رسانه خبری پیامِ ایرانی

جان بولتون: ترامپ خواهان کمک رهبر چین برای پیروزی در انتخابات شده بود


جان بولتون در روز ۱۵ ژوئنحق نشر عکس
Reuters

Image caption

آقای بولتون انکار می کند که این کتاب حاوی اطلاعات محرمانه است

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ، در کتاب تازه خود رییس جمهوری آمریکا را به ارتکاب تخلفات قابل استیضاح متهم کرده است.

آقای بولتون در این کتاب که کاخ سفید تلاش می کند با حکم دادگاه از انتشار آن جلوگیری کند، نوشته است که دونالد ترامپ از شی جین پینگ، رییس جمهوری چین، خواسته بود که با خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا، به پیروزی وی در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی کمک کند.

رسانه های آمریکا از جمله نیویورک تایمز به نسخه ای از کتاب آقای بولتون دست یافته و بخش هایی‌ از محتوای آن را منتشر کرده اند. بنا به روایت جان بولتون، شی جین پینگ در جریان دیدار ماه ژوئن ۲۰۱۹ خود با دونالد ترامپ از این که در آمریکا برخی از چین انتقاد می کنند، گلایه کرده بود. بولتون نوشته است: «ترامپ فورا فرض را بر این گذاشت که منظور شی دموکرات ها هستند. ترامپ با تایید گفت که خصومت بزرگی بین دموکرات ها وجود دارد.»

به گزارش نیویورک تایمز،‌ جان بولتون می افزاید:‌ «او سپس به طرز حیرت انگیزی صحبت را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوق داد و به توانایی اقتصادی چین برای تأثیرگذاری بر مبارزات در حال انجام اشاره کرد و از شی خواست تا اطمینان حاصل کند که او برنده می شود.»

«او بر اهمیت کشاورزان و تاثیر افزایش خرید سویا و گندم توسط چین در نتایج انتخابات تاکید کرد. من قصد داشتم عین کلمات ترامپ را چاپ کنم ولی روند بررسی انتشارات دولت علیه این اقدام تصمیم گرفته است.»

جان بولتون می گوید که رییس جمهوری چین در همان جلسه از فرستادن صدها هزار نفر از اعضای اقلیت مسلمان اویغور به اردوگاه های دسته جمعی دفاع کرد و دونالد ترامپ هم این مساله را تأیید کرد. در کتاب جان بولتون آمده: «به گفته مترجم ما، ترامپ گفت شی باید به ساخت اردوگاه ها ادامه بدهد و ترامپ فکر کرد که این دقیقا کار درستی است.»

وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه ( ۱۷ ژوئن) با تنظیم شکایتی در دادگاه سعی کرده است مانع انتشار کتاب جان بولتون شود، چون می گوید حاوی اطلاعات فوق سری است.

کتاب “اتاق حوادث” که قرار است روز ۲۳ ژوئن منتشر شود، روایت جان بولتون از وقایع داخلی کاخ سفید است که آقای بولتون می گوید بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ شاهد آنها بوده است.

دونالد ترامپ پیشتر هشدار داده بود که آقای بولتون ممکن است با انتشار این کتاب با «مشکلات قضایی» مواجه شود.

آقای ترامپ روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «من هر محاوره‌ای را که به عنوان رئیس جمهور داشته‌ام کاملا محرمانه می‌دانم. این یعنی اگر او کتابی نوشت و کتاب منتشر شد، قانون را نقض کرده و فکر می کنم با مشکلات قضایی روبه‌ رو خواهد شد.»

حق نشر عکس
Getty Images

جان بولتون در مورد رسوایی اوکراین که به استیضاح آقای ترامپ در مجلس نمایندگان و در نهایت تبرئه او در سنا منجر شد، با استناد به مکالمات شخصی خود با رییس جمهوری آمریکا اتهام تلاش وی برای فشار به اوکراین برای یک «بده بستان» علیه جو بایدن، رقیب انتخاباتی آتی خود را تایید کرده است.

بولتون می نویسد: «وی گفت که دوست ندارد هیچ چیزی برای آنها ارسال شود تا زمانی که تمام تحقیقات مربوط به تحقیقات روسیه در رابطه با [هیلاری] کلینتون و بایدن تحویل داده شود.»

ماجرای اوکراین بخش محوری استیضاح رئیس‌جموری آمریکا بود؛ از جمله اینکه آقای ترامپ کمک نظامی به اوکراین را متوقف کرد تا به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، برای شروع تحقیقات فساد درباره جو بایدن نامزد حزب دموکرات و پسرش فشار آورد.

سی‌ان‌ان روز گذشته گزارش داد که جودی هانت، یکی از مدیران بلندپایه وزارت دادگستری که مسئول شکایات و امور حقوقی دولت هم است، استعفا کرده است. شکایت علیه جان بولتون در همان بخشی تنظیم شده که آقای هانت مدیر آن است. بنا بر این گزارش، آقای هانت در ایمیلی به همکاران خود گفته تا سوم ژوئیه از مقامش کنار خواهد رفت.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا گفته است که «هر تلاشی از سوی دولت ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون محکوم به شکست است.»

آقای بولتون در آوریل ۲۰۱۸ به تیم امنیت ملی کاخ سفید پیوست و در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ آن را ترک کرد و گفت که خودش چنین خواسته است. اما آقای ترامپ گفته بود که آقای بولتون را به دلیل اختلافات “شدید” برکنار کرده است.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.