رسانه خبری پیامِ ایرانی

پوشش گیاهی زاگرس همچنان می‌سوزد؛ فعالان محلی در حسرت یک آبپاش دستی۰ minutes

در حالیکه به نظر می‌رسید آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع جنوب زاگرس به کنترل در آمده و آتش خاموش شده است، تنها پس از چند روز بار دیگر اخبار گسترش آتش به مناطق مختلف بلوط‌زارهای استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد.

دوشنبه شب ۲۶ خرداد که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در برنامه تلویزیونی با ارائه آمار نادرست، تخریب جنگل‌های ایران در آتش سوزی را بسیار کمتر اعلام کرد، چند روزی می‌شد که آتش‌سوزی در مناطق مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد دوباره شعله‌ور شده بود.

یکی از فعالان محلی که در مناطق مختلف برای اطفای حریق حاضر شده است به ایران وایر گفت که آتش سوزی از کوههای بالای آبشار یاسوج، مهمترین منطقه گردشگری استان، آغاز شد، و روز شنبه به مناطقی چون تنمک در شهرستان دنا و منطقه حفاظت شده میمند در شهرستان بویراحمد خسارت زد.

پایگاه خبری عصر دنا نیز گزارش داد که روز یکشنبه آتش سوزی دامن ارتفاعات دو شهرستان چرام و لنده را در این استان گرفت.

گزارش‌های فعالان و رسانه‌های محلی نشان می‌دهد که آتش از روز یکشنبه ۲۵ خرداد تا الان (پنجشنبه ۲۹ خرداد)، در مناطق مختلفی از استان کهگیلویه و بویراحمد، از جمله منطقه پریکدون، بالای آبشار یاسوج، تنگ سرریز یاسوج، تنگه بهرام بیگی و پیچاب و تنگ دیل، شعله‌ور شده و فعالان محلی و گروهی از محیط بانان با کمترین امکانات در این مناطق پخش شده اند تا آتش را مهار کنند.

روز چهارشنبه مجید نظری، رئیس اداره منابع طبیعی گچساران از وقوع آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌ها و مراتع مناطق آرو وشامبراکان این شهرستان خبر داد و درخواست نیرو تجهیزات کرد.

یک فعال محیط زیست حاضر در منطقه به «ایران وایر» گفت که اصولا آتش‌سوزی‌هایی که از دوم خرداد در گچساران آغاز شد به طور کامل خاموش نشد، بلکه فقط در منطقه‌ای مهار می‌شد و بعد از مدتی شعله‌ور می‌شد. او توضیح داد که کنده‌های سوخته که به دلیل کمبود امکانات کامل خاموش نشده بودند، یکی از دلایل اصلی شروع دوباره آتش سوزی هستند.

امکانات؟ حتی یک آبپاش نداریم

داوطلبان که برای کمک به خاموش کردن آتش به منطقه رفته‌اند می گویند که تقریبا هیچ امکاناتی در اختیار ندارند. درجریان آتش سوزی خائیز که به دلیل اهمیت منطقه بیش از مناطق دیگر خبررسانی شد، تعدادی دستگاه دمنده با کمک های مردمی و اداره منابع طبیعی استان برای خاموش کردن آتش فراهم شد اما به گفته فعالان محلی، در آتش سوزی های هفته جاری به دلیل وسعت آتش که همزمان در چند منطقه پراکنده شده است، این تعداد دمنده پاسخگو نیست.

نیروهای داوطلب، روستائیان و تعدادی از نیروهای هلال احمر که به خاموش کردن آتش کمک می کنند، بجز همین تعداد اندک دمنده، هیچ وسیله دیگری جز شاخه های بادام کوهی ندارند.

یک فعال محیط زیست حاضر در منطقه می گوید: «به دلیل نبود آبپاش ساده قابل حمل، وقتی کنده و ریشه درخت می سوزد فقط میتوانیم سوختنش را نظاره کنیم. اگر چند آبپاش کوچکی که در کوله پشتی قابل حمل است، داشته باشیم می توانیم ۶۰ درصد درختان  بلوط را از این آتش سوزی ها نجات بدهیم. ما گاهی مجبوریم با دست خاک روی ریشه بلوط ها بریزیم تا خاموش شوند. حتی یک بیلچه ساده نداریم.»

او اضافه می کند که داوطلبان هیچ لباس مناسبی ندارند، کسی برای آنها غذا نمیبرد و به دلیل اینکه تجهیزات کوهنوردی ندارد در جریان خاموش کردن آتش آسیب می بینند.

یکی از این آسیب دیدگان، رویا جانفزا است  که انگشتان پای او در جریان خاموش کردن آتش در خائیز شکست. البرز زراعی، نیز یکی دیگر از فعالان آسیب دیده است که دچار سوختگی شدید شده است.

نبود امکانات خاموش کردن آتش در ویدئوهای مختلف روزنامه نگاران، سایت های خبری محلی و فعالان محیط زیست کاملا به چشم می خورد. تصاویر منتشر شده در پایگاه خبری عصر دنا نشان می‌دهد که داوطلبان و فعالانی که مشغول خاموش کردن آتش هستند، معمولا چیزی برای خاموش کردن آتش جز شاخه های درختان در دست ندارند.

فعالان محیط زیست می‌گویند که در موج دوم آتش سوزی در استان کهگیلویه و بویراحمد به شکل عجیبی اطلاع رسانی کمتر شده و امکانات اختصاص پیدا نمی‌کند. حتی هلی بورن نیروها و داوطلبان که در آتش سوزی دو هفته پیش خائیز انجام شد، این هفته اصلا انجام نشد.

همین موضوع باعث شده که گمانه زنی‌هایی از رابطه بین عدم انتشار اخبار توسط خبرنگاران محلی و داغ بودن موضوع اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، نماینده گچساران، مطرح شود؛ چرا که به عقیده برخی از فعالان، این نماینده پرنفوذ مجلس مایل نیست اخبار آتش سوزی موضوع بررسی صلاحیت او را تحت الشعاع قرار دهد.

به گفته داوطلبان حاضر در منطقه، بسیاری از آتش سوزی‌ها توسط همین فعالان محیط زیست و داوطلبان به نمایندگان شهر و مسولان گزارش می‌شود، اما در مورد آتش سوزی در پیچاب، گناوه لری و تنگ دیل در گچساران به دلیل اینکه اطلاع رسانی مناسب صورت نگرفت، آتش سوزی در این مناطق ادامه یافت.

نابودی درختان در دژ محافظ زاگرس

هزاران درخت بلوط، بنه، بنک، بادام کوهی و همچنین گیاهان دارویی در آتش‌سوزی این هفته تا روز چهارشنبه در جنوب زاگرس، استان کهگیلویه و بویراحمد از بین رفت. همزمان، جواد حیدریان، فعال محیط زیست و روزنامه‌نگار تصاویر مختلفی از آتش‌سوزی در ارتفاعات شهرستان دلفان استان لرستان منتشر کرده است که فعالان و داوطلبان با کمترین امکانات برای خاموش کردن آن تلاش می‌کنند.

 امید سجادیان، یکی از فعالان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید که به علت بارش‌های خوب در فصل بهار و نبود دام در برخی مناطق حفاظت شده، پوشش گیاهی انبوه شده و خشکی این گیاهان، مناطق مختلف را مستعد بروز آتش‌سوزی می‌کند.

به گفته او مناطق جنوبی زاگرس که در خرداد دچار آتش سوزی شدند جزومناطق گرم و خشک زاگرس هستند و از این پس، با گرمتر شدن هوا احتمال آتش سوزی در مناطق شمالی پهنه نیز وجود دارد.

نبود امکانات، اطلاع رسانی ضعیف و دست کم گرفتن نابودی جنگل‌های زاگرس در حالیست که کارشناسان محیط زیست پوشش گیاهی زاگرس را ضامن بقای زندگی میلیونها ایرانی در این منطقه و دشت‌های پایین دست آن می‌دانند، چرا که این پوشش گیاهی به تولید آب، متعادل کردن دما، فراهم کردن زمینه فعالیت‌های دامداری و کشاورزی و مقابله با ریزگردها کمک می‌کند.

از سوی دیگر اما،  فعالان و دوستداران محیط زیست که واکنش مسئولان به این آتش سوزی‌ها را پیگیری می کنند این روزها با سخنان وحید محمدی تبار، مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه به معاون استاندار گفته بود «بگذارید آتش خودش خاموش شود» یا گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که آتش سوزی را بخشی از طبیعت جنگلها و کم اهمیت دانسته بود، مواجه می شوند و نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند.

 

مطالب مرتبط:

پیامد آتش‌سوزی خاییز؛ وحشت محلی‌ها از هجوم مار و عقرب به روستاها

آشیانی که می‌سوزد، دژی که فرومی‌ریزد؛ حکایت سوختن بلوطزارهای جنوب زاگرس

آتش‌سوزی وسیع جنگل‌های خائیز در کهگیلویه و بویراحمد

آتش‌سوزی دوباره جنگل‌های گچساران

تفریغ بودجه ۱۳۹۷؛ بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان خسارت به منابع طبیعی

آتش به جان جنگل‌های هیرکانی افتاد

مرگ جنگل‌های زاگرس چه بلایی بر سر ایران می‌‌‌‌‌‌‌‌آورد؟

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.