رسانه خبری پیامِ ایرانی

دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی: گازوئیل با خط لوله از زیر دریا قاچاق می‌شود


Share

دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در مصاحبه با رسانه‌های داخلی از کشف یک خط لوله در زیر راه دریا در ایران خبر داد که قاچاقچیان به وسیه آن گازوئیل را به وسط دریا می‌رسانند و سپس از آنجا با لنج و سایر شناورها به کشورهای دیگر قاچاق می‌کنند.

بشکه‌های حاوی گازوئیل قاچاق

 به دلیل محدودیت‌های تجاری و کاهش قاچاق، قیمت گازوییل در کشور‌هایی همچون پاکستان افزایش یافته تا آن حد که حتی از بنزین هم گران‌تر شده است. این موضوع به قاچاق گازوئیل از ایران به کشورهای همسایه دامن زده است. گازوئیل قاچاق به طور عمده‌فروشی دست‌کم پنج هزار تومان در هر لیتر به فروش می‌رسد.   

سید حمید حسینی دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در ادامه مصاحبه با پارسینه گفت:

«در حال حاضر برخی از صنایع فعالیتی ندارد یا با حداقل ظرفیت مشغول به کار هستند، اما سهمیه گازوییل دریافت می‌کنند و هیچ کنترلی روی میزان سوخت اختصاص داده شده به آن‌ها صورت نمی‌گیرد. بیشترین نشتی گازوییل برای قاچاق سوخت هم از محل سهمیه نیروگاه‌ها و صنایع صورت می‌گیرد.»

قیمت فوب خلیج فارس هر بشکه گازوئیل، ۷۳ دلار و ۶۴ سنت است. با در نظر گرفتن هر بشکه گازوئیل که معادل ۱۵۹ لیتر است، ‌قیمت هر لیتر گازوئیل فوب خلیج فارس، ۶ هزار و ۸۶۹ تومان است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ۱۹ خرداد گفته بود قیمت گازوئیل در ایران گران نمی‌شود:

«برنامه‌ای در این زمینه نداریم و طبق قانون بودجه هم برنامه‌ای برای این موضوع نداریم.»

 قبل از افرایش قیمت بنزین که به اعتراضات سراسری آبان ۹۸ انجامید بحث قاچاق بنزین به کشورهای همسایه در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت.

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.