رسانه خبری پیامِ ایرانی

کشیش منکر کرونا در روسیه، صومعه زنان را تصرف کرد


حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

پدر سرگئی رومانوف مردم را به نافرمانی از دستورات بهداشتی تشویق کرده است

یک کشیش فوق‌محافظه‌کار روسیه که وجود ویروس کرونا را انکار می‌کند، به زور یک صومعهٔ زنان را تصرف کرده است.

سرگی رومانوف روز سه‌شنبه وارد صومعهٔ اسردنئورالسک واقع در حاشیهٔ شهر یکاترینبورگ شد.

رئیس صومعه و راهبه‌ها، این صومعه را ترک کرده و و نگهبانان مسلح در محل در حال گشت‌زنی هستند.

این کشیش به مقامات کلیسا گفته است که اگر از او بخواهند که صومعه را ترک کند، ابتدا باید “صومعه را ویران کنند”.

پلیس به محل صومعه رفته اما کسی را بازداشت نکرده است.

این کشیش جنجالی در ماه آوریل از وعظ منع شد و در ماه مه هم پس از آنکه طرفداران خود را به نافرمانی از دستورات بهداشت عمومی تشویق کرد، از مقام مذهبی خود تعلیق شد.

پدر سرگی کسی بود که در اوایل سال ۲۰۰۰ به تأسیس صومعهٔ اسردنئورالسک کمک کرد، صد‌ها نفر از طرفدارانش سال‌ها در آنجا جمع می‌شدند تا به موعظه‌های او گوش دهند.

مقامات روسیه از ۱۳ آوریل، به دنبال شیوع کرونا، کلیسا‌ها را به روی عبادت‌کنندگان بستند و اخیرا آنها را دوباره باز کردند.

روز پنج‌شنبه، روسیه اعلام کرد که ۷۷۹۰ مورد ابتلای تائید‌شده به بیماری کوویدـ۱۹ دارد که این کمترین میزان افزایش روزانه طی شش هفتهٔ گذشته است.

آمار رسمی مرگ بر اثر کرونا ۷۶۶۰ نفر است،هر چند منتقدان معتقدند رقم واقعی باید خیلی بالاتر از این باشد.

در صومعه چه اتفاقی افتاد؟

پدر سرگی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا را “همه‌گیری ساختگی” می‌نامد و مقامات کلیسا را به دلیل بستن کلیسا‌ها متهم به همدستی با “نیرو‌های ضد مسیح” می‌کند.

پس از تعلیق او در در ماه مه، کلیسای ارتدوکس روسیه دادگاه مذهبی تشکیل داد تا دربارهٔ آیندهٔ او تصمیم گرفته شود.

اما در جلسهٔ اخیر دادگاه، پدر سرگی به مقامات کلیسا گفت که وجدانش آسوده است و اعلام کرد که آنها فقط به زور می‌توانند او را از صومعه‌ٔ اسردنئورالسک بیرون بیندازند. او جلسه را ترک کرد و روز سه‌شنبه کنترل صومعه را در دست گرفت.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

کشیش جنجالی از وعظ منع شده است

گزارش‌ها حاکی از آن است که شمار زیادی از افراد مسلحی که از این مکان محافظت می‌کنند از کهنه سربازان بحران شرق اوکراین هستند.

حضور خبرنگاران ممنوع است اما خبرنگاری از روزنامهٔ نوایا گازتا توانسته‌‌ است از سد نگهبانان عبور کند و با پدر سرگی ملاقات کند.

او به این خبرنگار گفته است “اسقف مرا از اجرای مراسم منع می‌کند، به من اجازهٔ سخن‌ گفتن نمی‌دهد؛ اما خواست خدا این بوده که صحبت کنم.”

۲۶ ژوئن، پدر سرگی باید در یک جلسهٔ دیگر دادگاه مذهبی شرکت کند.

اسقف شهر یکاترینبورگ از خواهر باربارا، رئیس صومعه که از سال ۲۰۰۵ ادارهٔ این محل را برعهده دارد خواست تا “برای جلوگیری از درگیری‌های بی‌مورد” به طور موقت آنجا را ترک کند و گفت کشیش سرگی بهتر است از زمانی که تا جلسه بعدی دادگاه باقی مانده برای ” اصلاح و توبه” استفاده کند.

پدر سرگی کیست؟

پدر سرگی که قبلا پلیس بوده است، ۱۳ سال را به جرم قتل در زندان گذراند، هر چند طرفدارانش این ماجرا را قبول ندارند. او در اواخر دههٔ ۱۹۹۰ از زندان آزاد شد.

به طور رسمی، او نام خود را به افتخار آخرین تزار روس، نیکلای دوم، به نیکلای رومانوف تغییر داد. گمان بر این است که امپراطور پیشین و خانواده‌اش پس از آنکه در سال ۱۹۱۸ به قتل رسیدند، در حومهٔ یکاترینبورگ دفن شده باشند و پدر سرگی به عنوان رئیس گروه “ستایش‌کنندگان تزار” در کلیسا شناخته شده است.

پدر سرگی پیش از این هم ادعا‌های جنجالی دیگری کرده است از جمله اینکه “ضد‌ مسیح” به زودی در روسیه به صورت همتا یا بدل ولادیمیر پوتین ظهور خواهد کرد. او هم‌چنین انتقاداتی به قوانین ضد خشونت‌خانگی کرده و سخنان یهود‌ستیزانه داشته است. او برای چندین نفر از سیاستمداران و ستاره‌های ورزشی روسیه هم مراسم مذهبی برگزار کرده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنیدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.