رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ مرگ یک کودک، احتمال تعطیلی ۲۸ روزه خوزستان | ایران | DWدر آمار روزانه وزارت بهداشت از شیوع ویروس کرونا در ایران و شمار مبتلایان جدید و قربانیان بیماری کووید۱۹، خوزستان یکی از استان‌هایی است که وضعیت آن از هفته‌ها پیش قرمز اعلام می‌شود.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز به تازگی گفته است “پیک بیماری کووید۱۹” در خوزستان از اردیبهشت ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمدامین زرگر می‌گوید در استان خوزستان به طور میانگین روزی ۵۰ تا ۶۰ مورد “اعزام اورژانسی بیماران مشکوک به کرونا” انجام می‌شود و برخی اعزام‌های بین بیمارستانی نیز موارد مثبت ابتلا به کرونا هستند.

فرهاد ابول نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز گذشته (پنج‌شنبه ۲۹ خرداد) در نشست مشترکی با شماری از مدیران رسانه‌های استان تاکید کرد تصمیم‌گیری درباره اعمال محدودیت‌ها در اختیار دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رئیس جمهوری است اما با توجه به شرایط خوزستان محدودیت‌های چند روزه مشکل را حل نمی‌کند.

وضعیت قرمز در ۹ شهر خوزستان

به گفته ابول نژادیان دست‌کم وضعیت ۹ شهر استان خوزستان قرمز است و شهرهایی مانند اهواز، آبادان و دزفول با کمبود تخت‌های مراقبت ویژه برای بستری کردن مبتلایان به بیماری کووید۱۹ روبرو هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز پیشنهاد کرده اگر قرار بر قرنطینه باشد باید این کار برای دو دوره ۱۴ روزه که دوره بروز علائم ابتلا به کرونا است اعمال شود. او افزود تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده ستاد ملی است و مسئولان محلی پیشنهادهای خود در این زمینه را ارائه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا فرهاد ابول نژادیان با تاکید بر این که در خوزستان اعمال قرنطینه برای دست‌کم یک دوره ضروری است گفت: «در این دوره ۱۴ روزه همه فعالیت‌ها باید باهم تعطیل شوند نه اینکه فقط ادارات را ببندیم و بازارچه‌های محلی ما باز باشند، که این مورد هم عملی نیست.»

واگذاری اختیار اعمال محدودیت به استان‌ها

به گفته سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان، ستاد ملی اخیرا در نشستی مقرر کرده به استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند اختیاراتی داده شود تا بتوانند بر پایه گزارش کارشناسی دانشگاه‌های علوم پزشکی در مورد اعمال محدودیت‌ها اقدام کنند.

رضا نجاتی روز جمعه، سی‌ام خرداد به ایرنا گفت: «در آن نشست کلیات آن تصویب شد اما بنا شد در کمیته امنیتی اجتماعی نیز جزئیات و حد و حدود این اختیارات مشخص شود و مجدداً در ستاد ملی مطرح شود و پس از تصویب نهایی به استان‌ها ابلاغ شود؛ لذا منتظر مصوبه نهایی ابلاغی هستیم.»

او می‌گوید استان خوزستان در حال حاضر “در دایره قرمز کرونا” واقع شده و بر همین اساس احتمال اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها پس از ابلاغ مصوبه ستاد ملی در هفته آینده وجود دارد.

وزارت بهداشت اندکی پس از آغاز ارائه روزانه آمار کرونا، اعلام آمار تفکیکی استان‌ها در مورد موارد جدید ابتلا و مرگ بر اثر بیماری کووید۱۹ را متوقف کرد و مسئولان محلی را نیز از اعلام آمار استانی منع کرده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تائید این ممنوعیت گفته است: «بروز بیماری در استان ما بالاست و هیچ بحثی در این موضوع نیست ولی اینگونه نیست که این وضعیت مختص استان ما باشد و استان‌های دیگر هم هستند که بنا بر اعلام وزارت بهداشت در آنجا هم وضعیت قرمز است.»

مرگ یک کودک مبتلا به کرونا در بندرعباس

استان هرمزگان که وضعیت آن قرمز اعلام شده روز پنج‌شنبه از ثبت نخستین مورد مرگ یک دختربچه ۱۰ ساله بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ خبر داد.

فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس می‌گوید مرگ این کودک که بیماری زمینه‌ای هم نداشته این تصور که کودکان در برابر ویروس کرونا مقاوم‌تر هستند را نفی می‌کند و زنگ خطری است برای خانواده‌ها که با حساسیت بیشتری برای پیشگیری از ابتلای فرزندانشان به کرونا اقدام کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می‌گوید این استان هم اکنون به لحاظ شیوع بیماری کووید۱۹ در وضعیت قرمز قرار دارد و ظرف ۱۰ روز اخیر آمار مبتلایان در آن همچنان رو به افزایش بوده است.

شش استان در وضعیت قرمز، بیش از ۲۰۰ هزار مبتلا

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری سی‌ام خرداد ماه خود اعلام کرد که شش استان خوزستان، هرمزگان، کردستان، بوشهر، آذربایجان غربی و شهر ایرانشهر در سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

سیما سادات لاری می‌گوید در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز جمعه ۲ هزار و ۶۱۵ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹  در ایران شناسایی شده و مجموع مبتلایان به ۲۰۰ هزار و ۲۶۲ نفر رسیده است.

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت، طی یک روز گذشته ۱۲۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ حان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان کرونا از تائید رسمی شیوع آن در ایران در اواخر بهمن ماه تا کنون ۹ هزار و ۳۹۲ نفر بوده است.

تعداد مبتلایان جدید به نسبت چند روز اخیر به میزان اندکی افزایش یافته و تعداد قربانیان در قیاس با روز قبل ۳۷ نفر بیشتر بوده است.

در آغاز هفته آخر خرداد ماه، پس از حدود یک ماه، بار دیگر شمار قربانیان کرونا در ایران سه رقمی شد. این روند در روزهای گذشته، به جز روز پنج‌شنبه، ادامه داشته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.