رسانه خبری پیامِ ایرانی

تلاش دولت ترامپ برای لغو یک برنامه مهاجرتی ‘غیرقانونی’ است


تظاهرات در برابر ساختمان دیوان عالی در واشنگتن پیش از تصمیم پنجشنبهحق نشر عکس
EPA

Image caption

تظاهرات در برابر ساختمان دیوان عالی در واشنگتن پیش از تصمیم پنجشنبه

دیوان عالی آمریکا علیه تلاش دونالد ترامپ برای لغو یک برنامه مهاجرتی که مانع اخراج صدها هزار مهاجر جوان می شود رای داده است.

دیوان عالی حکم یک دادگاه بدوی را تایید کرده که نتیجه گیری کرده بود تلاش رئیس جمهور آمریکا برای لغو برنامه موسوم به “داکا” غیرقانونی است.

این برنامه از اخراج جوانانی جلوگیری می کند که در کودکی بدون داشتن ویزا یا مدرک مهاجرت به آمریکا آورده شدند. از این گروه به عنوان “آرزومندان” یاد می شود.

دولت ترامپ از سال ۲۰۱۷ در تلاش بود به این برنامه که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما معرفی شد پایان دهد.

دیوان عالی بعد از آن بررسی این موضوع را آغاز کرد که دادگاه بدوی حکم داده بود دولت ترامپ دلایل کافی برای پایان دادن به این برنامه ارائه نکرده است و از توضیحات “دمدمی” کاخ سفید انتقاد کرده بود.

در حکم روز پنجشنبه دیوان عالی، جان رابرتس رئیس این دیوان با پیوستن به چهار قاضی لیبرال تر دادگاه، یافته های دادگاه قبلی را تایید کرد.

این حکم تازه مانع ادامه تلاش دولت برای پایان دادن به این برنامه – که بنا به تخمین ها بر حدود ۷۰۰ هزار جوان که در کودکی بدون مدارک لازم وارد آمریکا شدند تاثیر می گذارد – نمی شود.

آقای ترامپ در یک رشته توییت این تصمیم دیوان عالی را محکوم کرد.

او نوشت: “این تصمیم های هولناک با بار سیاسی که دیوان عالی صادر می کند تفنگی شکاری است که توی صورت کسانی شلیک می شود که به جمهوری خواه یا محافظه کار بودن خود افتخار می کنند.”

او از رای دهندگان خواست در ماه نوامبر بار دیگر او را انتخاب کنند تا در صورت خالی شدن کرسی های تازه در دیوان عالی قضات محافظه کار بیشتری را منصوب کند. او همچنین اشاره کرد که تلاش ها برای پایان دادن به برنامه داکا را از سر خواهد گرفت تا “این فرآیند را از نو شروع کند.”

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

دیوان عالی آمریکا بالاترین مرجع قضایی این کشور است که قضات محافظه کار در آن از اکثریت برخوردار هستند

باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا حکم دیوان عالی را ستود و رای دهندگان را ترغیب کرد در ماه نوامبر یک رئیس جمهور و کنگره دمکرات را سر کار بیاورند تا “برای همیشه از وجود سیستمی که واقعا برازنده این ملت مهاجر است” اطمینان حاصل شود.

جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری گفت او در صورت پیروزی در انتخابات برای دائمی کردن این برنامه تلاش خواهد کرد.

داکا چیست؟

بیشتر کودکان تحت حفاظت داکا اهل مکزیک و سایر کشورهای آمریکای لاتین هستند.

باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ طی یک فرمان اجرایی مانع اخراج این گروه شد و به آنها اجازه کار و تحصیل داد.

آقای اوباما این فرمان را بعد از ناکام ماندن مذاکرات با قانون‌گذاران جمهوری خواه در کنگره در زمینه اصلاح قوانین مهاجرت امضا کرد.

متقاضیان این برنامه باید کمتر از ۳۰ سال داشته باشند و باید اطلاعاتی شخصی از جمله آدرس و شماره تلفن به سازمان امنیت داخلی (دی اچ اس) ارائه کنند. اف‌بی‌آی سابقه قضایی متقاضیان را بررسی می کند.

در صورتی که تقاضانامه آنها پذیرفته شود دولت آمریکا برای مدت دو سال هر اقدامی در مورد وضعیت مهاجرتی آنها را عقب می اندازد.

این سیاست فقط شامل حال کسانی می شود که از سال ۲۰۰۷ ساکن آمریکا بوده اند.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.