خبرگزاری هرانا | بحران کرونا؛ دهها بازداشت و تذکر به نشر دهندگان اخبار

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران،مسئولان کشوری و محلی طی اظهارنظراتی جداگانه از دستگیری دهها تن از افرادی خبر دادند که به زعم آنان متهم به “شایعه پراکنی” یا “تشویق اذهان عمومی” هستند. از جمله رئیس کل دادگستری قم روز دوشنبه از بازداشت پرستاری که اقدام به ارائه آمار در خصوص فوتی های بیماری کرونا در قم کرده بود خبر داد. گزارشگران بدون مرز، حکومت ایران را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌گیر شدن ویروس کرونا با سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل در ایران متهم کرده است،

به گزارش خبرگزاری هرانا، در حالی که سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت ایران را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌گیر شدن ویروس کرونا با سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل در ایران متهم کرده است، مقامات انتظامی و قضایی از دستگیری شهروندان فعال در حوزه اطلاع رسانی با اتهاماتی تحت عنوان “شایعه پراکن” یا “تشویق اذهان عمومی” خبر می دهند.

در همین رابطه باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داد، پرستاری که اقدام به ارائه آمار در خصوص فوتی های بیماری کرونا کرده بود بازداشت شده است.

علی مظفری،رئیس کل دادگستری قم روز دوشنبه ۱۹ اسفندماه، در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان، از بازداشت یک پرستار به دلیل ارائه آمار مربوط به تعداد فوتی های بیماری کرونا در قم خبر داد.

به گفته وی این پرستار پس از بازداشت به مدت ۳ روز در بازداشتگاه نگهداری شده است. در حال حاضر از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

در این گزارش همچنین بدون اشاره به هویت این پرستار، اتهام او “تشویش اذهان عمومی” عنوان شده است.

پیش از این نیز، مورخ ۲۷ بهمن ماه، قدس آنلاین به نقل از معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا از دستگیری فردی که با انتشار کلیپی در فضای مجاز با عنوان ” بستری شدن فردی به علت بیماری کرونا در کردستان، باعث تشویش اذهان عمومی” شده بود، خبر داد.

در همان تاریخ ایرنا، به نقل از فرمانده انتظامی بندرانزلی گفت: ماموران پلیس فتا در پی رصد فضای مجازی به ۲ صفحه اینستاگرامی با محتوای شیوع ویروس کرونا در بندرانزلی برخوردند، که باعث “تشویش اذهان عمومی” شده بود.

وی اظهار داشت: با هماهنگی قضائی دو متهم ۲۴ و ۳۰ ساله دستگیر شده و در تحقیقات پلیس به بزه انتسابی خود “اعتراف” کردند.

همزمان پلیس فتای مازندران درباره دستگیری‌های مورخ دوم اسفندماه گفت: “در پی انتشار مصاحبه و خبر در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های معاند نظام مبنی بر انتشار ویروس کرونا در یکی از بیمارستان‌های شهرستان بابل، با اقدامات اطلاعاتی و بررسی‌های کارشناسان، عاملان انتشار و تهیه کنندگان این فیلم ویدئویی شناسایی و دستگیر شدند”.

مورخ سوم اسفندماه نیز، عصر ایران بدون ذکر هویت یا جزییات پرونده به نقل از دادستان شهرستان دهلران گزارش کرد “در پی انتشار فایل صوتی مبنی بر شیوع ویروس کرونا، موضوع به سرعت بررسی و افراد شایعه پراکن شناسایی و دستگیر شدند.”

عصر هامون نیز در تاریخ ۷ اسفندماه به نقل زا دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نیکشهر با اشاره به خبر توقیف کامیون حامل کمک های مردمی از استان قم به سیل زدگان جنوب سیستان و بلوچستان، بیان کرد در این رابطه چند تن از افرادی که به دنبال تخریب بودند نیز دستگیر شده اند.

وی بدون ذکر هویت و تعداد بازداشت شدگان در خصوص مسئله کامیون مورد اشاره توضیح داد “این کامیون حامل کمک های مردمی که از قم عازم جنوب سیستان و بلوچستان  بود که با توجه به حساسیت های موجود به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در نیکشهر متوقف شد.”

وی افزود: با توجه به اینکه این کامیون حامل مواد غذایی بود پس از متوقف شدن در نیکشهر به قم عودت داده شد.

در همین تاریخ رئیس پلیس سایبری کشور گفت: در پی رصد فضای مجازی و تشکیل کارگروه ویژه در پلیس فتا در خصوص مقابله با شایعه‌سازان فضای مجازی با موضوع شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور ۲۴ نفر بازداشت شدند.

این مقام انتظامی ادامه داد: “رویه پلیس فتا در برخورد با متخلفان بارگذاری هر گونه شایعه و اخبار کذب در فضای مجازی در مرحله اول بیان تذکر و ارشاد مبنی بر حذف مطالب و عدم تکرار است که در این راستا ۱۱۸ نفر شناسایی و ضمن احضار به این پلیس، مورد تذکر و ارشاد قرار گرفتند که این افراد با اظهار ندامت و با اذعان به عدم آگاهی از قوانین و مقررات و عدم اطلاع از فعل مجرمانه خود نسبت به حذف مطالب منتشره اقدام کردند.”

و در نهایت مورخ ۱۴ اسفندماه زارع معاون دادستان قم از دستگیری عامل انتشار فیلم غسالخانه قم خبر داد و گفت: فردی -یک طلبه- که تصاویری از غسالخانه آرامستان بهشت معصومه قم را بدون مجوز منتشر کرده بود در همان ساعات اولیه دستگیر و پرونده او به قوه قضائیه ارجاع داده شد.

برخوردهای صورت گرفته در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت ایران را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌گیر شدن ویروس کرونا با سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل در ایران متهم کرده است.

این سازمان با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگارانی که تلاش در انتشار مستقل اطلاعات را دارند، نوشت: «دولت تهران نمونه چین را دنبال می‌کند و سعی در پنهان کردن اطلاعات درباره واقعیت گسترش بیماری را دارد.»

از سوی دیگر محمود صادقی، نماینده مجلس نیز مقامات ایران را به پنهان‌کاری در خصوص اطلاع‌رسانی درباره این موضوع متهم کرده‌ است. مقامات وزارت بهداشت اما این موضوع را رد می‌کنند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *