رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش مجلس به گرانی مسکن؛ دادستان خانه‌های خالی را مصادره کند!۷ ساعت،۵۴ دقیقه

یک نماینده مجلس خواستار ورود دادستان کل کشور به مساله خانه‌های خالی و مصادره آن‌ها به نفع محرومان شده است.

به گزارش ایران‌وایر، گرانی بی‌رویه قیمت مسکن و اجاره‌بها، طی دو هفته گذشته که مجلس یازدهم شروع به کار کرده، واکنش‌های متفاوتی در مجلس داشته و نمایندگان هرکدام طرحی برای برون‌رفت از وضع موجود پیشنهاد کرده‌اند. در تازه‌ترین واکنش‌ها، «ابوالفضل ابوترابی»، نماینده نجف‌آباد در مجلس یازدهم با بیان اینکه مسکن نباید به کالای سرمایه‌ای تبدیل شود، گفته است: «همان‌طوری که دستگاه قضا و دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم به پرونده‌های احتکار کالا ورود می‌کنند، باید به مساله احتکار مسکن نیز ورود کرده و با سوداگران و متخلفان برخورد جدی کنند.» او به خبرگزاری ملت گفته دادستان باید مساکن احتکاری را ضبط و در اختیار محرومان قرار دهد.

به گفته ابوترابی، براساس آمارها حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد خانوارها  مستاجر هستند و این خانوارها به دلیل بالا رفتن نرخ اجاره مسکن با مشکلات اقتصادی بسیاری روبه‌رو شده‌اند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: «یکی از دلایل بروز تلاطم در بازار مسکن عدم ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه است. براساس آمارها حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور وجود دارد. حال به نظر من خالی نگه داشتن این نوع مسکن خود یک نوع احتکار محسوب می‌شود. پس باید با مالکین خانه‌های خالی برخورد و خانه‌های آن‌ها به نفع محرومان ضبط شود.»

ورود مسکن به بازار بورس خطرآفرین است

ضبط خانه‌های خالی، تنها واکنش مجلس به گرانی مسکن نبوده، بلکه مخالفت با سیاست‌های دولت در حوزه مسکن، واکنش دیگر نمایندگان به این مساله بوده است. «عنابستانی»، نماینده سبزوار در مجلس یازدهم ازجمله نمایندگانی است که با برخی سیاست‌های دولت در حوزه مسکن مخالفت کرده است. او سیاست دولت در عرضه مسکن به بازار بورس را چالش‌برانگیز خوانده و گفته: «عرضه مسکن در بازار بورس فی‌نفسه خوب است، اما در شرایط کنونی و با وضعیت دخالت دولت، عرضه مسکن و زمین در بازار سرمایه اشتباه بوده و خطرآفرین خواهد بود.»

او دلیل مخالفت خود را دخالت غیرضرور دولت در بازار سرمایه دانسته و تاکید کرده: «دولت برای تامین کسری بودجه خود اقدام به ورود به بازار سرمایه و بورس کرده و در این بخش دخالت غیرضروری می‌کند.»

به گفته عنابستانی ورود دولت به بازار سرمایه موجب شده که در حوزه قیمت‌ها و سهام‌ها حباب ایجاد شود، وقتی سهام یک شرکت در بورس باید افزایش یابد که سرمایه آن شرکت بالا برود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی برای عرضه زمین و مسکن در بازار بورس، گفت: «وقتی فعالیت بازار سرمایه را منطقی کرده و از دخالت‌های اشتباه در این حوزه پرهیز کردیم، آن‌وقت، عرضه زمین و مسکن در بورس منطقی و عقلانی خواهد شد.»

عنابستانی ادامه داد: «در شرایط کنونی دولت با بازار سرمایه بازی می‌کند و این یک زنگ خطر بزرگ برای کشور است، قطعا اگر در آینده شاخص‌های بورس سقوط کند، این مساله در کشور زمینه‌ساز بروز مسایل و آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.»

«اقبال شاکری»، نماینده تهران نیز به سیاست دولت در اخذ مالیات از خانه‌های خالی ۱۵۰ متر به بالا اعتراض کرده و معتقد است از مالکین خانه‌های خالی با هر متراژی باید مالیات گرفت. شاکری در توییتی مدعی شده دولت ۵ سال است که قانون مصوب اخذ مالیات از خانه‌های خالی را مسکوت گذاشته است ولی درعین‌حال اجرای این قانون را منوط به تضمین دولت برای جلوگیری از ایجاد رانت جدید دانسته است.

اعطای زمین مجانی برای ساخت خانه

اعطای زمین مجانی از سوی زمین شهری به تولیدکنندگان مسکن جهت کاهش قیمت تمام‌شده مسکن، طرح دیگری است که از سوی برخی نمایندگان مجلس دنبال می‌شود. «میرتاج‌الدینی»، نماینده تبریز ازجمله طراحان و مدافعان این طرح است او معتقد است دولت باید عرضه‌کننده زمین مجانی برای ساخت‌وساز باشد. به گفته میرتاج‌الدینی در طرح  زمین‌های دولتی که قیمت و میزان تاثیرگذاری آن در برای تولید مسکن صفر در نظر گرفته شده است، مانند دهه اول انقلاب اسلامی که زمین در اختیار مردم قرار می‌گرفت البته در این طرح تلاش کردیم، با رفع نواقص و استفاده از تجربه آن زمان به‌صورت انبوه‌سازی مسکن را تولید و در اختیار مردم قرار دهیم.

افزایش بودجه و اعتبارات تخصیصی به بخش مسکن دیگر طرح نمایندگان است که از سوی «متفکرآزاد»، عضو هیات‌رییسه مجلس دنبال می‌شود او گفته: «توجه دولت به حوزه سیاست‌های مالیاتی بسیار ضروری است. قطعا اخذ مالیات از خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار است؛ اما به‌طور حتم برای تقویت و توسعه ساخت‌وساز و میزان تولید مسکن در کشور، دولت باید سیاست‌های بودجه و اعتباری خود را افزایش دهد که این مساله می‌تواند از طریق ارتقا تسهیلات تولید مسکن صورت گیرد.»

این روزها نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم که بیشتر آن‌ها در پی یافتن منزلی در تهران، جهت سکونت هستند با مشکلات این حوزه به‌طور مستقیم دست‌به‌گریبان‌اند و با اشراف نسبت به گرانی قیمت مسکن، هرروز طرح تازه‌ای برای برون‌رفت از این وضعیت رو می‌کنند ولی هنوز هیچ طرح برای ساماندهی حوزه مسکن توسط هیات‌رییسه مجلس اعلام وصول نشده و در حد اظهارنظر باقی مانده ولی بدون شک با تشکیل کمیسیون‌های تخصصی، مسکن ازجمله اولویت‌هایی است که نمایندگان به‌سادگی نمی‌توانند از کنار آن عبور کنند، پس باید منتظر طرح‌ها و اقدامات نمایندگان در این حوزه ماند. 

 

مطالب مرتبط:

زهی خیال باطل؛ آیا افزایش وام می‌تواند مسکن را از رکود درآورد؟

بازار علیه فرودستان؛ تحولات مسکن تهران در بهار ۱۳۹۸

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.