌های آبجو فعالیت می‌کنند و در آنها غذا و آبجو سرو می‌شود اما رقصیدن ممنوع است و همه ساعت ۱۰ شب تعطیل می‌شوند. بارها هم از حدود دو هفته پیش باز شده‌اند ولی مشتریان باید سر میز با فاصله یک متر و نیم از همدیگر بنشینند و آخرین سفارش ساعت ۱۱ شب گرفته می‌شود. کلوپ‌ها هنوز تعطیلند.

در هلند هم مانند ایتالیا و فرانسه، بارها باز شده‌اند ولی پذیرش آنها به سی مشتری در فضای داخلی محدود شده است. در ایتالیا هم بین میزها صفحات پلاستیکی گذاشته‌اند.

در اسپانیا از هفته پیش بارها و بعضی کلوپ‌ها باز شده‌اند ولی رقص ممنوع است. در سوئیس هم همه مکان‌های عمومی شبانه باز شده‌اند ولی تعداد مشتریان محدود شده و برای ردیابی شیوع، مشخصات آنها ثبت می‌شود.

بارها در چین از سه ماه پیش باز شده‌اند و ردیابی مشتریان بسیار پیشرفته است. مشتریان بار و کلوپ باید نشان دهند اپلیکیشن دولتی سلامت را روی موبایلشان نصب کرده‌اند. بعد دمای بدنشان معمولا از روی مچ دست اندازه گرفته می‌شود و همه باید نام و شماره تماس و شماره گذرنامه‌شان را در یک فرم بنویسند.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

نصب صفحه‌های محافظ در یک کلوپ شبانه در اسپانیا که اجازه دارد از پنجاه مشتری در داخل پذیرایی کند

الکس بلت که بریتانیایی است اما در پکن زندگی می‌کند می‌گوید در مقایسه با قبل از همه‌گیری کرونا همه چیز بسیار فرق کرده است: “همیشه مراقبید که همه قوانین را رعایت کنید. آیا درست امضا کردم؟ آیا دمای بدنم طبیعی بود؟ آیا اپلیکیشن درست را نشان دادم؟ پشت کدام میز اجازه دارم بنشینم؟ آیا باید دائم ماسک داشته باشم؟ این تردیدها را جاهایی دارید که قبلا برایتان خیلی عادی بوده. اما در نهایت مردم برای استراحت به این جاها می‌روند. آنها هم متوجه این نکته هستند و سعی می‌کنند کارشان را به بهترین نحو انجام دهند”.

بی‌معنی

سوال اصلی در بریتانیا این است که با رعایت فاصله اجتماعی، چه تعدادی از این مکان‌ها می‌توانند فعالیت خود را دوباره آغاز کنند. مایک کیل که مدیر عامل اتحادیه کسب و کارهای شبانه می‌گوید: “با رعایت دومتر فاصله، ۳۰ تا ۴۰ درصد بارها و میکده‌ها و درصد کمتری کلوپ می‌توانند باز شوند. اگر فاصله اجتماعی به یک متر و نیم برسد، ۵۰ درصد و با فاصله اجتماعی یک متر ۶۰ درصد آنها می‌تواند دوباره فعال شوند”.

جاز کافه در کمدن در شمال لندن یکی از چهل درصد مکان‌هایی است که در صورت اعمال فاصله اجتماعی به هر میزان نمی‌توانند باز شوند. روآری فرو، مسئول موسیقی آن می‌گوید: “ما انواع فاصله‌گذاری را از نظر تدارکات و تعداد کسانی که می‌توانیم بپذیریم بررسی کردیم و همه حالت‌ها بی‌معنی بودند.”

طرح دولت بریتانیا برای پرداخت حقوق کارکنان اواخر اکتبر، حدود چهار ماه و نیم دیگر، به اتمام می‌رسد. جاز کافه که یکی از محبوب‌ترین سالن‌های موزیک لندن است می‌تواند با کمک‌های مردمی تا سال ۲۰۲۱ دوام بیاورد. اینها باعث شده که نهادها و مشاغل از دولت بریتانیا بخواهند درباره زمان و چگونگی بازگشایی بارها و میکده‌ها در انگلستان شفاف‌تر باشد.

یک سخنگوی دولت به بی‌بی‌سی گفت وزارت تجارت، انرژی و صنعت با این مشاغل از نزدیک همکاری و “به آنها برای بازگشایی کمک می‌کند.”

اما دولت هر رویه‌ای را در پیش بگیرد، مدتی طول می‌کشد تا لذت آشنای زندگی شبانه قبل از دوران کرونا دوباره برگردد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.