رسانه خبری پیامِ ایرانی

روسیه دو بمب افکن آمریکایی را بر فراز دریای اوخوتسک رهگیری کرد


به گزارش خبرگزاری انترفاکس روسیه، وزارت دفاع این کشور جمعه ۱۹ ژوئن اعلام کرد، مسکو دو جنگنده را برای رهگیری دو بمب افکن بی ۵۲ آمریکا به پرواز درآورد که بر فراز دریای اوخوتسک در نزدیکی ساحل منتهی‌الیه شرق روسیه، در حال پرواز بودند.

روسیه دو روز پیش اعلام کرده بود که آمریکا، جنگده‌هایی را برای اسکورت بمب افکن‌های توپولف ۹۵ دارای قابلیت‌های هستهای در پرواز آنها در نزدیکی مرز آمریکا، به پرواز درآورده بود.

روسیه عنوان ساخت، پرواز این بمب افکن‌ها، ۱۱ ساعت زمان برد و هیچ‌یک از بندهای قانون بین‌المللی نقض نگردید و جنگنده‌های تاکتیکی ۲۲ راپتور آمریکا آنها را در برخی مراحل اولیه پروازی اسکورت کردند.

ناوگان ششم دریایی آمریکا در مدیترانه هفته گذشته طی بیانیهای اعلام کرد که هواپیماهای روسیه، اقدام به رهگیری هواپیماهای شناسائی آمریکا بر فراز آب‌های بین‌المللی مدایترانه کردند.

به گفته ناوگان ششم دریایی آمریکا، دو جنگنده روسی در کنار دو بال هواپیمای شناسایی آمریکا قرار گرفته و قدرت مانوری آن را برای مدت ۶۴ دقیقه محدود کردند.

در بیانیه ناوگان ششم آمریکا، ضمن محکوک کردن این اقدام روسیه، آن را غیر حرفه‌ای و خطرناک توصیف کرد که سلامت پروازی هواپیماهای آمریکا را با خطر مواجه ساخته است.

در این بیانیه از روسیه خواسته شده در چارچوب استانداردهای جهانی سلامت پروازی و جلوگیری از بروز حوادث هوایی و پایبندی به توافق‌ها ممانعت از بروز حوادث بر فراز دریاها، عمل کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.