رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران قطعنامه شورای حکام آژانس اتمی را ″مایوس‌کننده″ خواند | ایران | DWایران به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد و تصویب آن را مایوس‌کننده خواند. کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد “ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام اقدام مقتضی و مناسب خواهد داشت”.

غریب‌آبادی درباره جزئیات اقدام ایران در این باره توضیح بیشتری نداد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه (۱۹ ژوئن) با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست که بی‌درنگ با آژانس همکاری کامل نشان دهد و امکان دسترسی آژانس به تمام سایت‌های هسته‌ای را فراهم کند.

جمهوری اسلامی ایران از دسترسی آژانس به دو سایت اتمی جلوگیری کرده است و کارشناسان گفتند در دو سایت یادشده فعالیت‌هایی “اعلام نشده”، احتمالا در جهت تولید سلاح هسته‌ای، انجام گرفته است.

غریب‌آبادی در بیانیه خود گفت سالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی از ایران انجام می‌شود و “بزرگ نمایی دو درخواست دسترسی آژانس” اقدامی کاملا غیرسازنده و سیاسی است.

نماینده ایران در آژانش اتمی قطعنامه تصویب شده را “زیاده طلبی و فزون‌خواهی” دانسته و آن را رد کرده است. به باور ایران قطعنامه هیچ ارتباطی با واقعیت‌های فنی ندارد، بلکه صرفاً ناشی از یک “دستورکار سیاسی و غیرحرفه‌ای” است.

غریب‌آبادی وضعیت موجود را “دام آمریکا و اسرائیل برای ایران” دانسته و به دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توصیه کرده است “به حدود اختیارات خود پایبند باشد و قدردان همکاریهای ایران”.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس در این بیانیه دلایل مخالفت کشورش با بازدید کارشناسان آژانش اتمی از دو سایت ایرانی را توضیح نداده‌ است.

حمایت چین و روسیه از ایران 

قطعنامه شورای حکام از سوی سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان تهیه شده بود و با ۲۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) و ۷ رأی ممتنع تصویب شده است.

جمهوری اسلامی ایران از مواضع مثبت چین و روسیه پیش از رای‌گیری بر سر قطعنامه شورای حکام اطلاع داشت.

روز سه‌شنبه، ۲۷ خرداد (۱۶ ژوئن) محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از گفت‌وگوی حضوری با همتای روسی خود، سرگئی لاوروف در مسکو گفت جمهوری اسلامی همواره با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همکاری تنگاتنگ داشته است. وزیر خارجه ایران اما هشدار داد و تاکید کرد که اگر آژانس “اقدامات غیرمنطقی و نامناسبی” در رابطه با ایران انجام دهد جمهوری اسلامی به آن “پاسخ” خواهد داد.

وزیر خارجه ایران هم از ذکر جزییاتی بیشتر درباره این پاسخ خودداری کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مقامات روسیه و چین قبلا بارها مخالفت خود را با قطعنامه ترویکای اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) اعلام کرده بودند اما فکر آن را نکرده‌ بودند که در میان ۳۵ کشور اعضای شورای حکام تنها این دو کشور به این قطعنامه رای منفی بدهند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس اتمی در توجیه مخالفت خود در توییتر توضیح داده است که صدور قطعنامه می‌تواند اوضاع را فقط تشدید کند. او نوشته است هیئت رئیسه آژانس انرژی اتمی قطعنامه‌ای را تصویب کرده و از ایران خواسته است تا اجازه دهد آژانس از دو سایت بازدید کند. نماینده روسیه همچنین می‌گوید روسیه و چین به قطعنامه رای منفی دادند. اولیانف از ایران و آژانس خواسته است که مشکل را حل کنند.

ادامه رایزنی تروئیکای اروپا  در برلین

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه روز جمعه ۳۰ خرداد در برلین ملاقات و درباره “استراتژی‌‌شان” برای مذاکرات مهم در سازمان ملل رایزنی کردند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.