رسانه خبری پیامِ ایرانی

دادستان کردستان جان ‌باختن یک زندانی بر اثر شکنجه پلیس را تکذیب کرد


Share

محمد جباری، دادستان مرکز استان کردستان روز پنج‌شنبه ۲۹ خرداد با تکذیب خبر مرگ یک زندانی در زندان سقز به دلیل ضرب و شتم مأموران نیروی انتظامی، اعلام کرد این زندانی پس از بستری شدن در بیمارستان به خاطر «ایست قلبی» فوت کرده است.

آگهی ترحیم کمال حسینی که گزارش شده است به دنبال ضرب و شتم مأموران به بیمارستان منتق شده و جان باخته است

به ‌نوشته خبرگزاری میزان، جباری در ادامه گفت که این زندانی «علاوه بر داشتن علائم کرونا، به بیماری قلبی هم مبتلا بوده است»

به گفته دادستان کردستان با توجه به پروتکل‌های بهداشتی زندان، این فرد پس از معرفی و قبل از ورود، مورد آزمایش ویروس کرونا قرار گرفته و در قرنطینه قرار می‌گیرد و با توجه به مثبت بودن آزمایش بلافاصله به بیمارستان معرفی می‌شود و او اصلا وارد بند زندانیان نمی‌شود.

دادستان کردستان همچنین با اشاره به اتهام کمال حسینی، بدون نام بردن از او گفت:

«فردی به اتهام سرقت، شاکی خصوصی داشت و به همین منظور قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای او در نظر گرفته شد که نتوانست آن را تأمین کند، لذا از سوی شعبه اول دادیاری به زندان معرفی شد.»

این گفته‌های جباری در حالی‌ست که بر پایه گزارش‌ منتشر شده از سوی سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، کمال حسینی روز شنبه ۲۴ خرداد ماه بر اثر ضرب و شتم مأموران نیروی انتظامی در اداره آگاهی شهرستان سقز جان باخته است.

هه‌نگاو به‌نقل از یکی از نزدیکان خانواده این زندانی جان‌باخته خبر داده که نیروهای ادارە آگاهی شهرستان سقز روز ۲۱ خرداد بە منزل پدری سید کمال یورش بردە و او را در حیاط خانە در مقابل مادرش مورد بی‌احترامی قرار دادە و سپس بازداشت کردەاند.

به‌ گفته این منبع، همان روز سید کمال حسینی از سوی دو نفر از مأموران شناخته شده ادارە آگاهی سقز بە ‌شدت شکنجە و ضرب و شتم شده و روز پنج‌شنبە بە زندان مرکزی سقز منتقل شدە است:

«کمال حسینی ساعت دو ظهر روز جمعە بە دلیل جراحات ناشی از ضرب و شتم مأموران آگاهی، وضعیت جسمانی‌اش وخیم شدە و بە بیمارستان خمینی سقز منتقل شده و ساعت هفت صبح روز شنبە جانش را از دست دادە است.»

مسئولان بیمارستان اما پس از جان ‌باختن این زندانی، پدرش را مجبور کرده‌اند برای تحویل گرفتن جنازه فرزندش برگه‌ای را مبنی بر جان باختن کمال حسینی به ‌دلیل «ایست قلبی» امضا کند.

به ‌نوشته هه‌نگاو، جسد کمال حسینی پیش از اینکه به رؤیت خانواده‌اش برسد، توسط مأموران اداره آتش‌نشانی سقز در قبرستان آیچی این شهر در بخش مربوط به جان‌باختگان از ویروس کرونا به ‌خاک سپرده شده است.

از قول خانواده کمال حسینی در مورد این ماجرا چنین نقل شده است که «تست کرونای کمال حسینی در پذیرش زندان سقز مثبت نبودە» و با این حال آنها را ناچار کردەاند تا برگەای را امضا کنند کە در آن دلیل مرگ او «ابتلا بە کرونا» اعلام شدە است.

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.