رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترکیه و اروپا بر سر توافقنامه پناهجویی دوباره مذاکره می‌کنند | جهان | DW


مبارزه دشواری بین اتحادیه اروپا و ترکیه برای حفظ توافقنامه پناهجویی ۱۸ مارس ۲۰۱۶ آغاز شده است. یک روز پس از آنکه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در مورد “توافقنامه شکننده پناهجویی” ترکیه و اتحادیه اروپا با اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، و چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، در بروکسل گفت‌وگو کرد لحن مقامات و درخواست‌های ترکیه تغییر چندانی نکرد و مقامات این کشور بر فشار به اتحادیه اروپا افزودند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ابراهیم کالین، سخنگوی نهاد ریاست‌جمهوری ترکیه، در توئیتر خود اعلام کرد که ترکیه با تعهد به توافق‌نامه ۱۸ مارس ۲۰۱۶ مانع گسترش بحران مهاجرت شده است.او در توییتی تاکید کرد: «اگر اتحادیه اروپا مسئولیت‌ خود در قبال این توافقنامه را اجرا کند، ممکن است صفحه جدیدی در روابط این نهاد با ترکیه گشود شود.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت ترکیه انتظار دارد اتحادیه اروپا رفتاری جدی داشته باشد. او رفتار یونان و کشورهای اروپایی با مهاجران را “اسفناک” خواند و خطاب به این کشورها گفت:‌ «هم می‌گویید مهاجران از ادلب نیایند و هم از زندگی این انسان‌ها در اینجا حمایت نمی‌کنید. امروز نیاز مهاجران با سال ۲۰۱۶ متفاوت است بنابراین با اتحادیه اروپا درباره آنچه در زمینه شرایط جدید می‌توانیم انجام دهیم صحبت خواهیم کرد.»

چاووش اوغلو افزود اتحادیه اروپا نتوانسته است تعهدات مالی خود را در ارتباط با پناهجویان برآورده کند. در سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا به ترکیه تعهد داد  که شش میلیارد یورو برای اسکان و مراقبت از پناهجویان سوری ‌بپردازد. اردوغان هم اتحادیه اروپا را متهم کرد که مبلغ وعده داده شده را پرداخت نکرده است. اتحادیه اروپا اما این اتهامات را رد می‌کند.

چاووش اوغلو: توافق باید با شرایط سوریه سازگار باشد

چاووش اوغلو در قسمت دیگری از صحبت‌های خود با آناتولی گفت: «در یک بررسی سازنده ، توافقنامه باید با آخرین تحولات سازگار باشد و به همین خاطر ترکیه آماده است توافقنامه سال ۲۰۱۶ را با توجه به اوضاع فعلی سوریه به روز کند.»

چاووش اوغلو به وضعیت پناهجویان در ادلب اشاره می‌کند که به مرزهای ترکیه هجوم آورده‌اند. پس از چند هفته نبرد در ادلب سوریه و آواره شدن یک میلیون و ۵۰۰ هزار پناهجو و حرکت آنان به سمت مرزهای ترکیه اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه، بر سرآتش بس ادلب توافق کردند.

به دنبال آن اردوغان برای جلب پشتیبانی هم‌پیمانان خود در ناتو و اتحادیه اروپا روز دوشنبه نهم فوریه (۱۹ اسفند) به بروکسل سفر کرد. رئیس جمهور ترکیه در این سفر گفت که ناتو ضمن همبستگی با ترکیه باید از اقدامات نظامی این کشور در ادلب حمایت کند. اردوغان از کشورهای اروپایی هم خواست که در مقابل “جنگ و تراژدی انسانی سوریه بی‌تفاوت نباشند”.

اردوغان در بروکسل همچنین گفت کشورش بار سنگین پناهجویی را بدون کمک‌های اضافی اتحادیه اروپا نمی‌تواند به تنهایی تحمل کند.

اردوغان خبر داد که اجلاسی در استانبول با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، و احتمالاً بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، سه ‌شنبه آینده برگزار خواهد شد.

پلیس یونان به پناهجویان اجازه نداد وارد خاک این کشور شوند

پلیس یونان به پناهجویان اجازه نداد وارد خاک این کشور شوند

به رغم موافقت برای مذاکره مجدد در مورد توافقنانه پناهجویی، اردوغان همچنان به اتحادیه اروپا فشار می‌آورد. حدود یک هفته پیش او مرز ترکیه با اتحادیه اروپا را برای پناهجویان گشود و توافقنامه پناهجویی ترکیه با اتحادیه اروپا را نادیده گرفت.

رئیس جمهور ترکیه از یونان هم خواست که به پناهجویان اجازه دهد از کشورش عبور کنند. او گفت: «این پیشنهاد من به یونان است، درهای خود را باز کنید. این افراد در یونان ماندگار نیستند. بگذارید عبور کرده و به کشورهای دیگر اروپا بروند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اما پلیس یونان و گارد ساحلی این کشور با به‌کارگیری خشونت علیه پناهجویان جلوی ورود آنان به یونان را گرفتند.

اردوغان موضع یونان در قبال پناهجویان را محکوم کرد و آن را به مثابه “جنایت” دانست.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.