رسانه خبری پیامِ ایرانی

هند ادعای ارضی چین را مردود دانست


هند

Image caption

تصویر میله‌های آهنی میخدار که به گفته منابع هندی اسلحه چینی‌ها در حمله به نظامیان هندی بود

هند ادعای ارضی چین در مورد دره رودخانه گلوان را مردود دانسته است. این محل در روزهای اخیر صحنه درگیری خونین بین نظامیان دو کشور بوده است.

در برخورد بین دو طرف در شامگاه دوشنبه دست کم بیست نظامی هندی کشته شدند و این حادثه باعث دور جدیدی از تنش بین دو کشور شده است.

وزارت خارجه هند گفته است که ادعای ارضی چین نسبت به دره گلوان”مبالغه آمیز و بی اساس” است.

در همان حال، تصویری از یکی از سلاح هایی که گفته شده در حمله به نظامیان هندی به کار رفته، خشم مردم این کشور را برانگیخته است.

هنگام حضور خبرنگار بی‌بی‌سی در محل درگیری مرزی، یک مقام عالیرتبه نظامی هند یک میله آهنی را که روی آن میخ جوش داده شده بود به او داد. تا کنون ارتش های دو کشور نگفته اند که در این درگیری چه سلاح هایی به کار گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:

آجای شوکلا، تحلیلگر نظامی تصویر این میله آهنی را در توییتر خود منتشر و استفاده از چنین ابزاری را “وحشیانه” توصیف کرده است.

او نوشت: “میله آهنی میخدار که در صحنه رویارویی در دره گلوان به دست نیروهای هندی افتاد و با آن سربازان چینی به یک واحد گشتی هندی حمله کردند و بیست نظامی عضو آن را کشتند. چنین وحشیگری باید محکوم شود. این اوباشگری است و شیوه سربازی نیست.”

دولت‌های دو کشور در مورد درگیری در این منطقه مرزی کوهستان هیمالیا به یکدیگر اعتراض کرده‌اند.

چین آماری از تلفات خود منتشر نکرده اما گزارش های تایید نشده در رسانه‌های هندی حاکی از این است که دست کم چهل نظامی چینی کشته شده‌اند.

در حال حاضر تعدادی از نظامیان هندی مفقود هستند.

روز گذشته رسانه‌های چین به نقل از یک بیانیه نظامی گزارش کردند که این کشور “دارای حق حاکمیت بر منطقه دره گلوان است”.

انوراگ سریواستاوا، سخنگوی وزارت خارجه هند گفته است که وزیران خارجه دو کشور در تماس تلفنی و گفتگو با یکدیگر در مورد این رویداد “توافق کردند که باید به شیوه ای مسئولانه با این وضعیت برخورد کرد.”

او در عین حال چین را به طرح ادعاهای بی اساس متهم کرده. یک خبرگزاری هندی از او نقل کرده که: “ادعاهای مبالغه آمیز و بی اساس با چنین تفاهمی تناقض دارد”.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

کامیون‌های نظامی هند در حال حرکت به سودی دره رودخانه گلوان

در پی گفتگوهای سوبراهامانیام جیش انکار، وزیر خارجه هند، و وانگ یی، همتای چینی او، دولت هند بیاینه ای صادر کرد و در آن گفت که چین در صدد بود در طرف هندی مرز دوفاکتو کنونی دو کشور موسوم به “خط کنترل عملی” تاسیساتی را ایجاد کند. دره گلوان دارای اهمیت استراتژیک قابل توجهی است.

در این بیانیه آمده است که اقدام چین “عمدی و از پیش برنامه‌ریزی شده بود و چین به طور مستقیم مسئول خشونت و تلفات ناشی از این اقدام است”.

این بیانیه از دولت چین خواسته است “گام هایی برای اصلاح اشتباهات بردارد”.

همزمان، دولت چین هم در بیانیه ای اظهارات آقای ونگ را منتشر کرده و گفته است: “جمهوری خلق چین اعتراض شدید خود را به هند ابلاع کرده و خواستار آن است که طرف هندی به تحقیقات جامع در مورد این رویداد مبادرت کند و ضمن خودداری از هرگونه اقدامات تحریک آمیز، اطمینان حاصل کند که چنین حوادثی تکرار نخواهد شد.”

دره رودخانه گلوان در منطقه لادک واقع شده است. لادک از جمله مناطق تحت اداره دولت فدرال هند است که بر خلاف ایالت های تشکیل دهنده این کشور، دارای دولت محلی نیست.

این دره، در منطقه ای مرتفع با آب و هوای سرد در بخش غربی منطقه لادک و نزدیک به اکسایی چین قرار گرفته که مورد اختلاف هند و چین است. در حال حاضر چین بر این منطقه مسلط است.

گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که درگیری بین نظامیان دو کشور در طول پرتگاه هایی در ارتفاع نزدیک به چهارهزار متر روی داد. گفته می شود که در سرمای زیر صفر منطقه، تعدادی از نظامیان به داخل رودخانه گلوان سقوط کردند. این رودخانه ۸۰ کیلومتر طول دارد.

این اولین درگیری بین دو کشور در طول دست کم ۴۵ سال گذشته است که تلفاتی برجای می گذارد.

ظاهرا نظامیان دو طرف با چوب و چماق به جان هم افتادند اما تیراندازی روی نداد.

این نخستین بار نیست که نیروهای چین و هند، که هر دو دارای تسلیحات اتمی هستند، بدون استفاده از اسلحه گرم در منطقه مرزی درگیر شده اند.

این دو کشور دارای مرز مشترکی به طول بیش از ۳۴۰۰ کیلومتر هستند و خط کنترل عملی به عنوان نوعی خط مرزی نیروهای دو کشور را از هم جدا می کند. این خط مرزی به خوبی مشخص نشده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.