رسانه خبری پیامِ ایرانی

برنامه هسته‌ای ایران، محور اصلی نشست چهار روزه شورای حکام


رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان همکاری فوری ایران در بازرسی از دو مرکز شدحق نشر عکس
Reuters

Image caption

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان همکاری فوری ایران در بازرسی از دو مرکز شد

آخرین روز از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنج‌شنبه ۱۸ ژوئن/ ۲۹ خرداد) برگزار شد.

یکی از مسائل مهم مورد بحث در این نشست چهار روزه، برنامه هسته‌ای ایران بود.

رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در آغاز نشست شورای حکام آژانس در روز دوشنبه (۱۵ ژوئن/۲۶ خرداد)، درباره “خودداری ایران از اجازه بازرسی دو مرکز هسته‌ای و فعالیت‌های گذشته آنها” ابراز نگرانی جدی کرد.

آقای گروسی گفت بیش از چهار ماه است که ایران اجازه دسترسی به این دو مرکز را نداده و افزود که حدود یک سال است که جمهوری اسلامی از “گفت‌وگوی جدی درباره سوالات مربوط به فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی” در این مراکز امتناع می‌کند.

اما در مقابل، کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در نشست حکام سازمان انرژی اتمی در پاسخ به گزارش این سازمان درباره دسترسی نداشتن به دو مرکز هسته‌ای ایران گفت: آژانس در سال گذشته ۳۳ دسترسی تکمیلی در ایران انجام داده است، که این نتیجه اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی است.

او اضافه کرد: متأسفانه، از مارس ۲۰۲۰ و با وجود چندین بار ابراز نگرانی و عدم رضایت ایران از این اقدام غیرحرفه ای دبیرخانه آژانس، این واقعیت در گزارشات مدیرکل منعکس نمی شود. ایران قبلا هشدار داده بود که اگر به چنین سطحی از دسترسی‌های تکمیلی اذعان نشود، تصمیمات لازم را متعاقبا اتخاذ خواهد نمود.

شورای حکام یکی از نهادهای اصلی سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری آژانس است که ۳۵ کشور در آن عضویت دارند. نشست چهار روزه شورای حکام به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد.

آقای گروسی به شورای حکام گفت در همکاری‌های جاری ایران با آژانس تغییری حاصل نشده و از زمانی که ایران اعلام کرد که محدودیت‌های فنی برجام را کنار می‌گذارد، همکاری‌های ایران با آژانس “مانند قبل” ادامه دارد.

پیش از آغاز این نشست وزارت خارجه ایران هشدار داده بود که هرگونه “تصمیم غیرسازنده” در این نشست با “واکنش درخور ایران” روبرو می‌شود.

دلیل اولین اختلاف جدی ایران و آژانس در ۵ سال اخیر چیست؟

آژانس بین‌المللی اتمی: ایران در چهار ماه گذشته مانع دسترسی به دو مرکز شده

ابراز نگرانی ایران از ‘افشای اطلاعات محرمانه’ در جلسات ویدئویی شورای حکام

ایران در مورد ‘تخریب تصویر همکاری با آژانس انرژی اتمی’ هشدار دادمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.