رسانه خبری پیامِ ایرانی

کشورهای گروه هفت: چین در قانون امنیتی مربوط به هنگ‌کنگ تجدید نظر کند | جهان | DWوزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان روز چهارشنبه (۲۹ خرداد) با صدور بیانیه‌ای مشترک از چین خواستند در قانون امنیتی هنگ‌کنگ تجدید نظر کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۸ ژوئن برابر ۲۹ خرداد گزارش داد وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت درباره قانون امنیتی هنگ‌کنگ به شدت اظهار نگرانی کردند.

در بیانیه مشترک هفت کشور صنعتی جهان تاکید شده است که قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ اصل “یک کشور با دو حکومت” را به خظر می‌اندازد.

کشورهای عضو گروه هفت عبارتند از: آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا از دولت چین خواست که به خودمختاری و آزادی شهروندان در مستعمره سابق بریتانیا احترام بگذارد.

قانون امنیتی اعلام شده توسط چین می‌تواند طبق گفته فعالان حقوق مدنی و معترضین منجر به نفوذ بیشتر دولت چین در هنگ‌کنگ شود و خودمختاری هنگکنگ را از بین ببرد.

قانون مناقشهانگیز “امنیت هنگ‌کنگ” با رای بالای اعضای کنگره ملی خلق چین روز پنجشنبه ۸ خرداد تصویب شد. این قانون با اعتراضاتی در هنگکنگ همراه بود و آمریکا و اتحادیه اروپا نیز نسبت به تصویب آن ابراز نگرانی کردند.

معترضان در خیابان‌های هنگ‌کنگ علیه این طرح به تظاهرات پرداخته‌اند و اعتراضات به رغم بازداشت‌های گسترده پلیس ادامه دارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از گذشت بیش از ۱۵۰ سال حکمرانی، هنگ‌کنگ را به چین واگذار کرد، این منطقه براساس سیاست “یک کشور، دو نظام” اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد که این منطقه تا سال ۲۰۴۷ به صورت نیمه‌خودمختار اداره شود. هنگکنگ هفت میلیون و ۲۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و یکی از مهم‌ترین بازار‌های مالی و تجاری آسیا به‌شمار می‌رود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.