رسانه خبری پیامِ ایرانی

رادیو آبادان؛ از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم۱ ساعت،۱ دقیقه

محمد تنگستانی

بیستمین قسمت از برنامه «رادیو آبادان» به افغانستانی‌های ساکن ایران تقدیم می‌شود؛ کسانی که نه تنها دولت ایران در برخورد با آن‌ها رفتاری غیر‌انسانی دارد بلکه عده‌ای از مردم شبه‌جزیره آبادان و ایران هم متاسفانه با آن‌ها رفتار ناشایستی دارند.
در این قسمت به موضوع تبعیض و رفتار غیر‌انسانی که یک بدفرهنگی تعریف می‌شود، پرداخته‌ایم.

«شاهد علوی»، همکار «ایران‌وایر» یکی از میهمانان این هفته «رادیو آبادان» است که درباره تبعیض و بدرفتاری با اتباع افغانستانی صحبت می‌کند و «باقر ابراهیمی»، «رامین مظهر» و «باران سجادی»، از تبعه‌های افغانستانی‌، در این برنامه حضور دارند و درباره تجربه‌های خود از تبعیض می‌گویند.

این هفته، «ننه فرید» دستور پخت «قلیه میگو» را به شما آموزش می‌دهد و «فرآواز»، خواننده ایرانی ساکن آلمان فعالیت زنان خواننده ایران و افغانستان را مقایسه کرده است.

IRANWIRE iran · از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم

پادکست«رادیو آبادان» قرار است با رویکردی طنز در«ایران‌وایر»، به مشکلات اقتصادی، سیاسی، ورزشی و فرهنگی در آبادان و ایران بپردازد.

آبادان به دلیل وجود پالایشگاه در آن و حضور انگلیسی‌ها قبل از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، اولین شهری در ایران بود که ایستگاه مستقل رادیو و تلویزیون داشت و دارای سینماهای متعددی بود. این سینماها هم‌زمان با کشورهای اروپایی، فیلم‌های روز جهان را به نمایش می‌گذاشتند. اما همه این‌ها به گذشته این شهر باز می‌گردد.

در حال حاضر، آبادان جزو محروم‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود و ساکنان آن با مشکلات زیادی مانند خرابی لوله‌های فاضلاب، شوری آب، بی‌کاری بومی‌های شهر و الخ دست‌ به گریبان هستند.

قاعدتا عده‌ای خواهند گفت این مشکلات با توجه به سیاست‌های اشتباه جمهوری اسلامی ایران، در همه شهرها و شهرستان‌های کشور مشهود است، بنابراین چرا آبادان را انتخاب کرده‌اید و به شهرهایی مثل اصفهان، شیراز، مهاباد، کرمانشاه و… نمی‌پردازید؟ ما با شما موافقیم و در پاسخ می‌گوییم با توجه به گذشته‌ آبادان و لقب این شهر مرزی که در گذشته «عروس خاورمیانه» نامیده می‌شد، این شهر پتانسیل خوبی برای ساخت یک برنامه رادیویی داشت؛ گذشته‌ای که در حال حاضر هیچ نشانی از آن وجود ندارد و خرابی و ویرانی جای زیبای و تکنولوژی را در آن گرفته است. این اتفاق بعد از روی کار آمدن جمهوری اسلامی برای اغلب شهرهای ایران افتاد اما در خصوص این شهر، یک فاجعه بود.

ما در«رادیو آبادان» مشکلات شهری، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و شهروندی را از آبادان به تمام ایران تعمیم خواهیم داد.

محوریت این برنامه، شهروندخبرنگاری است. در نتیجه، شما ساکن هرکجای ایران که هستید، می‌توانید از همین لحظه میهمان این برنامه باشید.

در اینستاگرام و توییتر با هشتگ«#رادیوآبادان» از مشکلات‌ خود برای ما بنویسید، ما در طول هفته در شبکه‌های اجتماعی شما را دنبال می‌کنیم. اگر تمایل به ارایه گزارش و گفت‌وگو داشته باشید، با شما تماس خواهیم گرفت و حرف‌هایتان را منتشر می‌کنیم و مشکلات‌تان را بازتاب می‌دهیم. برای حضور در این برنامه نیازی نیست حتما آبادانی باشید. آبادان شهری در ایران است و شما اهل هرکجای ایران که باشید، برای ما یک آبادانی محسوب می‌شوید!

 

قسمت‌های پیشین

رادیو آبادان؛ تو فقط بخند

«رادیو آبادان»؛ موی ژولیده همان سایه بید است اینجا

«رادیو آبادان»؛ خاک من زنده به تأثیر هوای لب توست

رادیو آبادان؛ لیلی اگر تو یاد کنی، یاد می‌کنیم ترا

رادیو آبادان؛ خمار چشم آن گرگم

ویژه‌برنامه کرونا در رادیو آبادان؛ سحرگاهی پی شهناز رفتن

رادیو آبادان؛ گفتی که فلان ز یاد ما خاموش است

رادیو آبادان؛ گفتی که به دلشکستگان نزدیکم!

رادیو آبادان؛ او بوسه بجست و من ندادم

رادیو آبادان؛ توعیب ما را کیستی، تو مار یا ماهی‌ستی

رادیو آبادان؛ من و قلیون و نِی قربوُنت ‌‌ای وِل

رادیو آبادان؛ اعدام دسته جمعی جوجه‌ها

رادیو آبادان؛ عشاق را ز فقر مترسان که سادگی است

رادیو آبادان؛ در این قسمت پیکر نجف‌ دریا‌بندری تشییع می‌شود

رادیو آبادان؛ درد او هر شب خبر گیرد زِ سر تا پای ما

رادیو آبادان؛ دریا طوفان داره یار

رادیو آبادان؛ صد داستان به یک تپش دل ادا کنم

رادیو آبادان؛ مظلوم می‌کشی و تظلم هم می‌کنی

رادیو آبادان؛ از می و نقل به یک بوسه قناعت کردیم

 

 

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.