رسانه خبری پیامِ ایرانی

سازمان ملل: تلاش دولت افغانستان برای مبارزه با فساد تاثیر مثبتی بر زندگی افغان‌ها نداشته


افغانستانحق نشر عکس
UNAMA NEWS

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در تازه‌ترین گزارشش می‌گوید که تلاش‌های دولت افغانستان در راستای مبارزه با فساد اداری نتوانسته تاثیر مثبتی بر زندگی شمار زیادی از افغان‌ها داشته باشد.

در این گزارش که امروز (پنجشنبه ۲۹ جوزا/خرداد) منتشر شد، یوناما تلاش‌های دولت افغانستان در امر مبارزه با فساد را بررسی و برای حمایت از نهادهای فعال در این راستا تحلیل و پیشنهاد ارایه کرده است.

سازمان ملل تاکید کرده که تلاش‌های دوامدار و موثر در امر مبارزه با فساد اداری در افغانستان برای آینده این کشور الزامی است.

این چهارمین گزارش یوناما در مورد مبارزه با فساد در افغانستان است.

در این گزارش به نقل از دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی/دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان آمده است که تلاش‌ها برای مبارزه با فساد، با وجود چالش‌های جدی و فرصت‌های به میان آمده برای تامین صلح، باید از اولویت‌های کلیدی دولت افغانستان باشد.

خانم لاینز افزوده: “رسیدگی به بحران بیماری کووید ۱۹ و ساختن یک افغانستان صلح آمیز، سالم و مرفه به شفافیت و حسابدهی که از اصول بنیادی برای آینده هر ملت می باشند، نیاز دارد.”

یوناما گفته علیرغم اصلاحاتی که در بخش حقوقی و پالیسی/سیاستگذاری صورت گرفته هنوز هم فساد به عنوان یکی از عمده‌ترین موانع بر سر راه تامین صلح در افغانستان باقی مانده است.

اما این نهاد می‌گوید پیشرفت‌هایی نیز در امر مبارزه با فساد اداری در افغانستان صورت گرفته است. یوناما گفته مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری توانایی‌هایش برای پیگرد قانونی و قضاوت قضایای عالی‌رتبه را بهبود بخشیده است.

سازمان ملل دراین گزارش پیشنهاد کرده که دولت افغانستان یک استراتژی بلندمدت “واقع‌بینانه” تدوین و کمیسیون مبارزه با فساد را هرچه زودتر ایجاد کند.

همچنین در این گزارش، افزایش ظرفیت حاکمیت قانون در تحقیقات مرتبط به فساد، تقویت مدیریت منابع و اصلاحات در سکتور عدلی و قضایی از دیگر پیشنهادهای یوناما برای مبارزه با فساد در افغانستان بوده است.

نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد گفته چالش‌های اقتصادی سد راه جامعه جهانی سبب کم شدن توجه‌ این نهادها به افغانستان می‌شود‌ و به همین دلیل پیشرفت‌های بیشتر در عرصه مبارزه با فساد در این کشور ضروری است.

او گفته که انتظار می‌رود در کنفرانسی در مورد هماهنگی انکشاف در ژنیو، حمایت‌های بین‌المللی به افغانستان تمدید شود، اما این کشور نیاز دارد تا در مبارزه با فساد بیشتر تلاش کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.