رسانه خبری پیامِ ایرانی

فیسبوک تبلیغات ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را حذف کرد


مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل فیسبوک قبلا گفته بود که این شبکه اجتماعی قصد دخالت و کنترل بر گفتمان سیاسی جاری در آمریکا را نداردحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل فیسبوک قبلا گفته بود که این شبکه اجتماعی قصد دخالت و کنترل بر گفتمان سیاسی جاری در آمریکا را ندارد

شبکه اجتماعی فیسبوک می ‌گوید یک تبلیغات سیاسی که از سوی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ ساخته شده بود را به علت آنچه «مغایرت با موازین» خود دانسته، حذف کرده است.

فیسبوک می‌گوید نماد مثلث قرمزی که در این تبلیغ مورد استفاده قرار گرفته بود نشان آلمان نازی برای مشخص کردن زندانیان در جریان جنگ جهانی دوم است.

اما ستاد انتخاباتی آقای ترامپ می‌گوید این نشان متعلق به گروه ضدفاشیست آنتیفا است.

با این حال فیسبوک گفته این تبلیغ ناقض سیاست‌های آن مبنی بر مقابله با نفرت‌پراکنی سازمان یافته است.

ناتانیل گلیچر، رئیس بخش سیاست‌های امنیتی فیسبوک روز پنجشنبه، ۱۸ ژوئن گفته: “ما اجازه نمی‌دهیم نمادهایی که معرف سازمان‌های نفرت‌پراکن یا ایدئولوژی‌های منفورانه هستند منتشر شود مگر این که در ارتباط با نفی و محکومیت آنها باشد.

“این همان چیزی است که ما در این تبلیغ مشاهده کردیم و هر جا که چنین نشانی را ببینیم، همین کار (حذف) را خواهیم کرد.”

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

این عکس که از پست ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در فیسبوک گرفته شده، نماد مورد استفاده از سوی این ستاد را پیش از آن که توسط فیسبوک حذف شود نشان می‌دهد

این پست که روی صفحات ستاد دونالد ترامپ و همچنین مایک پنس، معاون او منتشر شده بود برای ساعت‌ها در معرض دید کاربران قرار داشت و طی ۲۴ ساعت گذشته هزاران کامنت و واکنش به آن داده شده بود.

همزمان تیم مورتاق، یکی از سخنگویان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ گفته: “مثلث قرمز واژگون نمادی است که از سوی آنتیفا مورد استفاده قرار گرفته و به همین علت هم در تبلیغی که مرتبط با آنتیفا بوده از آن استفاده شده.”

او گفته: “ما به فیسبوک خبر خواهیم داد که خود آنها هم یک مثلث قرمز واژگون را در میان ایموجی های خود دارند که دقیقا شبیه همینی است که ما استفاده کردیم.”

دونالد ترامپ آنتیفا را مسئول خشونت‌ها در جریان اعتراضات به مرگ جورج فلوید طی سه هفته گذشته می‌داند. ادعایی که به اثبات نرسیده و به گزارش رسانه های آمریکا همچون نیویورک تایمز، مشخصات افراد بازداشت شده در جریان ناآرامی‌های پس از مرگ جورج فلوید نشانی از دخالت آنتیفا در این وقایع ندارد.

آقای ترامپ حتی ماه گذشته گفت که بنا دارد آنتیفا را در فهرست گروه‌های تروریستی داخلی آمریکا ثبت کند. هر چند کارشناسان حقوقی می‌گویند احتمالا رئیس‌جمهوری اختیار قانونی برای چنین کاری ندارد.

بیشتر بخوانید

آنتیفا یک گروه چپ‌گرای تندرو است که مخالف نئونازی‌ها، فاشیسم، نژادپرستی و برتر خواندن نژاد سفید است. این گروه تشکیلات منظم و ساختار یافته‌ای ندارد و به همین علت هم رهبر یا دبیرخانه و سخنگویی ندارد و بیشتر شبیه یک ایدئولوژی است که تنها حامیانش آن را زنده نگه می‌دارند.

حامیان آنتیفا اغلب با سیاست‌های ملی‌گرایانه، ضدمهاجرتی و ضدمسلمانان دولت آقای ترامپ مخالفند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.